Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/b546cc73-58fe-4ced-ae8e-38470c4c3d3d.jpg Czarownico, kim jesteś? Wykład w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Czarownico, kim jesteś? Wykład w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

Czarownica

Na pytanie dlaczego potrzebujemy czarownicy i dlaczego, tak naprawdę nie należy jej się bać postara się w środę, 4 lipca 2018 r. odpowiedzieć Marta Kudelska.

 

– Czarownica zjawia się znikąd, nie ma ni ojca, ni matki, ni syna, ni męża, ni rodziny. To potwor, meteoryt, przybyły nie wiadomo skąd. Któż odważyłby się, wielki Boże, do niej zbliżyć? Gdzie przebywa? W niedostępnych miejscach, w leśnym gąszczu, na wrzosowiskach, gdzie ciernie i splątane osty zagradzają przejście – pisze o czarownicy Michelet.

 

Czarownica na przestrzeni wieków

Wiedźma w kulturze europejskiej jest innym, kimś sytuującym się na marginesie ludzkiego świata. Jej wygląd zbudowany jest na wyraźnej opozycji i często bywa niejednoznaczny. Stara – młoda, zgarbiona – smagła, odrażająca – piękna, wyniosła – krucha. Czarownica to także kobieta, która wie, to ta, która posiada pradawną mądrość. W trakcie wykładu poznamy krótką historię kilku kobiet w polskiej historii, którym przypisywano magiczne zdolności, ale też niebezpieczne konszachty z diabłem. Uczestnicy spotkania prześledzą, jak wizerunek czarownicy zmieniał się na przestrzeni dziejów i jak wygląda czarownica dziś. Poszukamy także odpowiedzi na pytanie. Dlaczego właśnie współcześnie potrzebujemy figury czarownicy i dlaczego, tak naprawdę nie należy jej się bać.

 

Kim jest prowadząca?

Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Publikowała m.in. w Szumie, Obiegu Opcjach, Punkcie, Art Business czy Contemporary Lynx, oraz w katalogach z wystaw. Ukończyła kulturoznawstwo kulturę współczesną (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Absolwentka II edycji programu Młode Menadżerki Kultury (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, 2014, Warszawa), gdzie pracowała pod opieką Hanny Wróblewskiej. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się działaniami kuratorów na terenie Śląska.

Projekty realizowała m.in. w Instytucie Polskim w Dusseldorfie, Art Agendzie Novej w Krakowie, podczas festiwalu ArtBoom, CSW Kronika w Bytomiu czy PGS w Sopocie. W latach 2013-2014 związana z muzeum w Gliwicach i działającą tam Czytelnią Sztuki. Była rzeczniczka prasową w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Współpracowała z katowicką galerią Dwie Lewe Ręce. Zajmuje się edukacją w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Interesuje się pamięcią, refleksją wokół instytucji sztuki, strategiami kuratorskimi, ale także młodą sztuką, land artem, działaniami efemerycznymi i wątkami grozy w kulturze.

 

Czarownico, kim jesteś? Wykład Marty Kudelskiej

  • 4 lipca 2018 r., środa, godz. 18.00
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. gen Zaruskiego 1 a
  • Ustka

 

Zobacz: Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.