Aktualności

Pomorska Nagroda Jakości. Wiemy, kto zdobył wyróżnienia

Przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale to m.in. laureaci XXII edycji Pomorskiej Nagrody Jakości. Wręczono też wyróżnienia i nagrody specjalne. Uroczysta gala odbyła się w Domu Technika NOT w Gdańsku 7 marca 2019 r. Towarzyszyła jej konferencja z cyklu Jakość i innowacje w rozwoju Pomorza.

„Bożenki” trafiły do szpitala dziecięcego w Gdańsku. To dar Fundacji Ronalda McDonalda

Do Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku trafiło 10 łóżek. Są przeznaczone dla rodziców przebywających w placówce wraz z dziećmi.

Zbierajcie miśki zamiast kwiatów! Szpitale Pomorskie z apelem do par młodych

Podziel się misiakami z maluchami – to hasło akcji, do której przyłączyły się Szpitale Pomorskie. Chodzi to, aby osoby, które planują ślub, poinformowały weselników, żeby zamiast kwiatów przynosili maskotki. Zebrane w ten sposób zabawki będą przekazane najmłodszym pacjentom szpitali.

Szybka i bezpłatna diagnostyka nowotworów piersi. Akcja Łap za biust w słupskim Jantarze

Darmowe konsultacje lekarskie, badanie USG oraz nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Centrum Handlowym Jantar w Słupsku. Zapraszamy panie w sobotę, 9 marca 2019 r.

Oddział Otolaryngologii w Wejherowie po remoncie. Pierwsi pacjenci wkrótce zostaną przyjęci

W wyniku remontu całkowicie odnowiono dziewięć sal chorych z łazienkami. Zamontowano m.in. nowe meble i drzwi. Remont oddziału trwał trzy miesiące. Koszt to ponad 1,2 mln zł. Środki pochodzą z budżetu województwa pomorskiego. Na oddziale leczone są choroby uszu, nosa, gardła i krtani.

W tych instytucjach pracodawcy dbają o zdrowie pracowników. Trzy pomorskie firmy z certyfikatami PracoDawcy Zdrowia

Copernicus, Baltic Clinic i Polpharma znalazły się wśród laureatów konkursu PracoDawca Zdrowia. W plebiscycie startowało 17 pracodawców, certyfikaty przyznano 13 najlepszym instytucjom.

Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię trwa już rok. Jak firmy dbają o zdrowie pracowników ?

Trzy firmy z Pomorza nagrodzone statuetkami w konkursie Mistrz profilaktyki. Dostały je Urząd Miasta w Gdańsku, Fujifilm i Pan Dragon. O nietypowych sposobach na zachęcenie do korzystania z bezpłatnej cytologii w rok, od kiedy rozpoczęła się kampania informacyjno-edukacyjna, dyskutowano w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Zrozumieć bohatera – wystawa i prelekcja w Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są choroby rzadkie i dlaczego osoby nimi dotknięte nazywa się bohaterami, przyjdź do Cafe Drukarnia. Wernisaż niezwykłych grafik 14 artystów odbędzie się w czwartek, 28 lutego 2019 r. Wstęp jest wolny.

Normy zatrudnienia gwarancją bezpieczeństwa pacjentów. Jaka jest sytuacja pielęgniarek i położnych w dobie zmian?

Jest lepiej niż kilka lat temu. Coraz mniej pielęgniarek decyduje się na opuszczenie Polski. Wiele próbuje odnowić utracone po 5-letniej przerwie prawo wykonywania zawodu. To m.in. efekt poprawy warunków materialnych. Wyzwaniem dla zarządzających podmiotami medycznymi jest odpowiednie przydzielenie zadań dla personelu.

Gimnastyka dla chorych na raka. Zajęcia w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni

Jesteś w trakcie leczenia onkologicznego? A może niedawno skończyłeś terapię? Jeśli chcesz odzyskać dawną formę, to Szpitale Pomorskie przygotowały ofertę dla pacjentów chorych na raka. Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 18 lutego 2019 r.

