Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/ec03f84d-7e08-445a-ac18-53bd001f9e2f.jpg Barwne parady, łoś Lucek i dziesiątki świątecznych stoisk. Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Barwne parady, łoś Lucek i dziesiątki świątecznych stoisk. Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Fot. Łukasz Głowala

Co roku podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku na odwiedzających czekają nowe atrakcje. Tym razem będzie to Karuzela Gdańska w nowej lokalizacji i strefa gastronomiczna (food court) z przysmakami z całego świata.

 

Jarmark Bożenarodzeniowy w Gdańsku startuje 1 grudnia 2018 r. i potrwa do 23 grudnia. Natomiast strefę gastronomiczną odwiedzać będzie można aż do 13 stycznia 2019 r.

 

Co nowego w tym roku?

Karuzela Gdańska jest kluczową atrakcją większości jarmarków i wydarzeń dziejących się w stolicy województwa. Tym razem będziemy mogli ją zobaczyć na Targu Węglowym w świątecznej odsłonie. Dodatkowo, gdańszczanie, którzy posiadają Kartę Mieszkańca, będą mogli jednokrotnie skorzystać z karuzeli za symboliczną złotówkę. Wszystkie te złotówki zostaną przekazane Fundacji Hospicyjnej, która przeznaczy je na wypoczynek dla osieroconych dzieci.

Kolejną nowością jest strefa gastronomiczna zlokalizowana w centralnej części Targu Węglowego. Tu będziemy mogli posmakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (würsty i glühweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej i polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Będziemy też pić wielosmakowe herbaty, rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem, regionalny cydr z dodatkiem rumu. Nie zabraknie też aromatycznego grzańca, serwowanego w kolekcjonerskich kubkach ceramicznych albo jednorazowych, wyprodukowanych specjalnie dla jarmarku. W strefie gastronomicznej pojawią też nowe miejsca do konsumpcji – przestronne, zadaszone altany, wyposażone w meble i promienniki grzewcze.

Po raz pierwszy jarmark zawita też na drugą stronę Wałów Jagiellońskich, bo stoiska z rękodziełem i rzemiosłem usytuowane będą również na dziedzińcu Forum Gdańsk.

 

Łoś Lucek znowu przemówi

Tradycyjnie, sercem Jarmarku będzie Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. W zabytkowych wnętrzach Wielkiej Zbrojowni odbywać się będzie jarmark rzemiosła i rękodzieła. Wesoło będzie przy łosiu Lucku, który przemówi do nas ludzkim głosem oraz będzie mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem łosia jest Koło Widokowe AmberSky.

Całuśnie będzie pod jemiołą, najbardziej kolorowo przy Choince Młodych Gdańszczan, najbardziej bajecznie w zaprzężonej w dwa renifery Zaczarowanej Karecie, a prawdziwą zimę poczujemy przy Górce Lodowej z torami saneczkowymi, którą tym razem znajdziemy na terenie Forum Gdańsk.

 

Baśniowe orszaki i parady

W sobotę, 1 grudnia jarmark zainauguruje Parada Elfów. I od tej chwili parady i orszaki towarzyszyć będą mu już we wszystkie dni powszednie. W pierwszym tygodniu królować będą elfy, do których od 6 grudnia dołączy św. Mikołaj. W drugim tygodniu na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą, a w trzecim Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta.

W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury (od 12.00 do 17.00, w programie m.in. tworzenie Mikołajów, skrzatów, aniołków, stroików i warsztaty przyśpiewek). Co ważne, dziecko będzie można pozostawić pod fachową opieką i w tym czasie miło spędzić czas na jarmarku.

 

Pomoc dla Fundacji Hospicyjnej

Wyróżnikiem gdańskiego jarmarku jest akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej. Pomaganie na jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbonki wolontariusza albo odwiedzić stoisko fundacji w Zbrojowni. Datki pozyskiwane też będą dzięki pracom uczniów nadesłanym na jarmarkowy konkurs plastyczny Anieli grają dla Hospicjum.

W tak cudownym otoczeniu, przy dźwiękach kolęd, wędrując uliczkami, które zostaną wytyczone na Targu Węglowym tylko na ten zimowy czas: Anielską, Czekoladową i Cynamonową, nie sposób nie poczuć wzajemnej bliskości i ciepła nadchodzących świąt.

 

 

Godziny działalności

Jarmark Bożonarodzeniowy / rzemiosło i rękodzieło: 11.00-20.00

Strefa gastronomiczna: od poniedziałku do czwartku w godz. 13.00-20.00, w weekendy: 11.00-21.00

Szczegóły na stronie gdańskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.