Aktualności

Na Pomorzu będzie wykonywanych więcej testów wykrywających koronawirusa. Ruszają dwa prywatne laboratoria

Jedno laboratorium uruchamia Bruss, a drugie Invicta. Dzięki temu będzie można wykonać więcej testów na koronawirusa i skróci się czas oczekiwania na wynik badania. Teraz na wynik trzeba czekać nawet kilka dni.

To nie zagraniczna podróż marszałka Struka była przyczyną zachorowań na COVID-19 w urzędzie marszałkowskim. „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” dotarła do dokumentu sanepidu

Reporter „Gazety Wyborczej Trójmiasto" poznał wyniki dochodzenia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Wynika z nich, że inne było źródło wirusa SARS-CoV-2 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego niż sugerowana do tej pory podróż zagraniczna.

Premier: „musimy dalej ograniczać dystans społeczny”. Będą kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa

Specjalne godziny handlu dla seniorów, zamknięte parki i miejsca rekreacji oraz ograniczenia w liczbie klientów w sklepach. To kolejne obostrzenia, jakie wprowadza rząd mające na celu ograniczenie epidemii koronawirusa w Polsce.

Mózg można oszukać i przestać się bać. Najlepsze strategie na czas epidemii koronawirusa

Strach i lęk podczas zagrożenia to uczucia naturalne, rodzące się w ludzkich głowach, a dokładniej – w ciele migdałowatym mózgu. Pobudzają mózgowe podwzgórze, generując sytuacje stresowe, przez co zaczynamy się denerwować i odczuwać napięcie. Na szczęście nauka zna proste strategie na to, by nieco oszukać mózg i przerwać łańcuch nerwowych wydarzeń w naszej głowie.

Czy ciążą w czasach koronawirusa jest bezpieczna? Jak wygląda opieka nad ciężarną?

W związku z pandemią koronawirusa Ministerstwo Zdrowia opracowało zalecenia dla kobiet w ciąży i okresie okołoporodowym. To odpowiedź na apel Fundacji Rodzić po Ludzku. Jednak, jak mówi ginekolog dr Maciej Socha ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, wytyczne opracowywane przez konsultantów krajowych ds. ginekologii, położnictwa, perinatologii i neonatologii czasem wynikają z nadmiernej ostrożności i są inne niż te, które sugeruje WHO.

Koronawirus. Urząd marszałkowski był dekontaminowany, we wtorek urzędnicy wrócili do pracy [AKTUALIZACJA]

W związku z potwierdzonym 28 marca wynikiem badania dotyczącego koronawirusa u marszałka Mieczysława Struka w niedzielę, 29 marca rozpoczęła się kwarantanna części pracowników UMWP. Budynek urzędu przy ulicy Okopowej 21/27 w Gdańsku w poniedziałek, 30 marca będzie nieczynny z powodu wykonywanej wewnątrz dekontaminacji. Marszałek Struk decyzją Sanepidu został przeniesiony do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Wyniki badań WSSE potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnej osoby pracującej w urzędzie marszałkowskim.

Jak zdezynfekować mieszkanie, w którym przebywał chory na COVID-19? [PORADNIK]

Przedstawione zalecenia dotyczą nie tylko dezynfekcji otoczenia po zakażeniu koronawirusem, ale każdą chorobą zakaźną np. grypą. Pozwolą na pozbycie się z mieszkania licznych patogenów np. bakterii, wirusów czy grzybów, które również mogą być niebezpieczne dla zdrowia domowników.

Medycy apelują o rozwagę w czasie epidemii. Chodzi o bezpieczeństwo ich samych, rodzin oraz pacjentów

W walce z epidemią koronawirusa rząd wprowadza coraz więcej obostrzeń. Z domu można wychodzić m.in. tylko do pracy, na niezbędne zakupy i wyprowadzić na spacer psa. O pozostanie w domach apelują medycy. Proszą też, by osoby, które potrzebują pomocy lekarskiej, nie ukrywały żadnych informacji na temat stanu zdrowia. Zwłaszcza, jeśli mogły mieć kontakt z kimś, kto był za granicą albo ma niepojące objawy choroby.

Jesteś zakażony koronawrusem, nie musisz przebywać w szpitalu, ale w izolacji. Kto o tym decyduje?

W Polsce zakażonych koronawirusem jest już ponad tysiąc osób. Chorzy na COVID-19 są również na Pomorzu. Jednak nie wszyscy są hospitalizowani. Osoby w stanie dobrym przebywają w izolacji domowej lub w wyznaczonych przez wojewodę miejscach odosobnienia. Decyzję o tym, czy pacjent trafia do szpitala, podejmuje specjalista chorób zakaźnych.