Konkurs Mistrz Profilaktyki w kategorii cytologia rozstrzygnięty. Wiemy, kto wygrał

Jury konkursowe nagrodziło instytucje na Pomorzu, które w swojej działalności wykraczają poza zakres obowiązków i dbając o zdrowie pracowników umożliwiają im udział w badaniach profilaktycznych w czasie godzin pracy.

Tylko 15 minut, które może uratować komuś życie. Oddawanie krwi naprawdę nie jest trudne [GALERIA]

Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przy ul. Okopowej 21/27 w Gdańsku 15 lutego 2019 r. był specjalny czerwony autobus, w którym każdy chętny mógł oddać krew. Pobrano prawie osiem litrów krwi.

Interna na Zaspie po remoncie. Nowe sale chorych i gabinety lekarskie. Zobacz, jak zmienił się szpital [ZDJĘCIA]

Komfortowe sale chorych z łazienkami, 33 nowe łóżka, wyremontowane gabinety lekarski i diagnostyczno-zabiegowy. Ponadto, mobilny echokardiograf i system monitorowania pacjenta to m.in. efekty modernizacji Oddziału chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Drugi etap remontu kosztował prawie 3 mln zł.

Pomarańcze na drzewie przed szpitalem na Zaspie. Nowy sposób na promocję badań profilaktycznych

Na drzewie przed Szpitalem św. Wojciecha w Gdańsku wyrosły dojrzałe pomarańcze – to nietypowy sposób podejścia do kolonoskopii. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię" to hasło społecznej kampanii informacyjnej realizowanej przez Copernicus mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Czy sześciogodzinne szkolenie wystarczy, aby uratować komuś życie? [WYWIAD Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM]

Jaka pozycja jest bezpieczna dla osoby nieprzytomnej? Jak ustabilizować chorego ze złamaniem otwartym nogi czy ręki? To tylko niektóre z praktycznych umiejętności, jakich uczyli się pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Ważne, żeby takie szkolenia co jakiś czas powtarzać.

Światowy Dzień Chorego. Napisz list z życzeniami do pacjenta

Z okazji Światowego Dnia Chorego w tzw. szpitalach marszałkowskich przygotowano szereg atrakcji. Pacjentów odwiedzą m.in. wolontariusze z Fundacji „Dr Clown" i przekażą listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. W ubiegłym roku napisano prawie pięć tysięcy takich listów. Ty też możesz wesprzeć akcję i napisać list. Korespondencja zostanie przekazana pacjentom szpitali i hospicjów.

Rodzice uwaga na dopalacze. Sprzedawcy w czasie ferii są bardziej aktywni – ostrzega GIS i policja

W specjalnym liście skierowanym do rodziców Główny Inspektor Sanitarny oraz Komendant Główny Policji przestrzegają przed niebezpieczeństwem zażywania substancji psychoaktywnych. Chodzi przede wszystkim o dopalacze, zwłaszcza o pochodne opioidów i syntetycznych konopi indyjskich.

Wyjęli elektrody z serca bez otwierania klatki piersiowej. To pierwszy tego typu zabieg w Wejherowie

W Pracowni elektroterapii i elektrofizjologii serca oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej wejherowskiego szpitala wykonano pierwsze zabiegi przezskórnego usunięcia układu stymulującego (rozrusznik, kardiowerter-defibrylator) razem z wewnątrzsercowymi elektrodami.

Na co Pomorzanie chorowali najczęściej w 2018 r., a które choroby występują coraz rzadziej? [RAPORT WSSE]

W województwie pomorskim w 2018 r. wzrosła liczba zachorowań na grypę, ospę wietrzną, nieżyty żołądkowo-jelitowe, czerwonkę, odrę i legionellozę. Za to mniej było przypadków żółtaczki, krztuśca i boreliozy.

Cała interna w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni jak nowa. Remont kosztował ponad 6 mln zł

Osiem sal chorych z 25 łóżkami, nowe instalacje oraz sprzęt medyczny m.in. kardiomonitory, aparaty EKG i USG, defibrylatory. Tak po przebudowie wygląda oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Drugi etap remontu kosztował prawie 3,8 mln zł.

