Aktualności

Reumatoidalne zapalenie stawów. 1,2 mln zł na badania i leczenie mieszkańców trzech województw

900 mieszkańców od 30 do 50 lat z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego skorzysta z badań i leczenia do lipca 2020 r.

Schizofrenia – poznaj, zrozum, bądź tolerancyjny. Dzień solidarności [WYWIAD]

Szacuje się, że co czwarta osoba miała lub będzie miała problemy ze zdrowiem psychicznym. Statystyki podają, że w Polsce na schizofrenię choruje od 400 tys. do 1 mln osób. Jak żyć z chorobą psychiczną? Czy można się wyleczyć? Jak opiekować się członkiem rodziny?

Wrażliwi społecznie pracodawcy na medal. Lodołamacze 2017 rozdane

Kim są Lodołamacze? To pracodawcy, którzy angażują się w pomoc niepełnosprawnym, przełamują stereotypy i pokazują, że każdy może być doskonałym pracownikiem. Zostali nagrodzeni 12 września 2017 r. podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Szpital Mikołaja Kopernika w Gdańsku będzie miał własne lądowisko oraz nowoczesne Centrum Urazowe dla Dzieci

Na terenie Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma powstać lądowisko dla helikopterów. Umowa na budowę została podpisana między spółką Copernicus a Ministerstwem Zdrowia. Prace już się rozpoczęły.

Wielonarządowe schorzenie zwane genetyczną plagą XXI wieku. Czym jest mukowiscydoza i jak z nią żyć? [WYWIAD]

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Mukowiscydozy. To dobry moment, aby przypomnieć, czym jest ta rzadka i nieuleczalna choroba. „Mamy zagraniczne wzorce i staramy się do nich dostosowywać, ale zostajemy jeszcze daleko w tyle".

Czy matka uczy się dziecka, czy dziecko poznaje matkę? Szkolenia w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku

Jaki rodzaj karmienia jest najlepszy dla dziecka? Ile raz dziennie karmić malucha? Jak powinna się odżywiać karmiąca kobieta? To tylko niektóre z pytań stawianych przez młode mamy.

Ochrona zdrowia i sprawy społeczne – wymiana wiedzy i doświadczeń. Norweska delegacja odwiedzi Gdańsk

Krajowy i regionalny system ochrony zdrowia – podstawy i zmiany, rola samorządu zawodowego lekarzy w systemie oraz omówienie problemu pieczy zastępczej to tylko niektóre z tematów, które zostaną omówione podczas spotkania Norwegów z Polakami, które odbędzie się w czwartek, 7 września 2017 r.

Sale dla matek i łóżeczka dla noworodków. Odnowiony Oddział Położniczo-Ginekologiczny w szpitalu na Zaspie

Przebudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku kosztowała ponad 2 mln zł. Dzięki temu wyremontowano sale dla młodych mam z dziećmi i gabinety lekarskie, powstał nowy pokój laktacyjny.

Medycyna czy psychologia. Czym jest opieka paliatywna? Konferencja w Europejskim Centrum Solidarności

Jak zrozumieć człowieka cierpiącego? Jak dbać o pacjenta? Hospicjum dla dorosłych czy też dzieci? To tylko niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone w Europejskim Centrum Solidarności. III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna odbędzie się 8 i 9 września 2017 r.

W najbliższą niedzielę na dożynkach w Szemudzie będzie można zadbać o swoje zdrowie

Bezpłatne badania profilaktyczne, konsultacje neurologiczne oraz dietetyczne to tylko niektóre z porad, jakie przygotował Szpital Specjalistyczny w Wejherowie. Będzie można z nich skorzystać w niedzielę, 3 września 2017 r.

Nowe sale chorych, łóżka i kardiomonitory. Chirurgia na Zaspie już po remoncie

Remont Oddziału Chirurgicznego Ogólnego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku kosztował prawie 2,6 mln zł. Zostały wyremontowane m.in.: sale chorych, w tym trzy sale pooperacyjne, pokój socjalny dla pacjentów oraz gabinet zabiegowo-opatrunkowy.

„Powiedz mi co jesz, a powiem Ci, na co zachorujesz”. Różnica między odżywaniem a jedzeniem? [WYWIAD Z DIETETYCZKĄ]

Ekologiczna, nieprzetworzona żywność wysokiej jakości – to hasło, które od jakiegoś czasu króluje w mediach. Czy rzeczywiście to, co i jak jemy, ma tak duży wpływ na nasz organizm?

Pomogą chorym na raka w Kościerzynie. Powstała nowa fundacja, która kupi sprzęt i przeszkoli lekarzy

Dr hab. Wojciech Makarewicz, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, powołał fundację Nie dla raka. Jej celem jest niesienie pomocy osobom z chorobami nowotworowymi.

Komfortowe warunki, lepsza diagnostyka, profilaktyka i rehabilitacja. Oddział Udarowy otwarty po remoncie

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, 16 sierpnia 2017 r. otwarto 20-łóżkowy Oddział Udarowy. Wartość inwestycji to ok. 6,4 mln zł, z czego ponad 2 mln zł pochodzi ze środków samorządu województwa pomorskiego.

Tysiące osób przebadało się w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. Ostatnie badania były na plaży w Ustce [PODSUMOWANIE]

Przez całe wakacje w województwie pomorskim można było korzystać z darmowych badań, konsultacji dermatologicznych oraz szkoleń ratownictwa medycznego. Lekarze, pielęgniarki i pracownicy szpitali pomorskich czekali na wakacyjnych pacjentów podczas jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich oraz na plażach w Brzeźnie, Gdyni i w Ustce.

