Aktualności

Zwiedzanie teatru muzycznego, warsztaty foto i rodzinne pikniki. Trwają Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Przez cały weekend 10-12 maja 2019 r. będzie można na własne oczy sprawdzić, jak fundusze europejskie poprawiają jakość życia Pomorzan. Za darmo do zobaczenia będą m.in. zajezdnia trolejbusowa, zakamarki urzędów i niedostępne na co dzień zaplecze PKP SKM. Będą też bezpłatne badania, warsztaty oraz spotkania z doradcami zawodowymi.

Pomorski szpital na liście „Forbesa”. Która placówka znalazła się wśród najlepszych marek w polskiej służbie zdrowia?

Najcenniejszą markę w polskiej służbie zdrowia w województwie pomorskim w rankingu opublikowanym w majowym numerze magazynu „Forbes" ma Copernicus. Spółka zajęła 60. miejsce. Pierwsza na polskim rynku profesjonalna lista najważniejszych marek w ochronie zdrowia została przygotowana na zlecenie Instytutu Studiów Wschodnich.

Co ci leży na wątrobie! Czy twoja wątroba jest zdrowa, możesz sprawdzić w kilku miejscach na Pomorzu

Badanie trwa tylko dwie minuty, a może uratować życie. Chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C – chorobę, którą w Polsce wciąż wykrywa się zbyt późno. W specjalnie wyznaczonych punktach mieszkańcy Pomorza mogą za darmo i od ręki wykonać podstawowe badanie na obecność wirusa w organizmie.

Wejherowscy kardiochirurdzy naprawiają zastawki aortalne. Kto może być poddany zabiegowi?

Na Oddziale Kardiochirurgii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie lekarze naprawili zastawki aortalne u pięciu chorych. Pacjenci są już w domu i czują się dobrze.

Pomóż pacjentom po mastektomii, uszyj torebkę na dreny. Akcja wparcia chorych na raka piersi

W pracowni Koty na płoty w Gdańsku w środę, 8 maja 2019 r. odbędzie się akcja szycia torebek na dreny. Każdy może pomóc, wystarczyć przyjść i stworzyć niepowtarzalną, bo autorską torebkę dla chorych na raka. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Pomorskie liderem w ochronie zdrowia. Wyniki ogólnopolskiego badania PwC przedstawiono na sesji sejmiku

Podczas sesji sejmiku 25 kwietnia 2019 r. radni zostali poinformowani, że województwo pomorskie zostało wyróżnione za Indeks sprawności ochrony zdrowia, poprawę stanu zdrowia mieszkańców oraz efektywność ekonomiczną. Zdobyliśmy statuetki w trzech z czterech badanych kategorii.

Pomorskie przyjazne osobom niepełnosprawnym. Ponad 3 mln zł na ośrodki rehabilitacyjne, windy i podjazdy

Piętnaście instytucji z województwa pomorskiego otrzymało łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na roboty budowlane. Dzięki temu powstaną ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjne i centra integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Przy instytucjach dobudowane zostaną widny i podjazdy, co ułatwi dostęp do nich osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Dzień dla Serca w Słupsku. Bezpłatne badania i porady specjalistów w słupskim szpitalu

Porady dietetyka i psychologa, a także wykład kardiologa tak będzie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im J. Korczaka w Słupsku w środę, 17 kwietnia 2019 r. Ponadto, za darmo badania m.in. poziomu cukru, ciśnienia i BMI.

Ośrodek Leczenia Chorób Naczyniowych w Gdyni już otwarty. Ma nowoczesny angiograf

Na Oddziale Chirurgii Naczyniowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończono I etapu remontu. Dzięki temu powstała m.in. sala pozabiegowa o zwiększonym nadzorze, śluzy pacjentów i personelu. Kupiono też bardzo nowoczesny angiograf do badania naczyń. Koszt inwestycji i aparatury to prawie 4,3 mln zł

Padł rekord na Polach Nadziei na Pomorzu. Fundacja Hospicyjna: „udało się zebrać prawie 700 tys. złotych”

Cztery tysiące wolontariuszy kwestowało na rzecz hospicjów. Pieniądze, które zebrali trafią do siedmiu placówek z Gdańska, Sopotu, Gdyni i Pucka. Zostaną przeznaczone są m.in. na nowoczesny sprzęt, remonty i opłacenie zespołów hospicyjnych.

