Aktualności

Poradnia dla niepełnosprawnych w Gdyni bardzo potrzebna. Na zabiegi zapisują już na maj 2020 r. [WYWIAD]

Poradnia Stomatologiczna dla Osób Niepełnosprawnych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni działa od października. I już w ciągu niespełna dwóch miesięcy wykonano tam prawie 20 zabiegów, a skonsultowano 100 pacjentów. W kolejce na zbiegi w pierwszym kwartale 2020 r. czeka już 50 pacjentów.

Oddział Młodzieżowo-Dziecięcy w Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku uratowany. Lekarze wycofują wypowiedzenia

Oddział Dziecięco-Młodzieżowy w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku nie zostanie zamknięty. Po trwających prawie trzy tygodnie negocjacjach lekarze na nim pracujący wycofali wypowiedzenia. To efekt negocjacji prowadzonych z załogą przez Zarząd Województwa Pomorskiego i dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku.

Pojedynek na Bursztynowe Mieczyki wygrały fundacje z Nowego Klincza, Gdańska i Nowego Dworu Gdańskiego

Zapewniają dom i schronienie osobom niepełnosprawnym, pomagają im spełniać sportowe marzenia oraz kochają żuławskie tradycje i mieszkańców Nowego Domu Gdańskiego. W tym roku nagrody Bursztynowego Mieczyka otrzymały trzy pomorskie organizacje pożytku publicznego: Fundacja Wspólnoty Burego Misia, Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe „Szansa Start" oraz Klub Nowodworski.

Znani malują gwiazdy. Akcja na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Dutkiewicza

Znane osobistości ze świata sportu, kultury, polityki i mediów w Galerii Bałtyckiej w sobotę, 7 grudnia 2019 r. będą malować bombki. Dochód z ich licytacji zostanie przeznaczony na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Bursztynowy Mieczyk 2019. Specjalne wyróżnienia dla organizacji pozarządowych już po raz 25. Kto dostanie nagrodę?

Nagroda Bursztynowy Mieczyk im. Macieja Płażyńskiego to wyróżnienie dla organizacji pozarządowych za działalność społeczną, ekologiczną, edukacyjną i kulturalną. W sobotę, 7 grudnia podczas XXV gali konkursu w Europejskim Centrum Solidarności poznamy tegorocznych laureatów.

Podziękowania za opiekę nad mieszkańcami i turystami. Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia

Podczas siedmiu letnich eventów przeprowadzono prawie 5,3 tys. bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad fizjoterapeutów, dietetyków oraz szkoleń. Skorzystali z nich mieszkańcy Pomorza i turyści. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Sopocie, Gdyni, dwa razy w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i Będominie.

Geriatria w Sopocie otwarta. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy są już pierwsi pacjenci [ZDJĘCIA]

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie to pierwszy w regionie ośrodek kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdują się w nim m.in. oddziały geriatryczny dzienny i stacjonarny, dzienny psychogeriatryczny, poradnia geriatryczna i pracownie diagnostyczne. Seniorzy otrzymają też pomoc w domach. Wartość inwestycji to ponad 31 mln zł.

Wielkie święto pomorskiego wolontariatu. W ciągu pięciu lat liczba wolontariuszy wzrosła o 1500 procent!

W chwili uruchomienia samorządowego programu Wolontariat Szpitalny, w województwie pomorskim działało 63 wolontariuszy. Dziś w marszałkowskich szpitalach i ośrodkach zdrowia pomaga ponad tysiąc osób. Czeszą pacjentów, czytają im książki, robią zakupy i uczą angielskiego. Najbardziej zaangażowani wolontariusze za bezinteresowną pracę i wielkie serce zostali wyróżnieni podczas specjalnej gali w ECS.

Największa w Polsce parada Mikołajów na Motocyklach w Trójmieście. Wspierają dzieci z domów dziecka

Motocykliści pomagają dzieciom z domów dziecka, hospicjów i szpitali. Podczas parady w niedzielę, 1 grudnia 2019 roku zbierają też cegiełki na obiady dla podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych z całego województwa. W charytatywnym przejeździe przez Trójmiasto weźmie udział ponad 1,5 tys. motocyklistów i fanów motoryzacji.

Akcja Łap za biust w Kościerzynie. Były porady, badania, joga i pamiątkowe zdjęcie [GALERIA]

Bez skierowania i za darmo, ale czekając w kolejce, panie mogły skorzystać z konsultacji u onkologa. A jeśli lekarz stwierdził jakieś niepokojące objawy, kierował na badanie USG piersi. Natomiast na panów czekał urolog, który udzielał porad dotyczących raka prostaty i jąder. Chętnych było dużo. W sumie z konsultacji i badań skorzystało 86 osób, a 100 nauczyło się wyczuwać guzki w piersiach.

