Urząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/06/krystyna-2-18d77f43_855x590-e1623996143967.jpeg Żegnamy kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz. Pogrzeb dzisiaj w Gdańsku

Żegnamy kpt. Krystynę Chojnowską-Liskiewicz. Pogrzeb dzisiaj w Gdańsku

materiały archiwalne

Była najwybitniejszą polską żeglarką w historii i jako pierwsza kobieta samotnie opłynęła świat. Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła w nocy z 12-13 czerwca 2021 r. w wieku 84 lat. Pogrzeb odbędzie się 18 czerwca 2021 r. w Gdańsku.

Uroczystości pogrzebowe Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz rozpoczną się mszą żałobną o godz. 11.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Gdańsku przy ul. Abrahama. Żeglarka zostanie pochowana o godzinie 13.00 w Alei Zasłużonych cmentarza na Srebrzysku. Rodzina prosi, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zastąpić je ofiarami na rzecz organizacji charytatywnych.

Odeszła Pierwsza Dama Oceanów

O śmierci żeglarki poinformował Akademicki Klub Morski w Gdańsku. Napisali:

„ W nocy z 12 na 13 czerwca wyruszyła w rejs bez końca Kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Nasza Pierwsza Dama Oceanów odeszła w spokoju, wprost z domu, tak jak tego oboje z mężem pragnęli, zaopatrzona sakramentami. Zasnęła bez bólu – nie tylko tego fizycznego – bo na szlak życia, który wspólnie z Wacławem zapisali, spoglądając z satysfakcją, poczuciem spełnienia.”

Chojnowska była członkinią klubu odkąd skończyła 24 lata.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz urodziła się 15 lipca 1936 roku w Warszawie. Po wojnie znalazła się z rodziną w Ostródzie, gdzie dorastała i rozpoczęła przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50. przeniosła się do Gdańska, została studentką na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i poznała Wacława Liskiewicza, swojego przyszłego męża. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. Już w 1966 roku otrzymała patent kapitana, a rok później wzięła udział w pierwszym etapie rejsu jachtu „Swarożyc” na Spitsbergen. Potem były kolejne wyprawy – m.in. do NRD i Szkocji.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz do końca życia pływała i popularyzowała żeglarstwo. Zasiadała w jury nagród Rejs Roku oraz Kolosy. Była też wielokrotnie nagradzana, m.in. w 2015 roku otrzymała tytuł Żeglarki 50-lecia PoZŻ, a w 2017 roku Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Pomorskiego

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską-Liskiewicz do odbycia pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 roku żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek”. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku i stała się tym samym pierwszą kobietą w historii, która tego dokonała.

Opuszczenie bander na jachtach

W związku ze śmiercią Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski (jednocześnie wiceprezes do spraw morskich Polskiego Związku Żeglarskiego) zaapelował do wszystkich żeglarzy i klubów z Pomorza i całej Polski o uczczenie jej pamięci opuszczeniem bander na jachtach i flag klubowych do połowy masztów.

– Niech ten dzień upłynie nam pod znakiem żałoby – mówi prezes Witkowski. – Pani Kapitan bez wątpienia zasłużyła na taki hołd. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była najwybitniejszą polską żeglarką, pierwszą kobietą, która samotnie opłynęła świat jachtem, pomorskim żeglarzem 50-lecia.

W tym roku – jak przypomniał – Sejmik PoZŻ, na wniosek Zarządu PoZŻ, nadał jej tytuł Honorowego Członka PoZŻ.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.