Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/6892c57a-a8af-40c9-a8d3-763cc881515b.jpg Co wspólnego mają nietoperze, woda i punkty widokowe? Otwarcie zbiornika Stary Sobieski na Gdańskim Szlaku Wodociągowym [GALERIA]

Co wspólnego mają nietoperze, woda i punkty widokowe? Otwarcie zbiornika Stary Sobieski na Gdańskim Szlaku Wodociągowym [GALERIA]

Zbiornik Stary Sobieski

Trzy zbiorniki wody w różnych dzielnicach miasta. Wystawa o historii gdańskich wodociągów oraz rezerwat nietoperzy i wiele więcej. Takie atrakcje znajdziesz na Gdańskim Szlaku Wodociągowym. Ostatni element szlaku, czyli zbiornik wody Stary Sobieski we Wrzeszczu, został oficjalnie otwarty 30 listopada 2018 r.

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej – Karolina Tilman oraz Krzysztof Dzięcielak. Zwiedzający mogą oglądać zbiornik od 3 grudnia 2018 r.

 

Unikatowe dzieło inżynierii

Położony w dzielnicy Wrzeszcz Górny, na Szubienicznej Górze, podziemny zbiornik Stary Sobieski powstał w 1911 roku. Zaopatrywał w wodę mieszkańców północnych dzielnic Gdańska. Dzięki położeniu na sporej wysokości, woda ze zbiornika do mieszkańców tłoczona była grawitacyjnie. Może pomieścić około 5 tysięcy metrów sześciennych wody. Działał do lat 70. XX wieku, kiedy w niedalekiej okolicy wybudowany został większy zbiornik. – Zbiornik Stary Sobieski wraz z wystawą o historii gdańskich wodociągów to ostatni element tego etapu projektu, który przywraca pamięć o dziedzictwie gdańskich inżynierów i architektów – zaznaczył Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodno-Kanalizacyjnej.

 

Stary Sobieski zaprasza

Wewnątrz zbiornika znajduje się wystawa „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”. – Ekspozycja, którą przygotowaliśmy w zbiorniku, jest przekrojowa, interdyscyplinarna. Łączy sztukę i historię. Nad scenariuszem wystawy pracowaliśmy kilka lat – dodał prezes GIWK. Na ekspozycji zobaczyć można między innymi pochodzącą z XVIII wieku oryginalną studnię z drewnianym przyłączem i sosnową studnię typu weneckiego, odkrytą na terenie Muzeum Narodowego. Prezentowana jest również kapsuła czasu, czyli list w butelce pochodzący z 1869 roku, znaleziona podczas remontu zbiornika Stara Orunia.

 

Z widokiem na Gdańsk

Zbiornik wody to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na zwiedzających. Na każdym zbiorniku udostępnionym w ramach szlaku znajduje się punkt widokowy. Z pomostu na Szubienicznej Górze roztacza się widok na Wrzeszcz i północne dzielnice miasta. Przy dobrej pogodzie widać nawet orłowski klif. Panoramę miasta można podziwiać również w nocy, gdyż okolice zbiornika nie będą ogrodzone. – Zbiornik Stary Sobieski jest doskonałym przykładem realizacji projektów infrastrukturalnych i rewitalizayjnych. Mieszkańcy i turyści zyskują nie tylko piękne otoczenie, ale liczy się również aspekt edukacyjny i kulturowy – podkreślił Krzysztof Dzięcielak, przedstawiciel Komisji Europejskiej. Cały teren na zewnątrz zbiornika został uporządkowany, pojawiły się elementy małej architektury i zieleń.

 

Gdański Szlak Wodociągowy

Jest to realizowany przez Gdańsk, przy wsparciu pochodzącym z Unii Europejskiej, projekt turystyczno-muzealno-naukowy, który prezentuje historię techniki wodociągowej w Gdańsku. Wcześniej dla zwiedzających udostępnione zostały zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej oraz podziemny zbiornik Stara Orunia. Całkowity koszt projektu wyniósł około 8,8 mln zł, a dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło około 3,3 mln zł.

O zbiorniku Stara Orunia, który został otwarty dla zwiedzających w lipcu 2018 roku, przeczytasz na Pomorskie.eu

 

Fot. Aleksander Olszak

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.