Od 2018 r. wykonano ponad 6,5 tys. badań cytologicznych i 3922 badania kolonoskopowe, a także przeprowadzono 13 268 indywidualnych spotkań informacyjno-edukacyjnych. Oba projekty współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kto może skorzystać z badań?

Z badań można skorzystać jeszcze tylko przez pięć miesięcy. Ich realizacja została wznowna od 1 czerwca. Przerwa wynikała z pandemii koronawirusa. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Specjalna profilaktyczna wystawa

Od dwóch miesięcy na terenie województwa pomorskiego – w miejscach, w których liczba zgłoszeń na badania profilaktyczne jest niska – w ramach kampanii prezentowana jest wyjątkowa wystawa. Można zobaczyć rysunki satyryczne, które w humorystyczny sposób uświadamiają mieszkańców województwa pomorskiego o potrzebie wykonania badań profilaktycznych. Ich autorką jest trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PaplaLala. Prace były prezentowane w Bytowie, Starogardzie Gdańskim i Kościerzynie. Wystawa dotrze też do Tczewa i Gdańska.