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu na Srebrzysku grozi zamknięcie. Apel pomorskich władz do Ministerstwa Zdrowia i NFZ

Oddziałowi Dziecięco-Młodzieżowemu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku grozi zamknięcie. Spowodowane jest to przepełnieniem na oddziale. W tej chwili liczba niepełnoletnich pacjentów przekracza normę już o ponad 30 proc. Lekarze z tego oddziału, 14 listopada 2019 r. złożyli wypowiedzenia. To oznacza, że na początku przyszłego roku może zabraknąć personelu.

Pracownicy socjalni na wagę Srebrnego Drzewka. Społecznicy nagrodzeni w swoje święto [ZDJĘCIA]

Pięć osób z Pomorza otrzymało wyróżnienie marszałka województwa pomorskiego za działalność na rzecz integracji i pomocy społecznej. Marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska wręczyli statuetki laureatom w piątek, 15 listopada podczas specjalnej konferencji w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Tego dnia obchodzono także Dzień Pracownika Socjalnego.

Już wkrótce zostaniesz mamą? Ta konferencja w Gdyni jest dla ciebie

Karmienie piersią, pierwsza pomoc dla noworodka i porady kosmetyczne. To tylko niektóre z tematów, jakie będą poruszone podczas konferencji Zdrowa mama – zdrowy maluch. Spotkanie, dla kobiet, które planują macierzyństwo i pań w ciąży, odbędzie się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni w środę, 20 listopada 2019 r.

Interna w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie. Co się zmieniło za prawie 8 mln złotych?

Na wyremontowanym Oddziale Chorób Wewnętrznych i Hipertensiologii w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku jest 12 sal chorych, w tym jedna izolatka i jedna intensywnego nadzoru kardiologicznego. W sumie to 40 łóżek dla pacjentów. Oddział wyposażono m.in. w nowoczesne kardiomonitory, pompy infuzyjne i meble.

Pierwszy ośrodek leczenia uzależnień w Polsce powstał w Gdańsku. Ilu pacjentów wyleczył przez 20 lat?

W Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w ciągu 20 lat pomoc uzyskało prawie 40 tys. pacjentów. Większość to osoby uzależnione od alkoholu. Są też pacjenci uzależnieni m.in. od narkotyków, seksu i Internetu, smartfonów czy zakupów.

Czy samobadanie piersi pomaga wykryć raka? Już dziś Łap za biust w Starym Browarze w Kościerzynie

Darmowe konsultacje onkologa i urologa, badanie USG oraz nauka samobadania piersi to tylko niektóre z porad, z jakich będzie można skorzystać w Starym Browarze w Kościerzynie. Zapraszamy panie i panów w sobotę, 16 listopada 2019 r.

Coraz więcej osób choruje na grypę. Pięć sprawdzonych sposób, aby jej uniknąć [PORADNIK]

Rośnie liczba chorujących na grypę. Najwięcej zachorowań odnotowano na Pomorzu, w pierwszej trójce jest też Mazowsze i Wielkopolska. W porównaniu z 2018 r. od 1 września do 2 listopada tego roku mieliśmy o ponad 20 tys. więcej przypadków infekcji grypopodobnych. Dlaczego chorujemy na grypę i jak skutecznie się nie dać chorobie?

Czy rehabilitacja kardiologiczna wydłuży aktywność zawodową Pomorzan? Kilku pacjentów już to sprawdza

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie dla aktywnych zawodowo mieszkańców województwa pomorskiego oraz indywidualny program rehabilitacji. Ponadto, materiały edukacyjne dla pacjentów, szkolenia dla personelu medycznego i strona internetowa. To tylko niektóre z działań w ramach projektu rehabilitacji kardiologicznej.

Oddziały ratunkowe trzeba uzdrowić. Samorządowcy, lekarze i ratownicy medyczni apelują do rządu

Zwiększenie nakładów na publiczną ochronę zdrowia, odciążenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, podniesienie wyceny świadczeń medycznych, zwiększenie kompetencji i zasobów POZ oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To główne postulaty apelu do rządu przyjętego przez uczestników konferencji, która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku 29 października 2019 r. Mówiono też o przeorganizowaniu nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Gimnastyka bardziej popularna od masaży. Jednak na Pomorzu w 2018 r. pacjenci rzadziej korzystali z fizjoterapii [INFOGRAFIKA]

W województwie pomorskim z różnych zabiegów fizjoterapeutycznych skorzystało 26,5 tys. osób, w tym 23,6 tys. pacjentów leczyło się stacjonarnie. To o ponad 20 proc. mniej niż rok wcześniej. Mniej też było pacjentów z zagranicy.

