Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/83d06946-2543-42ee-b884-450e6818cc19.jpg Cztery atrakcje turystyczne z Pomorza z szansą na wyjątkowe wyróżnienie. Nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej

Cztery atrakcje turystyczne z Pomorza z szansą na wyjątkowe wyróżnienie. Nagrody Polskiej Organizacji Turystycznej

Wystawa Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Fot. Tomek Kamiński / mat. prasowe

O tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej w regionie powalczą Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Latawców w Łebie. Natomiast Centrum Nauki Experyment ma szansę na Złoty Certyfikat, który jest najważniejszym wyróżnieniem ogólnopolskim. Jest też specjalna nagroda przyznawana przez internautów. Laureatów poznamy po 2 października 2019 r.

 

Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Polskiej Organizacji Turystycznej to nagroda dla wyjątkowych atrakcji turystycznych w Polsce. Nadawany jest nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom oraz przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. Stanowi gwarancję wysokiej jakości i przeżycia wielu doznań kulturalnych, rozrywkowych, a także rekreacyjno-przygodowych.

Konkurs odbywa się już od ponad 17 lat. Do tej pory wyróżniono aż 240 obiektów i wydarzeń turystycznych z całej Polski. W ubiegłym roku Złoty Certyfikat otrzymało Muzeum Powstania Warszawskiego, a w poprzednich latach były to m.in. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Festiwal Przystanek Woodstock, Szlak Orlich Gniazd czy Kanał Augustowski – Szlak Papieski.

 

Gdyński Experyment z główną nagrodą?

W tym roku szansę na nagrodę główną ma Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które zostało wyróżnione w 2014 r. zwykłym Certyfikatem POT. Jak czytamy w regulaminie konkursu: „Złoty Certyfikat POT będzie mógł uzyskać tylko ten produkt turystyczny, który otrzymał w latach ubiegłych Certyfikat POT i następnie twórczo rozwinął swoją działalność, ale nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty otrzymania”. W konkursie oceniane będą m.in. innowacje stosowne w rozwoju atrakcji, dalsze perspektywy rozwoju, atrakcyjność turystyczna, dostępność dla różnych typów turystów oraz znaczenie dla rozwoju regionu.

 – Przyznaję, że jest to najważniejsza nagroda w branży turystycznej – mówi Marta Chełkowska, dyrektor Departamentu Turystyki UMWP. – Wyróżniane są nowatorskie i przyjazne atrakcje turystyczne, które doceniają nie tylko Polacy, ale i turyści z innych krajów. Obiekty, wydarzenia, szlaki i miejsca, które mogą pochwalić się certyfikatami POT, mają mocną pozycją na rynku turystycznym. Są wyjątkową ofertą, pozwalającą na identyfikację danego miejsca i wyróżnienie go. To nagroda również prestiżowa, a jej zdobycie zwraca uwagę nie tylko turystów, ale i branży. Trzymamy kciuki, aby pomorskie propozycje zostały docenione przez komisję konkursową – podkreśla Chełkowska.

Laureata Złotego Certyfikatu POT poznamy po 2 października 2019 r., a w listopadzie w Warszawie odbędzie się specjalna gala wręczenia nagród.

Ocenią unikalność atrakcji

Jednak nie tylko gdyński Experyment może wygrać nagrodę. Szansę na tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego i Certyfikat POT mają: Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum II Wojny Światowej i Festiwal Latawców w Łebie. Kapituła konkursu oceni m.in. unikalność atrakcji, wykorzystanie nowoczesnych technologii w rozwoju produktu oraz działania promocyjne.

Do tej pory zwykłymi Certyfikatami POT i tytułami Najlepszego Produktu Turystycznego w województwie pomorskim zostały wyróżnione m.in.: Centrum Hewelianium (2018 r.), Lawendowa Osada (2018 r.), Europejskie Centrum Solidarności (2017 r.), Gdański Teatr Szekspirowski (2016 r.), spektakl multimedialny Magic Malbork (2011 r.), Muzeum Bursztynu w Gdańsku (2009 r.), Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (2008 r.) oraz Jarmark św. Dominika (2008 r.).

Dodatkową nagrodą jest wyróżnienie nadawane przez internautów w specjalnym głosowaniu. Na ulubioną atrakcję turystyczną będzie można głosować na stronie polska.travel.

Nagrodzone atrakcje turystyczne zyskają wsparcie w zakresie promocji ich działalności. Laureat Złotego Certyfikatu POT może liczyć na kampanię promocyjną o wartości nie mniejszej niż 150 tys. zł. Z kolei produkty turystyczne wyróżnione Certyfikatem POT (w tym Certyfikat Internautów oraz Certyfikat Specjalny) zostaną włączone w wybrane działania promocyjne prowadzone przez POT na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.