Aktualności

Mikołajkowy Festiwal Zdrowia w Kartuzach

Bieg w centrum Kartuz, parada rowerowa i wsparcie Fundacji Pomorze Dzieciom – tak zapowiada się Mikołajkowy Festiwal Zdrowia, który odbędzie się w niedzielę, 11 grudnia 2016 r. Dorośli będą mieli do pokonania dystans 6 km, a dzieci – 2,5 km. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Szkolenia MON z samoobrony dla kobiet

Z inicjatywy ministra obrony narodowej rusza I edycja ogólnopolskich bezpłatnych szkoleń dla kobiet z technik samoobrony. Projekt realizowany jest od 19 listopada 2016 r. do 3 czerwca 2017 r. w 30 obiektach wojskowych w Polsce. W Pomorskiem szkolenia odbywać się będą na terenie jednostek wojskowych w Gdyni, Słupsku i Ustce.


Choroby jelita – spotkanie informacyjne

Bezpłatne prelekcje lekarzy, psychologów i dietetyków, poradniki oraz spotkania z chorymi i ich bliskimi – 19 listopada 2016 r. w Gdyni odbędzie się spotkanie organizowane przez Towarzystwo „J-elita" w ramach Dni Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelita.


Przyjmuj antybiotyki odpowiedzialnie!

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, który obchodzony jest co roku 18 listopada, ma zwrócić uwagę na zagrożenia płynące z utraty skuteczności antybiotyków w wyniku nieracjonalnego ich stosowania. Chodzi także o uświadomienie społeczeństwu groźnego zjawiska, jakim jest narastająca oporność na antybiotyki wśród drobnoustrojów wywołujących najważniejsze i najpowszechniejsze zakażenia u człowieka.


Jak pogłębiać relację z innymi skupiając się na sobie?

W Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, 18 listopada 2016 r. odbędzie się warsztat edukacyjny „Jak pogłębiać relację z innymi skupiając się na sobie". Spotkanie przeznaczone jest dla kobiet.


Mikołaje wystartują w Sopocie

Mróz czy śnieg nie są starsze, jeśli masz otwarte serce i chcesz pomagać. Każdy, kto ceni dobrą zabawę i miłą atmosferę, może wziąć udział w IV Biegu Mikołajów i tym samym wesprzeć Fundację Hospicyjną im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza. Wydarzenie na dystansie 10 km wystartuje na sopockim hipodromie w niedzielę, 4 grudnia 2016 r.


Unijne wsparcie na profilaktykę zdrowotną

Samorząd województwa pomorskiego przygotował formularz zgłoszeniowy dla podmiotów/instytucji zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie na projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Formularz należy przesłać do 15 listopada 2016 r. Dla zainteresowanych osób planowane jest także zorganizowanie w najbliższym czasie warsztatów szkoleniowych.


Dni Dawców Szpiku – podziel się tym, co najcenniejsze

W weekend, 5-6 listopada 2016 r. w gdyńskim Centrum Handlowym Klif, podczas Dni Dawców Szpiku będzie można pomóc tym, którzy zmagają się z najcięższymi chorobami. To już kolejna edycja akcji, która ma na celu rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Być może to właśnie Ty uratujesz komuś życie!


Jak przeciwdziałać przemocy w rodzinie?

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Gdańsku zaprasza do udziału w seminariach warsztatowych dla przewodniczących gminnych zespołów ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Warsztaty odbędą się w dwóch turach uwzględniających podział na powiaty. Pierwsza tura potrwa od 21 do 23 listopada 2016 r., a zapisy do niej są przyjmowane do poniedziałku, 14 listopada.


Badania profilaktyczne – nie daj się rakowi jelita

Kolonoskopia to badanie oceniające „od środka" całe jelito grube. Pomaga wykryć ewentualne polipy lub nowotwory jelita grubego u osób bez objawów chorobowych. Teraz z bezpłatnych badań profilaktycznych można skorzystać w placówkach Copernicusa Podmiotu Leczniczego w Gdańsku.


Jak rozmawiać o uczuciach – warsztaty dla dzieci i rodziców

Wyrażanie miłości, wdzięczności i wzruszenia nie jest łatwe ani dla dorosłych, ani dla dzieci. Na szczęście można nauczyć się rozmawiać o uczuciach. Co więcej, można także – a nawet trzeba – nauczyć się je okazywać. Jak? O tym porozmawiać będzie można w Sopocie, 28 października 2016 r., podczas warsztatu „Co mamy dla Mamy". Eksperci wprowadzą dużych i małych uczestników w tajniki dobrej komunikacji.