Takiego wsparcia nikt się nie spodziewał. Słupskiemu szpitalowi pomagają lokalne samorządy, firmy i osoby prywatne

Wsparcie płynie od gmin i powiatów Ziemi Słupskiej. Udało się już zebrać ponad 100 tys. zł. Ale to nie wszystko. Firmy i osoby prywatne kupują między innymi maseczki, fartuchy ochronne czy posiłki dla lekarzy.

Z powodu epidemii Sopot zamknął wejście na molo. Od czwartku nieczynne są też mola w Brzeźnie i Orłowie

W związku z koronawirusem od 26 marca do odwołania sopockie molo będzie zamknięte dla spacerowiczów podobnie jak morski deptak w Gdańsku i molo w Gdyni-Orłowie. O zakazie wstępu będą informować specjalne tabliczki. Zamknięte są też place zabaw, skate parki i siłownie pod chmurką.

Mniej zakażeń koronawirusem w Pomorskiem niż w innych regionach. Specjaliści: „To efekt małej liczby testów”

Według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Dziś liczba ta zbliża się do tysiąca osób. W województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów. – W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP.

Krawcowe z Opery Bałtyckiej będą szyły maseczki ochronne. Trafią do Szpitali Pomorskich

W Sztumie niepełnosprawne krawcowe maseczki ochronne szyją już od tygodnia. To dlatego, że brakuje ich w sklepach i hurtowniach. Problem ze zdobyciem masek mają nie tylko osoby prywatne, ale przychodnie lekarskie i szpitale. Dlatego coraz więcej osób włącza się w akcje samodzielnego szycia masek. Pierwszą partię materiału otrzymały właśnie krawcowe z Opery Bałtyckiej.

Rząd zaostrza przepisy w związku z epidemią koronawirusa. Minister zdrowia: „Zostańmy w domach”

Podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia 24 marca 2020 roku wprowadzono nowe zakazy i ograniczenia dla obywateli. Wszystko w związku z rosnącą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce.

Noclegi dla lekarzy poszukiwane. Z obawy o bliskich nie chcą wracać po dyżurach do domu

Około 230 lekarzy i stomatologów z Pomorskiego i trzech powiatów województwa warmińsko-mazurskiego przestało przyjmować pacjentów. Zamknęli prywatne gabinety ze względu na epidemię koronawirusa i z obawy o zdrowie pacjentów, swoje i swoich bliskich. Problemem jest brak środków ochrony osobistej, które pozwoliłby im bezpiecznie leczyć. Część lekarzy, pracujących w szpitalach czy przychodniach, chce na czas epidemii wyprowadzić się z domów, by po dyżurze nie zarazić członków rodziny.

Czy będą nowe zasady badań okresowych? Medycyna pracy w czasie pandemii

W związku z pandemią koronawirusa konieczna jest nowelizacja Kodeksu pracy. Do tej pory każdy pracownik zatrudniany na podstawie umowy o pracę musiał mieć wykonane badania przez lekarza medycyny pracy. Ponadto, konieczne było przeprowadzenie wstępnych i okresowych szkoleń z zakresu BHP.

Aktualizacja. Oddziały dziecięce w szpitalu na Zaspie ponownie otwarte. Przyjęcia małych pacjentów wznowione / Zamknięty SOR dla dzieci...

Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci oraz Oddział Pediatrii w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie zostały zamknięte 22 marca z powodu wykrycia koronawirusa u dwóch pracowników. Od środy 25 marca wznowiono przyjmowanie i leczenie dzieci. Wszystko działa normalnie.

Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?

Na konferencji prasowej 20 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili w Polsce stan epidemii. Daje to rządowi nowe narzędzia do walki z zakażeniem koronawirusem. Będzie też więcej ograniczeń dla obywateli.

Niepełnosprawni pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie pomagają szpitalom. Szyją maseczki

Na co dzień szyją pościele, woreczki na pieczywo, stroje karnawałowe i torby. Jednak w czasie epidemii koronawirusa postanowili wesprzeć szpitale i uszyć brakujące maseczki. – To była nasza wspólna decyzja. Odłożyliśmy dotychczasowe zadania na bok, zostajemy nawet po godzinach, a w pracę szwalni włączyli się pracownicy biura i wolontariusze – mówi Anna Cielas, kierownik ZAZ w Sztumie.

Porady z babcinej spiżarni, czyli jak dbać o siebie nie wychodząc z domu w trakcie epidemii?

O włosy, dłonie czy cerę można zadbać samemu. Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych i ministra zdrowia, wiele osób chcąc zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, zostaje w domu, pracuje zdalnie lub opiekuje się dziećmi. Dużo środków, które na co dzień są dostępne w domach, można do tego wykorzystać np. cytryna, oliwa, jajka, miód czy siemię lniane.

Na Pomorzu będą trzy nowe laboratoria diagnostyczne wykrywające koronawirusa

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 20 marca podjął decyzję o pilnym zakupie sprzętu i uruchomieniu trzech laboratoriów do wykrywania koronawirusa dla mieszkańców naszego regionu. Laboratoria powstaną w szpitalach w Kościerzynie, Wejherowie i Słupsku.

