Aktualności

Licealiści z Trójmiasta drukują w 3D przyłbice dla szpitali w całej Polsce. Teraz zbierają na dodatkowy sprzęt

Trzech uczniów ze szkół w Gdyni i Gdańsku drukuje przyłbice już od miesiąca. W tym czasie przygotowali prawie 5 tys. kompletnych przyłbic, a następne są w druku. Licealiści wykorzystują prywatne drukarki 3D. Udało im się zdobyć sprzęt od sponsorów i teraz przez niemal całą dobę pracuje ponad 20 drukarek. Uczniowie zbierają środki na potrzebne materiały i zakup kolejnego sprzętu. Każdy może pomóc w zrzutce.

W pomorskich DPS-ach trwają badania na koronawirusa. Akcja ma uchronić podopiecznych przed rozprzestrzenianiem się SARS CoV-2

W województwie pomorskim jest 158 domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych. Są też hospicja, w których przebywają osoby najciężej chore. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się SARS CoV-2 w tych instytucjach, sanepid wspólnie z wojewodą pomorskim podjęli decyzję o pobieraniu wymazów. Badania są wykonywane u losowo wybranych pensjonariuszy, pacjentów z objawami i pracowników.

Ponad 20 tys. maseczek otrzymają placówki pomocy społecznej na Pomorzu. To wsparcie od pomorskiego samorządu i firmy LPP

Wspólna akcja samorządu województwa pomorskiego i gdańskiej firmy odzieżowej LPP polega na wsparciu pomorskich domów pomocy społecznej. W jej ramach PP przekaże na rzecz DPS-ów 20 tys. masek ochronnych. Natomiast pomorski samorząd zakupi dla DPS-ów maseczki uszyte przez Zakład Aktywności Zawodowej w Sztumie.

7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku odmówił przyjęcia zakażonych koronawirusem z gdańskiego DPS-u. Komendant został odwołany [AKTUALIZACJA]

Pozytywne wyniki testów wirusa SARS CoV-2 potwierdzono w nocy z 17 na 18 kwietnia u 15 pensjonariuszy i jednego pracownika domu pomocy społecznej w Gdańsku. Chorzy nie zostali przyjęci w placówce jednoimiennej, a trafili do szpitala zakaźnego w Gdańsku. Pomimo wieku i różnych schorzeń, są w dobrym stanie.

Życie w czasie pandemii. Mieszkańcy Pomorza są wspaniali! Pomagają sobie, dzielnie znoszą wszystkie trudności [WYWIAD]

Prawdziwymi bohaterami są pracownicy medyczni, ale na uznanie zasługują także osoby zatrudnione w sklepach i komunikacji. To dzięki nim udaje się nam funkcjonować.

10 zasad ochrony przed koronawirusem. Wytyczne na czas epidemii przygotował GIS

Na świecie na COVID-19 choruje ponad 2,3 mln ludzi, zmarło ponad 160 tys., wyzdrowiało 600 tys. osób. W Polsce z koronawirusem zmaga się prawie 9,1 tys. Polaków, ozdrowiało ponad tysiąc, a zmarło 350 osób. Na Pomorzu choruje 208 osób, zmarły 2 osoby. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował tzw. dekalog bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa. Warto stosować te zasady, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się SARS CoV-2.

Firmom nie jest łatwo, ale chcą pomagać. Pomorski biznes przekazuje szpitalom respiratory, kardiogramy i maski chirurgiczne

Loża Gdańska Business Centre Club przekazała pomorskim szpitalom niezbędny do zwalczania koronawirusa sprzęt oraz środki ochrony osobistej, których brakuje niemal wszędzie. Trzy najnowocześniejsze respiratory, trzy kardiomonitory dla pacjentów, 20 urządzeń do sterylizacji narzędzi oraz 100 tysięcy masek chirurgicznych trafiło do szpitali zakaźnych w Gdańsku i Wejherowie, a także do UCK w Gdańsku.

Pomagasz innym w walce z koronawirusem i jesteś z Tczewa? Możesz otrzymać 5 tys. zł wsparcia na działania

Właśnie wystartował pilotażowy konkurs na dotacje „Solidarni z bohaterami czasu epidemii". Chodzi o dofinansowanie inicjatyw lokalnych, które pomagają zwalczać epidemię i wspierają społeczności w wychodzeniu z kryzysu pandemicznego. O granty mogą ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i grupy nieformalne. Pilotaż konkursu dedykowany jest gminom powiatu tczewskiego i miastu Tczew.

Stopniowe łagodzenie restrykcji. Będą m.in. zmiany w liczbie klientów w sklepach i wiernych w kościołach

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas konferencji prasowej 16 kwietnia 2020 r., zapowiedzieli łagodzenie istniejących do tej pory obostrzeń. Zmiany zaczną obowiązywać od 20 kwietnia. Dotyczą m. in. zwiększenia liczby klientów w zależności od powierzchni sklepu. Otwarte zostaną też lasy i parki, ale korzystanie z placów zabaw dalej będzie zabronione. Co jeszcze się zmieni?

