Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/bd7c95c1-b595-4fd2-8449-3f5ddfbeffa6.jpg 70 dużych widowisk, małych kameralnych form oraz parad, 20 teatrów z 10 krajów. Fetę czas zacząć!

70 dużych widowisk, małych kameralnych form oraz parad, 20 teatrów z 10 krajów. Fetę czas zacząć!

Godot - Lullaby, Portugalia

Najwartościowsze zjawiska i trendy we współczesnym teatrze plenerowym i teatrze tańca. Szczudlarze, połykacze ognia i żonglerzy.

 

Przez 4 dni Dolne Miasto i Stare Przedmieście w Gdańsku będą wielką sceną plenerowych działań teatralnych. Dzięki zaproszonym artystom okoliczne bastiony, zrewitalizowana ulica Łąkowa i okolice Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych zmienią nie do poznania. XXII Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta potrwa od 12 do 15 lipca 2018 r.

 

Co nowego na początek?

W tym roku centrum festiwalowe zostało przeniesione z placu Wałowego na teren Gimnazjum nr 9 przy ul. Śluza 3. I właśnie tam na dobry festiwalowy początek warto obejrzeć wystawę „Foto-Feta”, czyli zdjęcia z ubiegłorocznego festiwalu. Następnie, o godz. 22, Fetę otworzy spektakl „Cafe Eurøpa” Ondadurto Teatro z Włoch. Cztery festiwalowe dni wypełnią występy artystów z 10 krajów – 8 teatrów z Polski i 12 zagranicznych, m.in. z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Argentyny i Korei Południowej.

 

Ważne i ciekawe widowiska

Największym wydarzeniem festiwalu będzie „Galileo” teatru Cie Deus Ex Machina z Francji. Widowisko będzie można zobaczyć w sobotę, 14 lipca 2018 r. o godz. 23 przy Reducie Wyskok. Teatry uliczne coraz częściej są teatrami ruchu, tańca, teatrami bez słów, a coraz rzadziej wykorzystują niezbyt popularną dzisiaj technikę pantomimy. Teatr Pantomimy Mimo „W niemym kinie” ukazuje świat w konwencji czarno-białej pocztówki, odwołując się do arcydzieł światowego kina.

 

 

Ciekawe będzie spotkanie z koreańskimi artystami, którzy zachęcą widzów do wspólnych działań. Performance koreańskiego teatru Visual Theater Company CCOT „Massager” odbędzie się w okolicach Bastionu Żubr. HURyCAN i spektakl „Asuelto” to występ tancerzy z Argentyny, Francji i Hiszpanii. Interesująco zapowiada się spotkanie z 23-letnim klaunem Godotem, bardzo popularnym w Portugalii. Aktor angażuje publiczność, więc spektakl będzie nieprzewidywalny. Dużym wydarzeniem, które zakończy tegoroczny festiwal, będzie widowisko przygotowane przez legendę teatru ulicznego, alternatywnego – Teatr Ósmego Dnia. „Dzieci rewolucji” powstały w koprodukcji z chorwackimi artystami. Będzie można je obejrzeć na boisku szkolnym Gimnazjum nr 9 przy ulicy Śluza.
 

 

Feta dla młodszych widzów

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach festiwalu. Zaprosili Teatr Barnaby z lalkami, pacynkami i marionetkami. Będzie można zobaczyć dwa spektakle – „Baśń o rycerzu bez konia” i premierę „Calineczki” w nowej wersji. Jeden z najważniejszych teatrów dla dzieci w Wielkiej Brytanii – Bash Street zaprezentuje spektakl „Bellevue Hotel”.

 

Feta

Wydarzenie teatralne Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta odbywa się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku. To festiwal wędrujący po dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. To jeden z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i Europie, umożliwiający mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym i teatrze tańca. Nierzadko też komentuje współczesną rzeczywistość, wzbudzając refleksje uczestników. Jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły, koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego. Organizatorem festiwalu jest Plama Gdański Archipelag Kultury. Szefowie festiwalu to Tomasz Hildebrandt (od 2018r.), Szymon Wróblewski (2011-2017) i Elwira Twardowska (1997-2011). Feta otrzymała prestiżowe wyróżnienie międzynarodowej platformy kulturalnej Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE) – EFFE Label 2017-2018.

 

Przyjdź i zobacz wyjątkowe malowidło! Specjalne zwiedzanie „Nieba polskiego” z przewodnikiem

Podczas Fety będzie można wybrać się do dawnego CKUMiE i zobaczyć odtworzony fresk. Malowidło od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Niestety, zostało zniszczone tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła (8 maja 2018 r.) stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego na Starym Przedmieściu w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1:

  • piątek, 13 lipca o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00
  • sobota, 14 lipca o godz. 16.00, 17.00, 18.00 i 19.00
  • niedziela, 15 lipca o godz. 15.00 i 16.00

 

 

22. Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych Feta 2018

  • 12-15 lipca 2018 r., czwartek-niedziela
  • Gdańsk-Dlne Miasto i Stare Przedmieście
  • wstęp – wolny
  • więcej informacji i program znajdują się na stronie internetowej Festiwalu Feta

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.