Aktualności

Udar – każdy pacjent jest ważny

Na temat możliwych działań w regionie, dotyczących wczesnej diagnostyki, samoświadomości pacjentów, rehabilitacji oraz roli samorządów, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych rozmawiali uczestnicy 2. konferencji z cyklu „Udar – każdy pacjent jest ważny". W spotkaniu udział wzięła Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Sobota Onkologiczna w gdyńskim szpitalu

W Gdyńskim Centrum Onkologii Szpitali Wojewódzkich w Gdyni Sp. z o.o. w pierwszą sobotę października będzie można bezpłatnie wykonać mammografię. Do dyspozycji pacjentów będą także lekarze specjaliści, z którymi będzie można porozmawiać i uzyskać poradę. Wszystko to odbędzie się podczas „Soboty Onkologicznej", która odbędzie się 3 października 2015 r., w godz. 9.00-13.00, w szpitalu przy ul. Powstania Styczniowego 1 w Gdyni.

10 lat Akademii Walki z Rakiem

W Zatoce Sztuki w Sopocie, 13 września 2015 r. będzie miała miejsce uroczystość 10-lecia Akademii Walki z Rakiem. W programie m.in. ogólnodostępne warsztaty i porady oraz przemarsz plażą.

Zrób sobie spirometrię za darmo

Ponad 200 ośrodków weźmie w tym roku udział w III Polskich Dniach Spirometrii, które w dniach 14-19 września 2015 r. odbędą się w całej Polsce. W placówkach tych będzie sobie można w tym czasie zrobić bezpłatne badanie spirometryczne oraz zasięgnąć informacji na temat zagrożenia, jakie niosą ze sobą obturacyjne choroby płuc, takie jak astma i POChP. W województwie pomorskim można skorzystać z badań w czternastu placówkach.

Aparat USG dla najmłodszych pacjentów Szpitala Św. Wojciecha w Gdańsku

Blisko 3 tys. dzieci co roku przychodzi na świat w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku, z czego około 300 z nich trafia na oddział intensywnej terapii. To ponad połowa chorych noworodków z całego województwa. To właśnie dla nich, 9 września, Pomorska Fundacja Neonatologii „Dobrze, że jesteś" przekazała aparat USG dla Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.

Otwieramy bramy tolerancji

Pomorska Koalicja na rzecz Zdrowia Psychicznego serdecznie zaprasza na Dni Solidarności z osobami Chorującymi Psychicznie, które odbędą się w dniach 20-25 września 2015 r. w Trójmieście.

Olimpiada osób głuchoniewidomych

Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym organizuje V Olimpiadę Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych, która odbędzie się w Gdańsku, w dniach 18-20 września 2015 r. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Wstęp – wolny.

Sportowcy i aktorzy dla dzieci

W najbliższą środę, 9 września, sportowcy i aktorzy spotkają się z niepełnosprawnymi dziećmi z województwa pomorskiego. Wydarzenie rozpocznie się nagraniem wspólnego wideoklipu, o godz. 10.00, na terenie Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia.

W Copernicusie nauczą pierwszej pomocy

Kiedy zagrożone jest życie, najważniejsza jest szybka reakcja – wezwanie pogotowia, udzielenie pierwszej pomocy. Tylko że to, co często potrafimy tylko w teorii, w sytuacji stresowej może okazać się znacznie trudniejsze. Dlatego, od 1 września, każdy chętny będzie mógł skorzystać z wiedzy i doświadczenia ratowników medycznych, którzy na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku będą prowadzić Szkołę Pierwszej Pomocy „LifeAid".

Pierwsze posiedzenie Rady Naukowej szpitali marszałkowskich

Rada Naukowa szpitali marszałkowskich, działająca przy marszałku województwa pomorskiego, rozpoczęła swoją działalność 1 września br. W pracach rady uczestniczyć będzie 18 osób z tytułem dr hab. nauk medycznych reprezentujących 13 specjalizacji.