Wszyscy pracownicy urzędu marszałkowskiego objęci kwarantanną mają negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa

Zakończyły się badania pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego objętych kwarantanną. Ostatnia z badanych osób w czwartek, 16 kwietnia otrzymała informację z sanepidu o negatywnym wyniku wymazu.

Obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych od czwartku. Będą wyjątki

Nakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych w związku z koronawirusem wchodzi w życie 16 kwietnia 2020 r. i potrwa do odwołania. Został wprowadzone przez rząd. Z obowiązku zwolnione są m.in. dzieci do lat czterech i osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia oraz odkrycia ust i nosa. Sama maska nie uchroni jednak przed zakażeniem. Ważny jest sposób jej używania, zdejmowania i niedotykanie zewnętrznej części, na której mogą być zarazki.

Marszałek Struk, jako ozdrowieniec, chce oddać osocze. To metoda terapii stosowana u chorych na COVID-19

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które mogą zwalczyć koronawirusa. Terapia była stosowana z powodzeniem m.in. w Chinach i Hiszpanii. W Polsce lada dzień taki preparat zostanie podany pierwszym chorym. Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może wyleczyć nawet trzy osoby. Na świecie na COVID-19 choruje ponad 2 mln osób, wyzdrowiało ponad 300 tys. W Polsce zakażonych SARS CoV-2 jest ponad 7,4 tys. osób. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia wyzdrowiało 668 osób, z czego 16 na Pomorzu.

Na drukarkach 3D drukują przyłbice i adaptery do masek. Tak nauczyciele pomagają szpitalowi na Zaspie

Pracownicy Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku wspierają personel Szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Na czterech drukarkach 3D przygotowują przyłbice ochronne oraz adaptery do masek pełno twarzowych, które mogą być wykorzystywane do zabiegów i operacji. Do tej pory udało się wykonać 60 kompletów środków ochronnych.

Na Pomorzu najmniej osób choruje na COVID-19. GIS podaje najnowsze dane dotyczące zachorowań w Polsce

W województwie pomorskim wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest 7 osób na 100 tys. ludności. To najniższy wynik w kraju. Najgorsza sytuacja jest na Mazowszu. Tam choruje 30 osób na 100 tys. Co istotne, do ponad 30 proc. zakażeń dochodzi w szpitalach lub przychodniach.

Specjalny telefon wsparcia dla rodzin adopcyjnych i zastępczych. Pomagają psychologowie i pedagodzy

Na telefony czekają pracownicy Pomorskiego Ośrodka Adopcyjnego w Gdańsku. Można dzwonić od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00. – Cały czas działamy i wspieramy naszych podopiecznych oraz osoby, które przysposobiły dzieci. Mogą się oni czuć zagubieni w sytuacji kryzysu, która jest im zupełnie nieznana. A do tego dochodzi sytuacja więzi między członkami nowych rodzin adopcyjnych – tłumaczy Joanna Bartoszewska, dyrektor POA w Gdańsku.

Mamy pięć sposobów na to, jak zachować dobrą kondycję psychiczną w czasie pandemii koronawirusa [WYWIAD]

Od kilku tygodni jesteśmy bombardowani hasłem #ZostanWDomu czy #KwarantannaNarodowa. Nie można nigdzie wychodzić poza dojazdem do pracy, zakupami i lekami, krótkim spacerem z psem czy pilną wizytą u lekarza. Nie powinno się odwiedzać starszych rodziców i znajomych. Nieczynne są galerie handlowe, kina, teatry i restauracje. Sprawdziliśmy, jak przeżyć ten czas i nie poddać się chandrze.

W pierwszym tygodniu laboratorium Bruss wykonało ponad 500 badań na koronawirusa. Skraca się czas oczekiwania na wyniki

Prywatne Laboratorium Medyczne Bruss Grupa Alab testy wykrywające SARS-CoV-2 wykonuje od 1 kwietnia. Do 7 kwietnia otrzymało 536 próbek do zbadania, u 14 pacjentów potwierdzono zakażenie. Od uruchomienia trzeciego w województwie laboratorium skrócił się czas oczekiwania na wyniki z siedmiu do mniej niż dwóch dni.

Namioty do triażu stanęły przed słupskim szpitalem, a pomogła w tym Straż Pożarna. Są też kontenery do izolacji chorych

Charakterystyczne pomarańczowe namioty Straż Pożarna ustawiła na parkingu przed Szpitalem Wojewódzkim w Słupsku. Przejdzie przez nie każda osoba zgłaszająca się na SOR. Będzie w nich przeprowadzany wstępny triaż, czyli selekcja pacjentów. Wszystko po to, aby uniknąć rozprzestrzenienia sią wirusa na terenie stacjonarnej izby przyjęć.

Lekcje zdalne co najmniej do 26 kwietnia, a granice zamknięte do 3 maja. Rząd przedłuża też dotychczasowe obostrzenia

Są też nowe zasady. Od 16 kwietnia trzeba będzie zakrywać nos i usta w przestrzeni publicznej. Egzaminy ośmioklasistów i matury zostały przełożone, ale nie jest znany jeszcze ich konkretny termin. Możliwe, że odbędą się w czerwcu, a uczniowie ostateczną decyzję ministra edukacji poznają z 3-tygodniowym wyprzedzeniem.

