Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/85c4c274-a2c1-4370-bffd-b90a3d33eae8.jpg Czy pociągami SKM pojedziemy na południe Gdańska? List intencyjny samorządowców i kolejarzy

Czy pociągami SKM pojedziemy na południe Gdańska? List intencyjny samorządowców i kolejarzy

Sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie współpracy dotyczącej przedłużenia linii SKM w kierunku południowym

Południowe dzielnice Gdańska, a w przyszłości także sąsiadujące gminy mogą zyskać nowe połączenie kolejowe. Planowana inwestycja ma lepiej skomunikować tę część obszaru metropolitalnego. Samorządowcy i kolejarze podpisali list intencyjny dotyczący dalszej współpracy na rzecz przedłużenia linii SKM.

 

List intencyjny w sprawie współpracy dotyczącej przedłużenia linii Szybkiej Kolei Miejskiej w kierunku południowym podpisano w środę, 27 listopada 2019 r. Jego sygnatariuszami są prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, samorządowcy z gmin Pruszcza Gdańskiego, Kolbud i Żukowa, a także przedstawiciele spółek kolejowych. – To ważny dzień. Stawiamy na dalszy rozwój kolei w Gdańsku i naszym regionie – zapowiedziała prezydent Dulkiewicz.

 

Pierwszy etap

Efektem podpisanego listu ma być stworzenie „Studium programowo-przestrzennego przedłużenia linii kolejowej przez dzielnicę Gdańsk Południe w powiązaniu z regionalną siecią kolejową województwa pomorskiego”. Dokument ten będzie zawierał m.in. diagnozę społeczno-gospodarczą, analizę uwarunkowań przestrzennych oraz wstępną analizę transportową planowanej inwestycji.

Opracowanie ma przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy budowa nowej linii kolejowej w tej części miasta jest w ogóle możliwa. Jej trasa miałaby się rozpoczynać za przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście, a następnie prowadzić w kierunku pętli tramwajowej Łostowice Świętokrzyska. Wstępnie zakłada się, że na tym odcinku powstałyby trzy przystanki.

Studium ma być gotowe pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku. Za jego powstanie będzie odpowiedzialne Biuro Rozwoju Gdańska.

 

Plany na przyszłość

Pomorze jest regionem, w którym mieszkańcy w największym stopniu korzystają z transportu kolejowego, a władze województwa chcą podtrzymać ten trend. – Trzeba szukać dalszych możliwości rozwoju linii kolejowych, w szczególności w kierunku południowej części miasta Gdańska oraz gmin ościennych. Stąd nic dziwnego, że sygnatariuszami porozumienia są włodarze gmin Kolbudy, Żukowo i Pruszcza Gdańskiego – zaznaczył marszałek Struk.

W planach samorządowców linia kolejowa na południe Gdańska miałaby zostać powiązana z regionalnym systemem kolejowym naszego województwa. W studium analizowane więc będą następujące warianty: połączenie z linią Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (nr 248) albo poprowadzenie torów do linii Gdańsk Kokoszki-Stara Piła (nr 234) lub Glincz-Kartuzy (nr 229), które do 2023 r. będą remontowane w ramach tworzenia tzw. bajpasa kartuskiego.

 

Korytarz transportowy

Mat. prasowy Biura Rozwoju Gdańska

 

– Dziś nie przesądzamy o tym, kto miałby tę inwestycję w przyszłości realizować, ale chcemy zrobić wszystko, żeby ta dokumentacja była gotowa – przekonywał Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. Studium nie tylko będzie stanowić podstawę do opracowania dalszej niezbędnej dokumentacji projektowej, ale również stworzy możliwości do ubiegania się o dofinansowanie tego projektu w kolejnej perspektywie unijnej na lata 2021-2027.

Według wstępnych szacunków koszt inwestycji tylko na południu Gdańska może wynieść ok. 700 milionów złotych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.