Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/500339fc-0c46-44a3-ad9a-27fcb921e51b.jpg Carillon i waltornia lub gitara? Klasycznie czy jazzowo? Wodowanie Sztuk – XX Gdański Festiwal Carillonowy

Carillon i waltornia lub gitara? Klasycznie czy jazzowo? Wodowanie Sztuk – XX Gdański Festiwal Carillonowy

Gdańskie carillony

Koncerty solowe, w duecie i z towarzyszeniem tańczącej fontanny. Cykl plenerowych koncertów kontynuuje wielowiekową gdańską tradycję muzykowania wieżowego, a tegoroczny letni festiwal zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów.

 

Muzyka na wodzie

Podczas inauguracji, 6 lipca 2018 r. przy fontannie Heweliusza, wykonana zostanie m.in. „Muzyka na wodzie” J.F. Haendla w twórczych aranżacjach Kamila Cieślika na 4 trąbki, 4 waltornie, 4 kotły i carillon mobilny „Gdańsk”. W koncertach solowych będzie można posłuchać wybitnych carillonistów z kraju i ze świata: Amerykanina Jonathana Lehrera (13 i 14 lipca), Holendra Paula Maassena (3 i 4 sierpnia), Belgów Luca Romboutsa (10 i 11 sierpnia) i Jana Verheyena (18 sierpnia). Zagrają też gdańszczanki – Monika Kaźmierczak (7 lipca) i Anna Kasprzycka (25 sierpnia).

 

Carillony solo i w duecie

Tegoroczną nowością będą koncerty duetowe na carillon i waltornię (27 lipca), carillon i gitarę (17 sierpnia) oraz carillon i flet (24 sierpnia). Niewątpliwą atrakcją będzie konkurs dla publiczności (20 lipca), podczas którego utwory z polskich seriali wykona gdańszczanin Wojciech Lauer.

 

Dzwony i jazz

Nie zabraknie też specjalnych koncertów jazzowych, podczas których do Holendra Paula Maassena dołączą gdańscy jazzmani na scenie Jarmarku św. Dominika na Targu Węglowym (5 sierpnia, godz. 19 i 21). Podczas finału (31 sierpnia), zespół złożony z Litwina Ignasa Juzokasa (live electronics) i gdańszczan Tomasza Ziętka (trąbka) i Moniki Kaźmierczak (carillon) wykona kompozycję GDA-DAG autorstwa Juzokasa, a wieża kościoła św. Katarzyny zostanie ozdobiona wizualizacjami Roberta Turło i Pracowni Animacji gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

 

Piątkowe koncerty na ekranach

Podczas piątkowych koncertów artystów oglądać będzie można na dwóch ekranach – przy Fontannie Heweliusza i w ogrodzie oo. Karmelitów. Wstęp na koncerty jest bezpłatny, na miejscu dostępne będą drukowane programy, piątkowe koncerty będą również zapowiadane.

 

Całoroczne koncerty

Na carillonach koncerty grane są przez cały rok– w piątki o godz. 14.45 w kościele św. Katarzyny i w soboty o godz. 12.05 w Ratuszu Głównego Miasta. Kościołem św. Katarzyny od czasu II wojny światowej opiekują się ojcowie karmelici. Jest to najstarszy parafialny kościół w Gdańsku, nazywany Matrona loci (Patronka miejsca – w domyśle Gdańska).

 

Wodowanie Sztuk – XX Gdański Festiwal Carillonowy

  • piątki i soboty lipca i sierpnia 2018 r.
  • każdy piątek, godz. 21.00 – wieża kościoła św. Katarzyny, skwer przy Wielkim Młynie, ogród oo. karmelitów
  • każda sobota, godz. 12.05 – wieża Ratusza Głównego Miasta
  • wstęp – wolny

 

Program

wieża kościoła św. Katarzyny

6 lipca – koncert inauguracyjny – Monika Kaźmierczak – carillon mobilny „Gdańsk”, Hornet Ensemble w składzie: Hornet Quartett (waltornie) – Gabriel Czopka, Piotr Kowalski, Łukasz Łacny, Michał Szczerba; trąbki – Piotr Kowalkowski, Damian Marat, Emil Miszk, Ostap Popovych. W programie m.in. Muzyka na wodzie J.F. Haendla i inne utwory powiązane z wodą

13 lipca – Jonathan Lehrer (USA)

20 lipca – Wojciech Lauer (Gdańsk) konkurs dla publiczności na rozpoznawanie utworów z polskich seriali

27 lipca – Michał Szczerba – waltornia, Monika Kaźmierczak – carillon (Gdańsk)

3 sierpnia –Paul Maassen (Niderlandy)

10 sierpnia – Luc Rombouts (Belgia)

17 sierpnia – Jan Verheyen – carillon, Cedric Honings – gitara (Belgia)

24 sierpnia – Katarzyna Czubek – flet, Anna Kasprzycka – carillon (Gdańsk)

31 sierpnia – Koncert finałowy z wizualizacjami na wieży kościoła św. Katarzyny/Ignas Juzokas – elektronika (Litwa), Tomasz Ziętek – trąbka, Monika Kaźmierczak – carillon (Gdańsk)

wizualizacje: Robert Turło, Pracownia Animacji ASP w Gdańsku

 

wieża Ratusza Głównego Miasta

7 lipca – Monika Kaźmierczak (koncert z okazji V Światowego Zjazdu Gdańszczan)

14 lipca – Jonathan Lehrer (USA)

21 lipca – Wojciech Lauer (Gdańsk)

28 lipca –  ceremonia otwarcia Jarmarku Dominikańskiego

4 sierpnia – Paul Maassen (Niderlandy)

11 sierpnia – Luc Rombouts (Belgia)

18 sierpnia – Jan Verheyen (Belgia)

25 sierpnia – Anna Kasprzycka (Gdańsk)

 

koncert specjalny:
5 sierpnia, scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy, godz. 19 i 21 
– Paul Maassen – carillon mobilny „Gdańsk”, Artur Jurek – instrumenty klawiszowe, Janusz „Macek” Mackiewicz – gitara basowa, Grzegorz Sycz – perkusja

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Carillony Gdańskie

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.