Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/aacb2327-01f5-4a78-8f85-2e8078dd188b.jpg Czyste powietrze na Pomorzu. Weź udział w konsultacjach dotyczących tzw. uchwał antysmogowych!

Czyste powietrze na Pomorzu. Weź udział w konsultacjach dotyczących tzw. uchwał antysmogowych!

Fot. źródło facebook.com/koscierskiedymy

Dym ze spalania paliwa złej jakości i nieodpowiednie urządzenia, w których te paliwa są spalane. To jedne z najważniejszych przyczyn powstawania smogu. Jak zatem uzdrowić powietrze w regionie? Jeśli zależy Ci na czystym powietrzu zobacz, założenia do uchwały i zgłoś swoje propozycje.

 

Uwagi można zgłaszać od 24 maja do 17 czerwca 2019 r.  

 

Ważne wyzwanie

Pomorski samorząd przez ostatnie lata bardzo dużo zrobił w sprawie ochrony klimatu i poprawy efektywności energetycznej.–  Niemniej sporo jeszcze przed nami. Takie zadania jak termomodernizacja obiektów publicznych m.in. szpitali, teatrów, szkół, ale także promocja tych działań, mają ogromne znaczenie dla klimatu regionu i oszczędności energetycznej – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Niezwykle istotne jest wykorzystywanie OZE w polskim ciepłownictwie. – Bardzo ważne jest też, aby samorządy były partnerami tam, gdzie w grę wchodzi oszczędność energii i redukcja dwutlenku węgla – dodaje marszałek.

 

Pomorskie powietrze

Choć w ogólnopolskich statystykach jakość powietrza na Pomorzu oceniana jest jako dobra, to jednak w regionie są miejscowości gdzie stan powietrza jest niezadowalający.  Poza tym, nawet w miejscowościach, w których normy nie są przekraczane w punktach pomiarowych, zjawisko „dymiącego sąsiada” jest niestety dosyć powszechne. – Takie lokalne podtruwanie notujemy nawet tam, gdzie domy podłączone są do sieci ciepłowniczej. To już najwyższy czas, aby zadbać o to czym oddychamy. Musimy, wzorem innych regionów pochylić się nad problemem smogu i przyjąć uchwały antysmogowe – mówi Tadeusz Styn, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Czym jest uchwała antysmogowa?

Sejmiki województw mogą zadecydować o wprowadzeniu ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których spalane są paliwa. – Brzmi to skomplikowanie, ale chodzi o to, że sejmik może wprowadzić zakaz spalania jakiegoś konkretnego rodzaju paliwa, np. miału węglowego. W takiej uchwale mogą być też zapisane konkretne parametry, jakie muszą spełniać instalacje grzewcze – informuje Styn. W praktyce oznacza to, że każdy użytkownik indywidualnego źródła ciepła będzie musiał dostosować się do zapisów uchwały antysmogowej.

 

Grzejmy zdrowiej

Wielu mieszkańców obawia się, że taka uchwała spowoduje wzrost kosztów ogrzewania. – Tak wcale nie musi być. Mieszkańcy mogą skorzystać np. z programu „Czyste Powietrze”. Oferuje on dopłaty do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne nawet do 90 proc. kosztów – zaznacza Tadeusz Styn. – W ramach tego programu dofinansowywana jest też termomodernizacja budynków – dodaje przedstawiciel UMWP. Takie inwestycje nie tylko poprawiają stan powietrza, ale również pomagają obniżyć koszty ogrzewania. Nawet jeśli ekologiczne paliwo jest droższe, to ogólne koszty ogrzewania budynków są niższe.

 

Zgłoś swoje uwagi!

Do 17 czerwca 2019 r. mieszkańcy województwa mogą zgłaszać propozycje dotyczące uchwał antysmogowych dla województwa pomorskiego. – Zależy nam, aby jak najwięcej Pomorzan wypowiedziało się w tych ważnych sprawach. Propozycje można składać mailem, pisemnie lub ustnie w naszym departamencie. Zapraszamy wszystkich, czyste powietrze jest naszą wspólną sprawą – podkreśla dyrektor Styn. Wnioski należy skłacać na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk. Wnioski złożone po 17 czerwca 2019 r. nie będą rozpatrywane. Z założeniami do uchwał można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce uchwały antysmogowe.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.