„Przyszłość na talerzu”, czyli co dzieci wiedzą o zdrowym jedzeniu

Od 1 września 2015 r. zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sklepikach szkolnych pozostaje tylko zdrowa żywność, o niskiej zawartości cukru, tłuszczu i soli. Jednak, jak ujawnia badanie „Przyszłość na talerzu", aż 21% uczniów z woj. pomorskiego jest przekonane, że dalej będą mogli kupować tam napoje gazowane – to najwyższy wynik w kraju.

Szkoła rodzenia w Koperniku

Jak bardzo potrzebna jest wiedza na temat bycia rodzicem, wiedzą wszystkie przyszłe mamy i wszyscy przyszli tatusiowie. Teraz w jej zdobyciu pomoże im nowo otwarta szkoła rodzenia, która zaczęła działać w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Mecz na rzecz dziecięcego hospicjum

Charytatywny mecz piłki nożnej odbędzie się na stadionie PGE Arena Gdańsk, w sobotę, 5 września 2015 r., o godz. 16.30. Jego celem będzie wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Naprzeciwko siebie do piłkarskiego boju staną artyści i przyjaciele hospicjum. Wśród gwiazd będzie można zobaczyć m. in.: Radosława Majdana, Dariusza Michalczewskiego, Rafała Maseraka, Marka Włodarczyka, Tomasza Schiemscheinera, Tomasza Jachimka. Wstęp na stadion – wolny. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Ograniczenia w działalności SOR

Informacja bardzo ważna dla pacjentów: w związku z kończącą się modernizacją Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku praca SOR zostanie ograniczona od niedzieli, 30 sierpnia, od godz. 19.00, do wtorku, 1 września 2015 r. do godz. 7.00.

„Ciśnienie na Życie” odwiedzi Rumię i Pruszcz

W piątek i w sobotę, 4 i 5 września 2015 r. w Rumi, w mobilnym centrum badań „Ciśnienie na Życie", będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, oznaczyć poziom cholesterolu oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiarów i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Akcja zostanie także przeprowadzona 7 i 8 września w Pruszczu Gdańskim.

Konferencja „Udar – każdy pacjent jest ważny”

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprasza na współorganizowaną konferencję edukacyjną z cyklu „Udar – każdy pacjent jest ważny". Spotkanie odbędzie się w czwartek, 17 września 2015 r. w Gdańsku. Konferencję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Festyn rodzinny na trasie zdrowia

Do aktywnego spędzania czasu wolnego w Łebie zachęca nowo wybudowany mini kompleks rekreacyjno-sportowy PZU Trasa Zdrowia. Uroczyste otwarcie zostanie połączone z festynem rodzinnym, który odbędzie się, w sobotę, 29 sierpnia. W programie liczne atrakcje dla dzieci i rodziców, a także Festiwal Kulinarny Smaki Regionów.

Otwarcie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Zakończono prace dotyczące projektu pn. „Modernizacja OIOM w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Wojciecha w Gdańsku Sp. z o.o.". Oficjalne otwarcie oddziału, z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz członka zarządu Hanny Zych-Cisoń, odbyło się 13 sierpnia.

Zadbaj o zdrowie z Pomorskim

Pokaz ratownictwa medycznego, spotkania ze specjalistami, bezpłatne badania glukozy i ciśnienia, szkoła rodzenia, porady dietetyka i wiele innych medyczny atrakcji – trwają dni zdrowia (12-14 sierpnia) w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym. Jest to świetna okazja aby podczas wakacyjnego spaceru sprawdzić stan zdrowia i zasięgnąć rady specjalisty.

Przyjdź i zbadaj znamiona, czyli Rakoobrona znów w terenie

Szum morza, promienie słońca i... tajemniczy czarny namiot – Fundacja Rosa już po raz drugi organizuje od 10 do 15 sierpnia 2015 r. na plażach Trójmiasta Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony, by przekazywać wiedzę o profilaktyce onkologicznej i przeprowadzać bezpłatne badania znamion. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.

Warto pomagać z pompą!