Poruszaj się dla zdrowia

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza na wydarzenie rodzinne Move up together, czyli cykl aktywności sportowo-rekreacyjnych dla rodziców, dzieci i nie tylko. Impreza odbędzie się w Gdynia Arenie w niedzielę, 6 listopada 2016 r. Wśród atrakcji znajdą się m.in.: zajęcia sportowe, edukację żywieniową, warsztaty kulinarne oraz zabawy kreatywne. Wstęp – bezpłatny.


Daj sobie szansę na zdrowie – o profilaktyce raka piersi w Słupsku

Rak piersi jest najczęstrzym nowotworem złośliwym u kobiet. Ale wykryty we wczesnym stadium w zdecydowanej większości przypadków jest uleczalny. Październik to miesiąc walki z rakiem piersi, więc Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku zaprasza panie na spotkania informacyjno-profilatyczne, które odbędą się 25 i 26 października 2016 r. W programie m.in. nauka samobadania piersi oraz porady dietetyka.


Nie jesteś sama, czyli warsztaty dla młodych mam

Jesteś młodą mamą? Zastanawiasz się, jak radzić sobie z różnymi uczuciami związanymi z opieką nad dzieckiem? Bycie rodzicem to dużo pytań i wątpliwości, to chwile zarówno szczęścia jak i niepewności. W radzeniu sobie z tymi emocjami pomogą bezpłatne warsztaty dla młodych matek i ich partnerów/mężów, które odbędą się w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Pierwsze spotkanie 2 listopada 2016 r.


Seniorze pogimnastykuj się

Zajęcia z elementami pilatesu, jogi, tai chi, aerobiku, szkoły zdrowych pleców, gimnastyki ogólnorozwojowej i relaksacji specjalnie dla seniorów przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Ćwiczenia wskazane są dla wszystkich od 50 do 105 lat. Spotkania odbywają się w poniedziałki i wtorki w sali przy basenie na gdańskim Chełmie. Wstęp – wolny.


Zadbaj o swoje zdrowie – przyjdź na mammografię

Profilaktyczne badania to podstawowy sposób, by sprawdzić, czy w naszym organizmie nie dzieje się cos złego. Teraz na kontrolę piersi mają okazję panie, które Szpitale Wojewódzkie w Gdyni zapraszają na bezpłatną mammografię.


Automatyczne defibrylatory w 51 pociągach

Samorząd województwa pomorskiego kupił do wszystkich swoich 51 pojazdów przenośne defibrylatory AED, dzięki którym będzie można pomóc podróżnym z nagłym zatrzymaniem krążenia. W obchodzonym dzisiaj Dniu Ratownictwa Medycznego, w pociągu relacji Malbork – Gdynia, w którym zamontowany został defibrylator, przeprowadzono pokaz akcji ratunkowej. Uczestniczyli w nim marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski.


Konferencja dotycząca profilaktyki uzależnień

Współczesna profilaktyka, terapia i reintegracja społeczna osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych to temat konferencji, która odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, w poniedziałek, 17 października 2016 r. Spotkanie skierowane jest do osób zajmujących się przeciwdziałaniem uzależnieniom, które pracują w jednostkach samorządu terytorialnego. Obowiązują zgłoszenia.


Październik miesiącem walki z rakiem piersi – przyjdź na badania

„Pamiętaj o profilaktyce" to hasło białej soboty, na którą zaprasza panie Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku. Z badań i porad specjalistów skorzystać będzie można 15 października 2016 r. Konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rejestracja.


Dzień Stomika – róże na ulicach Gdańska

Mieszkańcy Gdańska w sobotę, 1 października 2016 r., nie bez powodu zostaną obdarowani różami – tak bowiem wielu stomików nazywa swoją stomię. Kwiat ten stał się również symbolem ogólnopolskiej kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię". Podstawowym celem Dnia Stomika jest oswojenie opinii publicznej z tematem stomii, a tym samym przełamanie licznych tabu, których istnienie często staje się barierą uniemożliwiającą powrót stomików do normalnego życia.