Ponad 17 mln zł na sprzęt medyczny i rehabilitację kardiologiczną w Kościerzynie i Chojnicach

Dzięki unijnemu dofinansowaniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie kupi między innymi tomograf komputerowy. Powstanie też nowa sala zabiegowa. Z kolei w gminie Chojnice powstanie ośrodek rehabilitacji kardiologicznej.

Pomorskie Forum Samorządowe jedną z najlepszych inicjatyw zdrowotnych w Polsce. Jeśli chcesz, żeby wygrało, zagłosuj już teraz

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu organizowanego po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Spośród 179 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw z 82 samorządów wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

Konsultacje lekarskie oraz bezpłatne badania diagnostyczne. W Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku w sobotę dzień otwarty

Bez kolejki i zupełnie za darmo będzie można skorzystać z badań specjalistycznych. Mammografia, USG piersi, cytologia, a także porady onkologa czekają na wszystkich, którzy w sobotę, 2 lutego 2019 r. przyjdą do Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Będzie też nauka samobadania piersi. Obowiązują zapisy.

Konsultacje onkologiczne, psychologiczne i wykłady. Drzwi otwarte w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK

2 lutego 2019 r. obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK odbędą się bezpłatne wykłady oraz konsultacje onkologiczne, dietetyczne i psychologiczne.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Poznaj prawdziwą historię dawcy szpiku [WYWIAD]

Po zaledwie czterech miesiącach od zarejestrowania w bazie dawców Fundacji DKMS dostała telefon z informacją, że może uratować komuś życie. Po trzech latach poznała genetycznego bliźniaka. W Ogólnopolskim Dniu Transplantacji poznaj historię Katarzyny z Gdańska.

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie. Lekarz z Copernicusa wykorzystał sztuczną inteligencję [FILM]

Chodzi o nowoczesny system inteligentnej nawigacji, która pozwala wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryte przez skórę i mięśnie. System podpowiada w trakcie operacji możliwe rozwiązania i minimalizuje ryzyko powikłań. Pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI™ wykonano w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

Zapełnijmy ostatnią puszkę Prezydenta Gdańska. Wiemy, na co fundacja WOŚP przeznaczy prawie 16 mln zł [AKTUALIZACJA]

Taką kwotę udało się zebrać w ciągu tygodnia w czasie spontanicznej akcji zorganizowanej w mediach społecznościowych przez jedną osobę. Internauci zareagowali natychmiast. Jurek Owsiak podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował, że pieniądze zebrane w akcji „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnej karetki dla niemowląt, która trafi do Gdańska. Zbiórka w ciągu ostatniej doby podwoiła się. Już teraz na koncie zbiórki jest 5 635 035 zł.

Babcie i dziadkowie mają swoje święto. Na Pomorzu seniorów jest więcej niż wnuczków [INFOGRAFIKA]

21 stycznia jest Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka. Łącznie seniorów w województwie pomorskim jest 530 tys. osób, a prawie 60 proc. z nich to kobiety. Wśród nich zdarzają się także nowożeńcy – 228 pań i 435 panów. Co jeszcze o dziadkach mówią dane statystyczne?

Tłumy chętnych oddają krew. To odpowiedź na apel centrum krwiodawstwa po ataku na prezydenta Gdańska

Już od godz. 7.00 rano setki mieszkańców województwa pomorskiego zgłaszają się do stacji krwiodawstwa, żeby oddać krew. To efekt apelu, który był przekazywany całą noc głównie przez media społecznościowe. Czas oczekiwania na oddanie krwi to co najmniej kilka godzin.

Jak urozmaicić posiłki, aby wesprzeć osobę chorą na raka? Warsztaty w gdyńskim szpitalu

Jeśli ktoś z twoich bliskich choruje na raka albo sam zmagasz się z chorobą nowotworową – te warsztaty są dla ciebie. W czasie spotkania, które odbędzie się w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni w czwartek, 9 stycznia 2019 r. specjaliści pokażą, jak powinna wyglądać dieta chorego i na ile może ona wspomóc powrót do zdrowia. Warsztat jest bezpłatny.