Szpital w Wejherowie otrzymał aparat do diagnozowania zakażenia koronawirusem. To dar od portów Gdańsk i Gdynia

W Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie będzie można wykonywać badania w kierunku SARS-CoV-2. Na dobę będzie przeprowadzanych 20 testów. Skróci się czas oczekiwania na wynik i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów i personelu. Testy na koronawirusa mają trafić do szpitala pod koniec miesiąca.

Marszałek Mieczysław Struk jest zdrowy. Opuścił szpital i przebywa w domu

Po 11 dniach pobytu w szpitalu i dwukrotnym badaniu potwierdzonym wynikiem negatywnym marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w środę, 8 kwietnia opuścił szpital.

Placówki pomocy społecznej potrzebują wsparcia. Zobacz, jak pomóc i włącz się do akcji #PomagamyPomagać

Środków ochrony osobistej brakuje nie tylko w szpitalach i przychodniach zdrowia. Problem ze zdobyciem maseczek, rękawiczek i środków dezynfekcyjnych mają także domy pomocy społecznej, ośrodki opiekuńcze i schroniska dla bezdomnych. W niektórych miejscach sytuacja jest bardzo ciężka, wręcz dramatyczna. Dlatego Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej rozpoczął akcję #PomagamyPomagać. Już teraz zbiera informacje o potrzebach placówek i szuka darczyńców gotowych im pomóc.

Światowy Dzień Zdrowia w liczbach. Ilu stomatologów, a ile pielęgniarek przypada na mieszkańców naszego regionu? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego. Wynika z nich, że w zawodach medycznych najwięcej jest pielęgniarek. Za to stomatologów jest o prawie 9 tysięcy mniej. Przeciętnie na wizytę u specjalisty wydaliśmy 107 złotych. Co jeszcze mówią liczby?

Szpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy. Urządzenie do diagnozowania pacjentów z SARS-CoV-2 kupiono ze środków Unii Europejskiej

Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dotarł kontenerowy tomograf komputerowy. Urządzenie pozwoli na pełną diagnostykę pacjentów, którzy do szpitala trafili z powodu zakażenia koronawirusem.

Nie ma zajęć, ale szkolne maszyny do szycia pracują. Uczniowie i nauczyciele szyją na nich maski dla szpitali

Pracownikom ochrony zdrowia i opieki społecznej bezinteresownie pomagają uczniowie, nauczyciele, pracownicy i dyrektorzy wojewódzkich szkół policealnych ze Sztumu, Gdańska, Starogardu Gdańskiego, Gdyni i Słupska. Szyją maseczki na szkolnych maszynach i przekazują zapasy środków ochrony osobistej, które były wykorzystywane w czasie zajęć kosmetycznych.

Gorączka i duszności to typowe objawy COVID-19. Dowiedz się o mniej znanych obliczach choroby

Do tej pory głównymi symptomami zakażenia koronawirusem były: gorączka, suchy kaszel i duszności. Jednak są też takie nietypowe jak np.: przekrwienie oczu, zapalenie spojówek czy utrata węchu i smaku.

Seniorze, czujesz się samotny? Potrzebujesz rozmowy lub pomocy? Zadzwoń na specjalny telefon

Samorząd Województwa Pomorskiego uruchomił specjalny telefon, gdzie seniorzy mogą uzyskać niezbędną pomoc czy informacje. Codziennie od 8.00 do 22.00 pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej czekają pod numerem telefonu 58 326 87 34.

Czy szybki test na koronawirusa powstanie na Pomorzu? Pracuje nad tym firma - uczestnik Gryfa Gospodarczego

O tym, jak ważne jest szybkie diagnozowanie zakażenia korona wirusem nikogo nie trzeba przekonywać. Nad takim testem pracuje również firma SensDx. To uczestnik plebiscytu Gryf Gospodarczy 2018 w kategorii Lider Innowacyjności.

Chodzisz w maseczce i rękawiczkach? Zobacz, jak je zdejmować i zakładać, by faktycznie chroniły przed wirusem

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia podczas zakupów w sklepie trzeba korzystać z jednorazowych rękawiczek. Wiele osób dodatkowo na twarz zakłada maseczki, by chronić się przed ewentualnymi zarazkami. By te środki ochrony zadziałały, trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczki i rękawiczki.

Pomorze na szarym końcu, jeśli chodzi o testowanie osób w kierunku zakażenia koronawirusem. Czy kolejne laboratoria pomogą?

Na Pomorzu trzy laboratoria wykonują badania w kierunku koronawirusa. Właśnie rusza czwarte, czyli Invicta. Mimo to, wciąż za mało potencjalnie zakażonych ma pobierane wymazy, a czas oczekiwania na wynik z laboratorium WSSE wynosi 6-7 dni.

Aktualności