Szpitale potrzebują pomocy. Apelują do hoteli, przedsiębiorców i osób prywatnych. Jak możesz pomóc?

W szpitalach brakuje środków ochrony osobistej, jednorazowych fartuchów, rękawiczek oraz płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni. Część z tych materiałów mogą dostarczyć przedsiębiorcy, właściciele hoteli czy salonów kosmetycznych. Potrzebne są także pieniądze, dzięki którym szpital może dokupić brakujące materiały. Przyda się każda złotówka. Uruchomiono już specjalne konto, gdzie można wpłacać darowizny.

Nie wierz tym informacjom i nie wpuszczaj do domu osób, które chcą ci zmierzyć temperaturę. Obalamy fake newsy o koronawirusie

Epidemia koronawirusa wywołała falę nieprawdziwych informacji i domysłów. Warto wiedzieć, że nie każdy zarażony COVID-19 ciężko zachoruje, a historia ludzkość mierzyła się z dużo większymi pandemiami. Co jeszcze? Przygotowaliśmy zestawienie najczęściej pojawiających się fake newsów dotyczących koronawirusa.

Wspaniały gest solidarności i wsparcia. Bytowski Drutex przekaże milion złotych Szpitalom Pomorskim

Pieniądze zostaną wydane na remont pomieszczeń dla pacjentów zakażonych koronawirusem w szpitalu zakaźnym w Gdańsku oraz na zakup specjalistycznego sprzętu. Wyjątkową akcja pomocy #JestesmyRazemPomagamy rozpoczął bytowski Drutex. Pomóc może każdy!

Czarno-żółta flaga od środy powiewa nad Gdańskiem. Dzień Jedności Kaszubów w czasie epidemii/ Czôrno-złotô fana... [PL/CSB]

Od 2004 roku 19 marca Kaszubi obchodzą swoje święto - Dzień Jedności Kaszubów. Z tej okazji co roku odbywały się huczne imprezy, konkursy i wydarzenia sportowe. Tym razem jest inaczej, z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego wszystkie masowe imprezy zostały odwołane. Powstał też specjalny utwór o tym jak dbać o siebie w czasie epidemii.

Koronawirus. Jak wygląda kwarantanna, czym się różni od izolacji i co ze zwierzętami domowymi? [AKTUALIZACJA]

Kwarantanną obejmowane są osoby zarażone koronawirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę Covid-19 łagodnie oraz ci, którzy mieli kontakt z chorymi. Od 15 marca podlegają jej również osoby wracające z zagranicy do Polski. Kwarantanna trwa 14 dni. Przebywający w niej są pod nadzorem policji i w kontakcie ze służbami sanitarnymi. Sprawdź też, co ze zwierzętami w czasie kwarantanny?

Kwarantanna przed TV? Już nie! 5 ciekawych pomysłów na to, co można robić w domu wspólnie z dziećmi

Koronawirus staje się coraz większym zagrożeniem, którego nie należy bagatelizować. Szkoły i przedszkola zostały zamknięte, a rodzice, chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania, zostają z dziećmi w domu. Oto pięć pomysłów na to twórcze i ciekawe spędzanie wspólnie wolnego czasu podczas długiego pobytu w domu.

Marszałek Struk chce zorganizować w Pomorskiem dwa dodatkowe laboratoria do badań na koronawirusa

Jedno byłoby w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie, a drugie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku. Dzięki temu będzie można wykonać więcej testów na koronawirusa i skróci się czas oczekiwania na wynik.

Krawcowe szyją maseczki dla szpitali z całego województwa. Każdy może im pomóc

Lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi medycznemu brakuje maseczek ochronnych. Bezskutecznie szukają ich także opiekunowie i pracownicy hospicjów. Tylko w 13 tzw. szpitalach marszałkowskich dziennie zużywanych jest około 4 tysięcy maseczek. Pomóc postanowiły krawcowe i krawcy z województwa pomorskiego, m.in. Trójmiasta, Słupska, Tczewa i Pelplina. Wparci przez organizacje pozarządowe, zdobywają potrzebne materiały i szyją maseczki ochronne.

Z powodu koronawirusa planowe porady i badania na Pomorzu zostają zawieszone

W związku z sytuacją epidemiczną planowe zabiegi, wizyty konsultacyjne czy badania w szpitalach marszałkowskich na Pomorzu zostają ograniczone. Wizyty nie będą odwoływane, a przekładane. Nie znaczy to, że pacjenci zostaną bez opieki. W wielu przychodniach i poradniach działa teleopieka medyczna. Można skonsultować się z lekarzem, pielęgniarką czy położną. Co ważne, w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia np. udar, zawał, wypadek pacjenci będą przyjmowani.