Pomorskie wśród liderów ochrony zdrowia w Polsce. Zajęliśmy trzecie miejsce

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego otrzymał tytuł Brązowego Lidera Ochrony Zdrowia 2019 w kategorii promocja zdrowia i profilaktyka. Nagrody wręczono podczas 13. Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia w Katowicach.

Czy znasz niezwyczajnego seniora lub przyjaciela starszego człowieka? Zgłoś ich do konkursu Pomorskie dla Seniora

Konkurs pozwala wyróżnić seniora, samorząd i osoby podejmujące szczególnie wartościowe i skuteczne inicjatywy na rzecz seniorów oraz upowszechnianie i promowanie działalności seniorów i polityki senioralnej w województwie pomorskim.

Jednolity system ratownictwa medycznego. Jak działa w województwie pomorskim?

Dwa rejony operacyjne i dwie dyspozytornie w województwie pomorskim zapewnią szybszą i sprawniejszą pomoc medyczną. Karetki będą wysyłane do najbardziej potrzebujących z większą częstotliwością. To m. in. efekty nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Co zmieniło się od 1 kwietnia?

Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Prawie wszystko o macierzyństwie. Warsztaty w szpitalu w Wejherowie

Planujesz powiększyć rodzinę? A może już jesteś w ciąży? Wiele ważnych zagadnień związanych z ciążą i porodem dowiesz się podczas zajęć, które są skierowane do przyszłych Rodziców. Warsztaty odbędą się w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w środę, 10 kwietnia 2019 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Pomorskie najlepsze wśród województw w zakresie sprawności ochrony zdrowia. Trzy wyróżnienia od PwC

Województwo pomorskie otrzymało nagrody w trzech kategoriach: indeks sprawności ochrony zdrowia, poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz efektywna gospodarka finansowa. Statuetki odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w ECS-ie w Gdańsku 3 kwietnia 2019 r.

Pola Nadziei na Pomorzu. Wrzuć datek, otrzymaj żonkila i wspomóż hospicja

Cztery tysiące wolontariuszy, motocyklowa sztafeta, parada z udziałem zabytkowych samochodów, orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, a wszystko pod znakiem żółtego żonkila – symbolu opieki hospicyjnej. Pola Nadziei zakwitną na Pomorzu w niedzielę, 7 kwietnia 2019 r. Będzie to okazja do wsparcia instytucji, które niosą pomoc osobom terminalnie chorym.

Lekarze umieścili elektrodę na sercu pacjenta. To pierwszy tego typu zabieg w szpitalu w Wejherowie

Nowy zabieg w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń wejherowskiego szpitala przeprowadzili wspólnie kardiolog i kardiochirurg. Umieścili stymulator resynchronizujący z defibrylatorem i nasierdziową elektrodą lewokomorową na sercu chorego z ciężką niewydolnością serca. Dzięki temu pacjent lepiej się czuje.

Szpitale stawiają na jakość. Co to znaczy w praktyce? Sympozjum na UG

Kilkadziesiąt osób – psychologów, prezesów szpitali, lekarzy, pielęgniarek i studentów dyskutowało na temat aktualnej sytuacji pacjentów. Rozmawiano m.in. o programie podnoszenia jakości w tzw. placówkach marszałkowskich, roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej oraz ocenie otrzymanej pomocy przez chorych. Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego 28 marca 2019 r.

Pacjenci oceniali szpitale. Profesjonalizm lekarzy stawiają na pierwszym miejscu, a co na kolejnych?

Pacjenci najlepiej ocenili kompetencje zawodowe i odpowiedzialność specjalistów m.in. lekarzy, psychologów, rehabilitantów. Najwięcej zastrzeżeń mieli do zbyt długiego czasu oczekiwania na wizytę oraz warunków lokalowych. Tak wynika z pierwszego badania jakości przeprowadzonego przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego w tzw. szpitalach marszałkowskich.

