Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/1a6143d0-520c-454b-9332-77984e67388b.jpg 44 lata temu w Wartowni nr 1 otwarto muzeum. Teraz Westerplatte będzie też można zwiedzać interaktywnie

44 lata temu w Wartowni nr 1 otwarto muzeum. Teraz Westerplatte będzie też można zwiedzać interaktywnie

Wartownia nr 1 na Westerplatte

Wartownia nr 1 na Westerplatte już od 44 lat jest oddziałem Muzeum Gdańska. Z tej okazji Medalami Niepodległości uhonorowani zostaną Aleksander Ślusarz i Andrzej Januszajtis – osoby zaangażowane w uratowanie Wartowni przed rozbiórką. W piątek, 29 czerwca 2018 r. odbędzie się także premiera Szlaku Pamięci, czyli projektu interaktywnego zwiedzania Westerplatte.

 

Z dawnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte do dziś zachowały się  Wartownia nr 1, ruiny Nowych Koszar oraz, znajdujące się na terenie zajętym przez wojsko, Wartownia nr 4, budynek dawnej elektrowni i dwa magazyny amunicyjne.

 

Medale Niepodległości

Choć budynek Wartowni nr 1 przetrwał wojnę, w latach 60. został przeznaczony do rozbiórki. Jednak Aleksander Ślusarz i prof. Andrzej Januszajtis udaremnili zniszczenie obiektu. Za swoje zasługi w uratowaniu Wartowni otrzymają od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Medale Niepodległości.

– Są to specjalne odznaczenia przygotowane przez Gdańsk w ramach stulecia obchodów Niepodległości Polski. Postanowiliśmy uhonorować nimi wybitne postaci dla naszego miasta, o których kiedyś będzie mówiła historia, jako o tych, którzy przyczynili się do budowy naszej tożsamości i naszego dziedzictwa – mówi prezydent Adamowicz.

 

Od izby pamięci do muzeum

W 1974 r. we wnętrzu Wartowni nr 1 powstała izba pamięci zorganizowana przez koło ZBoWiD w Nowym Porcie, natomiast w 1980 r. została ona przekształcona w oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (obecnie: Muzeum Gdańska). Otworzono go 29 czerwca 1984 r. Jest to jedyna placówka muzealna na półwyspie Westerplatte w pełni dostępna dla zwiedzających. Do dziś we wnętrzu Wartowni prezentowane są pamiątki po Wojskowej Składnicy Tranzytowej i jej obrońcach, w tym te najważniejsze – pamiątki po mjr. Henryku Sucharskim.

Wartownia nr 1 na Westerplatte czynna jest w letnim sezonie turystycznym – od końca kwietnia do końca września każdego roku. Odwiedza ją rocznie ok. 40 tys. osób z całego świata. W piątek, 29 czerwca 2018 r. będzie można zwiedzić ją nieodpłatnie, a także zobaczyć pokazy rekonstrukcyjne oraz wziąć udział w innych atrakcjach.

 

Westerplatte – Szlak Pamięci

Od soboty, 30 czerwca do końca sierpnia 2018 r. będzie można interaktywnym zwiedzać Westerplatte, wędrując Szlakiem Pamięci. Dzięki specjalnie przygotowanym animacjom każdy będzie mógł poznać historię półwyspu w nowej odsłonie. Prezentowane będą wybrane miejsca i osoby, związane z obroną półwyspu we wrześniu 1939 r., a także ich losy za czasów Polski Ludowej. Mowa tutaj m.in. o Wartowni nr 1, ruinach Nowych Koszar, linii kolejowej na Westerplatte oraz mjr. Henryku Sucharskim czy kpt. Franciszku Dąbrowskim.

Dodatkowo, każdy korzystający z pakietu Westerplatte – Szlak Pamięci będzie mógł odbyć wycieczkę turystyczną drezyną. Szlak będzie też dostępny dla osób niepełnosprawnych. Muzeum Gdańska rozpoczyna przygotowania do wprowadzenia audiodeskrypcji oraz szkolenia przewodników z podstaw języka migowego. Udział w zwiedzaniu w ramach Szlaku Pamięci będzie odpłatny.

 

44-lecie Wartowni nr 1 na Westerplatte

  • 29 czerwca 2018 r., piątek, godz. 10.00-18.00
  • Wartownia nr 1 Westerplatte
  • oddział Muzeum Gdańska
  • ul. Majora Henryka Sucharskiego 70
  • Gdańsk-Westerplatte

 

Udział w 44-leciu Wartowni nr 1 i jego atrakcjach jest bezpłatny.

 

Program:

  • godz. 10.00-11.00 – premiera projektu Szlak Pamięci pod Wartownią nr 1 na Westerplatte
  • godz. 11.00-11.30 – spotkanie z Aleksandrem Ślusarzem, prof. Andrzejem Januszajtisem oraz dr. Andrzejem Drzycimskim, historykiem badającym dzieje Westerplatte
  • godz. 11.30-18.00 – zwiedzanie Wartowni nr 1 na Westerplatte (wstęp – wolny), pokazy rekonstruktorów września 1939 r. i inne atrakcje
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.