Nowe centrum połączy przedszkolaków z seniorami. W Gdańsku powstało wyjątkowe miejsce opieki

W piątek, 25 października 2019 roku na gdańskim Ujeścisku otwarte zostało Centrum Opieki Serenus. To dom dla osób starszych, obok którego działa także przedszkole. Dzięki temu pokolenia mogą na co dzień spędzać ze sobą czas i uczyć się od siebie.

Będą zachęcać uczniów do zawodu pielęgniarki. Akcje OIPiP wspiera pomorski samorząd

Pielęgniarki z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku będą prowadziły zajęcia dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół średnich. Akcja promocyjna ma przede wszystkim pokazać młodym ludziom, że to zawód bardzo potrzebny, perspektywiczny i dający pewne zatrudnienie. Będzie też nauka udzielania pierwszej pomocy.

Jak pomóc pacjentowi w walce z otyłością? Specjalne spotkanie w słupskim szpital

Zmagasz się z otyłością? A może któraś z bliskich ci osób ma ten problem? W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku w czwartek, 24 października 2019 r. specjaliści opowiedzą, na czym polega leczenie bariatryczne. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Bezpłatne i anonimowe badania wirusa HIV. Nowy punkt konsultacyjno-diagnostyczny w słupskim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku powstaje punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Zupełnie anonimowo i za darmo będzie można sprawdzić krew na obecność wirusa HIV. Badania wykonywane są we wtorki i czwartki od 22 października do 5 grudnia 2019 r. w godz. 15.30-18.00.

Copernicus Mamma Centrum zaprasza panie na bezpłatne badania i naukę samobadania piersi. Są jeszcze wolne miejsca

Mammografia, USG piersi i cytologia oraz porady onkologa i nauka samobadania piersi będą dostępne dla wszystkich chętnych kobiet. Akcja odbędzie się w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku (Copernicus Mamma Centrum) w sobotę, 26 października 2019 r.

Bezpłatne warsztaty fryzjersko-kosmetyczne dla osób dotkniętych chorobą onkologiczną w Gdyni

Konsultacje m.in. podologa, dietetyka oraz fryzjersko-kosmetyczne to tylko niektóre porad, z jakich już w najbliższą środę, 16 października 2019 r. będą mogli skorzystać pacjenci onkologiczni. Spotkanie odbędzie się w Szpital Morskim im. PCK w Gdyni.

Są pieniądze na zakup sprzętu skradzionego ze Szpitala Morskiego im PCK. Marszałek odpowiada na apel Szpitali Pomorskich i przekazuje 740 tys. zł

Za ponad 740 tys. zł zostanie kupione niezbędne wyposażenie m.in. gastroskopy i kolonoskopy dla Pracowni Endoskopowej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Nowy sprzęt zastąpi ten, który padł łupem złodziei w ubiegłym tygodniu.

Ponad 450 razy dziennie wyjeżdżały karetki na Pomorzu w 2018 r. Do jakich przypadków najczęściej? [INFOGRAFIKA]

Zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały ponad 166 tys. razy, czyli ponad 450 w ciągu doby. To mniej o 0,5 proc. niż w 2017 r. Pomocy udzielono 167 tys. poszkodowanych. Karetki najczęściej wzywano do wypadków w ruchu uliczno-drogowym, a najrzadziej do zdarzeń w domach.

Zrób pomarańczowe zdjęcie i okaż wsparcie chorym na stwardnienie rozsiane

Akcja pod hasłem Minuta dla SM rozpoczyna się w najbliższy piątek, 11 października 2019 r. i potrwa do końca miesiąca. Polega na wykonaniu zdjęcia z pomarańczowym motywem, ten kolor jest symbolem choroby. Ze wszystkich nadesłanych do organizatorów fotografii powstanie specjalna pocztówka. Do akcji dołączyła się m.in. Pomorska Kolej Metropolitalna, której wiadukt nad ulicą Słowackiego w Gdańsku będzie podświetlony na pomarańczowo.

Ponad 4 mln zł na walkę z cukrzycą. Z pomocy skorzysta 10 tys. Pomorzan

Ankieta ryzyka, doustny test obciążenie glukozą (OGTT) konsultacje lekarskie i pielęgniarskie, indywidualne spotkania z dietetykiem i fizjoterapeutą to m.in. założenia programu przeciwdziałania cukrzycy typu 2. Przez Szpitale Pomorskie będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r., a jego wartość to prawie 4,4 mln zł.

Aktualności