By nasze dzieci zdrowo jadły – konkurs dla szkół

Przywrócenia naszych dzieci do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha to cel przyświecający siódmej już edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem", realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Organizatorzy zapraszają zerówki i klasy I-III szkół podstawowych do międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.


Wolontariat.Sopot.pl już działa

Chcesz poznać sopocki wolontariat, znaleźć dopasowaną do siebie ofertę, chcesz być aktywny? Ta strona jest dla Ciebie! Aktywni w Sopocie to funkcjonalny, interaktywny portal kierowany do wszystkich zainteresowanych wolontariatem we współpracy z sopockimi organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi.


II Sympozjum Zintegrowana Opieka Zdrowotna

Szanowni Państwo, już niedługo, 9 listopada 2016 r. spotkamy się na organizowanym w Gdańsku II Sympozjum Zintegrowana Opieka Zdrowotna. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie, przy dynamicznie zmieniającym się systemie opieki zdrowotnej i społecznej, będzie obfitowało w nowe zagadnienia oraz pozwoli wymienić informacje i doświadczenia. Ufamy, że uda nam się także uporządkować stosowaną aktualnie terminologię (zintegrowana, koordynowana, kompleksowa, interdyscyplinarna...) tak, aby większość uczestników systemu zdrowia rozumiała w taki sam sposób znaczenie konkretnej nazwy. Organizatorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych, Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia.


„Czy możemy wygrać walkę z rakiem?”

Nadszedł czas na kolejne spotkanie Kawiarni Naukowej. Tym razem wykład pod tytułem „Wyzwania współczesnej chemoterapii – czy możemy wygrać walkę z rakiem" wygłosi prof. Maciej Bagiński z Politechnika Gdańska. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 29 września 2016 r., w Sopocie.


Odmień swoją głowę – zrozum schizofrenię

Co czwarty z nas miał, lub będzie miał problemy ze zdrowiem psychicznym. Akcja społeczna „Odmień swoją głowę. Schizofrenia – nie oceniaj, dowiedz się więcej" ma na celu zmianę myślenia o osobach doświadczających kryzysów psychicznych. Wystarczy pozbyć się stereotypów i zrozumieć, że osoby chorujące, to ludzie tacy jak my. A potem… zrobić zdjęcie w nietypowym nakryciu głowy!


X Ogólnopolski Festiwal Psychologii Procesu

Ogólnopolski Festiwal POP Kreacje będzie trwać od 24 września do 2 października 2016 r. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Psychologii Procesu. Zaplanowano warsztaty, wykłady, konsultacje psychoterapeutyczne i coachingowe, procesy grupowe oraz otwarte forum. Wszystkie zajęcia w ramach festiwalu są bezpłatne.


Podziel się posiłkiem w sklepach i Internecie

Niezwykle prosto można pomóc tysiącom dzieci w Polsce. 23 i 24 września 2016 r. w Trójmieście i okolicach odbędzie się kolejna Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem. W ramach akcji każdy może ufundować posiłek dla potrzebujących dzieci. Wystarczy kupić kilka dodatkowych produktów i przekazać je wolontariuszom w 117 sklepach w całym województwie pomorskim.


Poświęć dzień swojemu sercu

Wielkie święto sportu, zdrowia i rekreacji odbędzie się w Gdyni w niedzielę, 25 września 2016 r. Z okazji Światowego Dnia Serca na osoby w każdym wieku czekać będzie wiele bezpłatnych atrakcj. Dla najmłodszych będą zabawy festynowe, zaś dla starszych zajęcia ruchowe oraz specjalne stanowiska medyczne, gdzie będzie można się przebadać i sprawdzić stan swojego zdrowia.


Ze stomią można żyć – przyjdź na konferencję

Szpitale Wojewódzkie w Gdyni zapraszają do udziału w bezpłatnej konferencji pt. „Stomia to nie koniec świata". Konferencja w ramach Pomorskiej Akademii Zdrowia odbędzie się w środę, 28 września 2016 r. Konieczna wcześniejsza rejestracja.


Przeciwko wykorzystywaniu dzieci – możesz pomóc, reaguj, zgłoś!

Ruszyła kampania społeczna Dyżurnet.pl, punktu kontaktowego przyjmującego zgłoszenia o nielegalnych treściach pojawiających się w Internecie. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem skutków, jakie niosą dla ofiar umieszczone w Internecie materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.