Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w rozmowie z telewizją internetową TvSztum potwierdza, że zamek w Sztumie zostanie przejęty przez skarb państwa. – Miasto postanowiło przekazać zamek pokrzyżacki skarbowi państwa. Myślę, że jeszcze w tym roku nastąpi formalne przejęcie zamku sztumskiego, a najbardziej właściwą formą tego przejęcia będzie stworzenie tam oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku – tłumaczy wiceminister Sellin.

W tej chwili trwają rozmowy pomiędzy ministerstwem a dyrekcją Muzeum Zamkowego, dotyczące m.in. zmiany statutu muzeum.

 

To szansa dla zamku

Władze Sztumu od blisko 25 lat szukały inwestora, który kupi i wyremontuje prawie 700-letni zamek. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że możemy liczyć na wsparcie ze strony ministerstwa. Pieniądze jakie są potrzebne na rewitalizację zamku są zbyt duże, a samorządu sztumskiego nie stać na ich wyłożenie. Ponieważ nasze wieloletnie działania, żeby znaleźć prywatnego inwestora, nie powiodły się, rada miejska podjęła uchwałę o przekazaniu zamku w formie nieodpłatnej darowizny na rzecz skarbu państwa – wyjaśnia Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. – Jednocześnie deklarujemy chęć współpracy, aby uatrakcyjnić nasz zamek, na przykład współfinansując imprezy, które będą tam organizowane – dodaje burmistrz Tabor.

 

Zamek w Sztumie zbudowany został przez krzyżaków w latach 1325-1336 na miejscu pruskiego grodu należącego do pogańskiego plemienia Pomezanów. Był siedzibą wójta oraz letnią rezydencją wielkiego mistrza zakonu. Po wojnie trzynastoletniej stał się siedzibą polskich starostów, a także miejscem odbywania sądów ziemskich i sejmików szlacheckich. Zniszczony w czasie wojen ze Szwedami w XVII i na początku XVIII w., a po 1772 r. częściowo rozebrany przez władze pruskie. W XIX w. funkcjonowało tutaj więzienie. Po II wojnie światowej w ocalałych budynkach umieszczono sąd i prokuraturę. Obecnie z całego zespołu zamkowego zachowały się m.in. wieża bramna, dawny dom mieszkalny, mur obronny z wieżą więzienną oraz pozostałości dawnej fosy.