Jakie choroby zakaźne nam grożą? Sytuacja epidemiologiczna w województwie pomorskim

Ponad 100 osób – lekarzy, pielęgniarek i epidemiologów dyskutowało na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Rozmawiano o chorobach zakaźnych, lekooporności i szczepieniach ochronnych. Konferencja odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 20 marca 2019 r.

Cała chirurgia na Zaspie po remoncie. Są nowe sale chorych. Koszt inwestycji to ponad 3 mln zł

Nowoczesne sale chorych, łazienki, pokój socjalny dla pacjentów i punkt pielęgniarski. Ponadto, nowe łóżka i meble to m.in. efekty modernizacji Oddziału Chirurgicznego Ogólnego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Drugi etap remontu kosztował prawie 3,1 mln zł.

KOS-zawał w słupskim szpitalu działa od trzech miesięcy. Pod opieką jest 28 pacjentów. Co się zmieniło?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku jest pierwszym na Pomorzu ośrodkiem, w którym działa system kompleksowej rocznej opieki koordynowanej nad pacjentem po zawale serca. Dzięki temu pacjenci mają łatwiejszy dostęp do badań i niezbędnej rehabilitacji kardiologicznej przez rok.

Osiem sposobów na przezwyciężenie stresu. Europejski Dzień Mózgu [WYWIAD]

Często słyszymy sformułowania typu „ jestem zestresowany". Czy dla każdego te słowa znaczą to samo? Powoduje je subiektywne odczucie, a może obiektywna przyczyna. Prawie cała prawda o stresie.

Chirurg ze Słupska jako pierwszy na Pomorzu przeszczepił węzły chłonne. Na czym polega ten zabieg?

Innowacyjnym operacjom z pomocą mikroskopu zostały poddane trzy pacjentki. Dzięki zabiegowi mają węzły chłonne, a limfa lepiej krąży i nie mają już obrzęków.

Pomorskie Sztormy. Bank krwi, czyli tak się leczy w Gdyni

Wśród nominowanych do nagrody jest również budowa ośrodka transplantologii szpiku, który powstanie w Szpitali Morskim w Gdyni. To już trzeci taki ośrodek w regionie. Skorzysta z niego ok. 450 osób rocznie.

Pacjentki chore na raka na jeden dzień zostaną modelkami. Niezwykły pokaz mody w Gdyni

W Hotelu Courtyard Marriot Gdynia Waterfront w niedzielę, 31 marca 2019 r., po raz pierwszy w województwie pomorskim, odbędzie się wyjątkowy pokaz mody. Pacjentki Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni pojawią się na wybiegu niczym prawdziwe modelki.

Konsultacje lekarskie, wspólne zdjęcia i odciski dłoni. Akcja łap za biust w słupskim Jantarze trwała trzy godziny

Bez skierowania i za darmo, po wizycie u lekarza, można było wykonać badanie USG. Chętnych było dużo. W ciągu trzech godzin z konsultacji onkologicznych skorzystały 74 osoby.

Nowa karetka dla szpitala na Zaspie od WOŚP. W tym roku orkiestra zebrała rekordowe prawie 176 mln zł

Nowiutka, warta prawie milion złotych, karetka neonatologiczna ze specjalistycznym inkubatorem trafi do Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 8 marca 2019 r. odbyła się konferencja podsumowująca 27. finał WOŚP.

Pomorska Nagroda Jakości. Wiemy, kto zdobył wyróżnienia

Przedsiębiorstwa, szkoły, szpitale to m.in. laureaci XXII edycji Pomorskiej Nagrody Jakości. Wręczono też wyróżnienia i nagrody specjalne. Uroczysta gala odbyła się w Domu Technika NOT w Gdańsku 7 marca 2019 r. Towarzyszyła jej konferencja z cyklu Jakość i innowacje w rozwoju Pomorza.

„Bożenki” trafiły do szpitala dziecięcego w Gdańsku. To dar Fundacji Ronalda McDonalda

Do Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku trafiło 10 łóżek. Są przeznaczone dla rodziców przebywających w placówce wraz z dziećmi.

Aktualności