Fundacja Żyć z pompą poszukuje wolontariuszy, którzy pomagaliby 13 sierpnia 2015 r. na stoisku w czasie Jarmarku św. Dominika. Zadaniem wolontariuszy byłyby zabawy z dziećmi oraz dystrybucja ulotek fundacji i udzielanie informacji o jej działalności, w szczególności o Szkole Jedzenia.

Copernicus i Wojewódzkie Centrum Onkologii połączone

Sejmik Województwa Pomorskiego podczas XI sesji, która odbyła się 27 lipca, przyjął uchwałę w sprawie połączenia spółek Copernicus Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Zarząd województwa zapewnia, że wszystkie stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę pozostaną niezmienne.

Otwarcie Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w Szpitalu św. Wojciecha

Poprawa dostępności pacjentów z Pomorza do świadczeń rehabilitacyjnych to główny cel otwarcia 30-łóżkowego Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej, będącej częścią Centrum Rehabilitacji Leczniczej w szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Uroczyste otwarcie, w którym udział wzięli marszałkowie Mieczysław Struk i Hanna Zych-Cisoń, odbyło się 21 lipca 2015 r. w szpitalu przy al. Jana Pawła II 50 w Gdańsku.

Zostań antynowotworowym wolontariuszem

Fundacji Rosa we współpracy z samorządem województwa pomorskiego przygotowuje letnią akcję edukacyjną będącą profilaktyką nowotworową. Organizatorzy poszukują chętnych do pomocy na terenie Trójmiasta, w dniach 10-15 sierpnia. Zgłoszenia na wolontariuszy można przesyłać do 31 lipca. Wydarzenie honorowym patronatem objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Zielona godzina dla serca

W trosce o zdrowie turystów oraz mieszkańców kurortu, Kąpielisko Morskie Sopot organizuje akcję promocyjno-informacyjną – „Zielona godzina dla serca", która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 19 lipca. Wszyscy chętni będą mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym wczesnej defibrylacji. Udział jest bezpłatny.

Aktywnie, zdrowo, kolorowo

W Gdańsku-Jelitkowie od 13 lipca do 16 sierpnia 2015 r. na plażowiczów czeka strefa aktywności. „Nie idę w zaparte" – to hasło przewodnie wydarzenia. Dla uczestników zaplanowano gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Całodobowa infolinia onkologiczna

Infolinia Onkologiczna to realna pomoc dla pacjentów z podejrzeniem lub już rozpoznanym nowotworem. Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 08 01 64 można uzyskać informacje o wykonaniu szybkiej diagnostyki onkologicznej, gdzie zrobić mammografię, jakie są skutki uboczne chemioterapii. Można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących choroby nowotworowej, które czasem wahamy się zadać w rozmowie z lekarzem. Infolinia jest dostępna bezpłatnie dla osób z całego województwa.

Wojewódzkie Centrum Onkologii i COPERNICUS razem

Zarząd Województwa Pomorskiego skierował pod obrady sejmiku projekt uchwały o połączeniu spółek: COPERNICUS Podmiot Leczniczy oraz Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku (WCO). Jednocześnie została ona skierowana do zaopiniowania przez związki zawodowe oraz będzie przedmiotem prac komisji sejmikowych. Uchwała ta będzie tematem obrad Sejmiku Województwa Pomorskiego w lipcu br.

Europejski Kongres Medyczny

W Gdańsku od 25 do 27 czerwca 2015 r. odbywa się Europejski Kongres Medyczny. To największe tego typu wydarzenie w Polsce. Pierwszy dzień rozpoczął się panelem poświęconym zarządzaniu i przyszłości polskich szpitali. Wydarzenie, w którym udział bierze Hanna Zych-Cisoń, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, ma miejsce w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo przy ul. Żaglowej w Gdańsku.

Niepełnosprawni – aktywni społecznie

Centrum Współpracy Młodzieży rusza z kolejnym projektem, którego zadaniem jest mobilizacja młodych, niepełnosprawnych mieszkańców Gdyni do uczestniczenia w życiu społecznym. Pomogą w tym pełnosprawni wolontariusze, którzy na kilka miesięcy staną się ich mentorami. Poszukiwania uczestników potrwają do 19 lipca 2015 r.