Bezpłatne badania dermatologiczne na plaży w Gdyni. Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony

W dniach 14-20 sierpnia 2017 r. na Plaży Gdynia Śródmieście będzie można przebadać znamiona profesjonalnym dermatoskopem. Jednak to nie wszystko, co przygotowano w przychodni nad morzem.

Pomorskie dla zdrowia na plaży w Ustce. Bezpłatne badania dla mieszkańców i turystów

To ostatnia szansa w tym sezonie, żeby przebadać się u specjalisty bez kolejek i skierowania. Przychodnia nad morzem będzie otwarta w niedzielę, 13 sierpnia 2017 r. między godziną 10 a 16.

Niezwykły pokaz mody z udziałem trójmiejskich projektantów. Zbierali pieniądze na fotele do chemioterapii

Specjalne fotele do chemioterapii mają trafić do pacjentów Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Wyremontowany Odział Radioterapii i Onkologii będzie potrzebował około 20 sztuk takiego sprzętu.

Uratowali serce pacjenta z pomocą drukarki 3D. Sukces lekarzy z gdańskiego UCK

Innowacyjny zabieg kardiochirurgiczny przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Lekarze przygotowywali się do niego wykorzystując model serca pacjenta wydrukowany w technologii 3D.

Szpitale Pomorskie stawiają na wysoką jakość opieki pielęgniarskiej

Opracowanie Strategii Opieki Pielęgniarskiej na lata 2018-2022 to cel powołania przez Zarząd „Szpitali Pomorskich" zespołu ds. standaryzacji opieki pielęgniarskiej w czterech szpitalach należących do spółki. Dzięki temu uda się zdiagnozować jakość opieki pielęgniarskiej i ustandaryzować m.in. rozwiązania w zakresie organizacji opieki, bezpieczeństwa i praw pacjenta.

Ośrodek rehabilitacyjny i ogród sensoryczny. Prawie 5 mln zł dla szpitala w Lęborku

Dzięki unijnej dotacji w lęborskim SPS ZOZ powstanie nowoczesny ośrodek rehabilitacji kardiologicznej. Pacjenci będą też mogli odpocząć i nabrać sił w specjalnie zaprojektowanym ogrodzie sensorycznym. Inwestycja rozpocznie się już w październiku 2017 r.

„Zmieniamy się dla naszych małych pacjentów”. Nowa izba przyjęć w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku

Większy gabinet zabiegowy, nowy gabinet lekarski, odświeżone pomieszczenia i zadaszenie wjazdu dla karetek pogotowia ratunkowego. Zakończył się remont izby przyjęć w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Nowy blok operacyjny i oddział hematologii. Nowoczesne rozwiązania w Szpitalach Pomorskich w Gdyni

W Szpitalu Św. Wincentego a Paulo w Gdyni powstanie nowy blok operacyjny, nowy oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W Szpitalu Morskim im. PCK otwarty zostanie oddział hematologiczny z bankiem krwi. Inwestycje kosztować będą ponad 90 mln, prawie 64 mln zł to dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Nowoczesne standardy leczenia w szpitalu w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim

Prawie 4 miliony złotych na inwestycje dla Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku. Pacjenci uzyskają lepszą i skuteczniejszą terapię oraz dostęp do najnowszych technologii. Będzie również opieka poszpitalna.

Letnia terenowa akcja krwiodawstwa. Specjalny autobus zaparkował przed urzędem

2 sierpnia urzędnicy od rana odwiedzali autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Do udziału w akcji mieszkańców Pomorza zachęca Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego, który także przyszedł do krwiobusu żeby oddać krew.

Prawie 105 mln zł na sale operacyjne, oddziały i lepszą jakość leczenia w Wejherowie

Pacjenci mogą liczyć także na nową pracownię endoskopową, zmodernizowany Zakład Patologii oraz nowoczesny sprzęt do diagnostyki.

Nowoczesna opieka dla seniorów z Pomorza. W Gdańsku powstanie Centrum Geriatrii

Nowy ośrodek ma poprawić i ulepszyć opiekę nad osobami starszymi. Seniorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistycznego leczenia. Centrum Geriatrii ma kosztować 12 mln zł. Prace rozpoczną się we wrześniu 2017 r.

Tysiąc przebadanych osób na plaży w Gdyni! Pomorskie dla Zdrowia

Podczas akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Szpitali Pomorskich przez 6 godzin na plaży w Gdyni dermatolodzy skonsultowali 200 osób, zaś badaniom m.in. krwi i ciśnienia poddało się 800 osób.

Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim zmieni się nie do poznania. Będą nowe poradnie i remont oddziałów [AKTUALIZACJA]

Powstanie nowy blok operacyjny, ośrodek rehabilitacji i 9 specjalistycznych poradni. Dzięki decyzji Zarządu Województwa Pomorskiego projekt otrzymał prawie 21 mln zł unijnego dofinansowania.

Kolorowi i weseli clowni wyleczą śmiechem chore dzieci. Piknik przy szpitalu na Polankach

Podchody leśne, pokazy sztuczek magicznych oraz nauka udzielania pierwszej pomocy – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla najmłodszych w ramach akcji Uśmiech dla zdrowia. Piknik odbędzie się na terenie Szpitala Dziecięcego Polanki w środę, 2 sierpnia 2017 r.