Aktualności

Przyjdź na Jarmark Dominikański i zadbaj o zdrowie – ruszyły badania w pawilonie „Pomorskie dla zdrowia”

Tylko parę minut wystarczy, by sprawdzić, czy nie grożą nam jakieś choroby. Korzystają już z tego pierwsi mieszkańcy i turyści, którzy w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym, podczas akcji „Pomorskie dla zdrowia", bezpłatnie mogą sprawdzić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z wielu innych badań i porad lekarskich. 31 lipca i 1 sierpnia 2016 r., z chętnymi spotka się personel medyczny Copernicusa – Podmiotu Leczniczego.


Zbiórka książek dla pacjentów pomorskich szpitali

Do 14 sierpnia 2016 r., na stoisku „Pomorskie dla Zdrowia" na Targu Węglowym w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz pomorskie szpitale prowadzić będą zbiórkę książek. Skorzystają z nich pacjenci szpitali podczas hospitalizacji.


„Pomorskie dla Zdrowia” – od niedzieli badania na Jarmarku św. Dominika

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, szkoły rodzenia i pierwszej pomocy, porady fizjoterapeuty i dietetyka oraz wiele innych możliwości sprawdzenia stanu zdrowia czeka na mieszkańców i turystów w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w Gdańsku. Na początek, 31 lipca i 1 sierpnia 2016 r., z chętnymi spotka się personel medyczny Copernicusa – Podmiotu Leczniczego.


Kayah zaśpiewa dla hospicjów

W ramach cyklu „Głosy dla Hospicjów", 15 października 2016 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, wysłuchać będzie można koncertu Kayah, która wystąpi z programem „The Best". Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku. Bilety kosztują od 45 do 120 zł.


„Pomorskie dla zdrowia". Bezpłatne badania lekarskie

Wszyscy, którzy podczas Jarmarku św. Dominika odwiedzą stoisko Urzędu Marszałkowskiego, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarskich. Punkt otwarty będzie na Targu Węglowym w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia.


Oddział Okulistyczny w szpitalu na gdańskiej Zaspie otwarty po remoncie

3 miliony złotych kosztował remont Oddziału Okulistycznego dla Dorosłych w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W uroczystym otwarciu 30 czerwca 2016 r. uczestniczyła Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego.


Kampania społeczna o szczepieniach przeciw pneumokokom

Fundacja Aby żyć organizuje kampanię społeczno-edukacyjną pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!". Jej celem są działania edukacyjne skierowane do rodziców, a dotyczące szczepień przeciwko pneumokokom.


Zgłoś dziecko na bezpłatny obóz usprawniający

Jeżeli Twoje dziecko ma zdiagnozowaną astmę, atopowe zapalenie skóry, choroby alergiczne, otyłość, wady postawy lub inne choroby o podłożu alergologicznym lub pulmonologicznym, może skorzystać z projektu „ReStart – Rehabilitacja, Edukacja i Sport na Zdrowie". Udział w obozie jest bezpłatny, zgłoszenia do 31 sierpnia 2016 r.


Pomoc dla Gruzji wieziona autostopem

Czy wakacyjna podróż może stać się fundamentem akcji dobroczynnej? Gdańszczanin Paweł Tabędzki chce udowodnić, że tak. Przy okazji autostopowej wyprawy do Gruzji ma zamiar zdobyć realne wsparcie dla ośrodka Caritas w Tbilisi. Każdy może dołożyć cegiełkę, aby wspólnie zrealizowali ten ambitny plan.


Konferencja „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce”

Czwarta debata z cyklu „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce – modelowe rozwiązania. Profilaktyka i diagnostyka WZW typu C w projektach samorządowych do 2020 roku" odbędzie się w środę, 15 czerwca 2016 r. w Gdańsku. Konferencję honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


III Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

Po raz kolejny Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. oraz Fundacja Żyć z Pompą organizują Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Impreza pod patronatem marszałka Mieczysława Struka odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 czerwca, na dziedzińcu Szpitala im. Mikołaja Kopernika. A na wszystkich małych i dużych gości czekać będzie całe mnóstwo atrakcji, zabawy, punkt malowania twarzy i liczne konkursy.


HOPE – Szpitale dla Europy

Spółka COPERNICUS po raz pierwszy bierze udział w programie wymiany managerów ochrony zdrowia – HOPE Exchange Programme, organizowanym przez Europejską Federację Szpitali. Celem programu jest poznawanie zagadnień związanych z medycyną i zarządzaniem w służbie zdrowia w krajach Europy.


Mądre bajki dla dzieci

Baśnie bawią i uczą. A uśmiech leczy i pomaga przetrwać trudne chwile. Dlatego Fundacja „Dr Clown" oraz Kulczyk Foundation połączyły siły, żeby wnieść magię w świat chorych dzieci. Mali pacjenci gdańskich szpitali otrzymali w prezencie książeczki z bajecznymi wierszami i kolorowankami oraz wzięli udział w konkursie i warsztatach.


Zadbaj o serce swojej mamy. Zabierz ją na bezpłatne badania

W sobotę, 28 maja 2016 r. w Porcie Rumia CH Auchan będzie można skorzystać z bezpłatnych badań serca oraz specjalistycznych konsultacji. Akcja medyczna odbędzie się w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyki chorób układu krążenia „Teraz Serce!".


Zarejestruj się do bazy dawców szpiku w Słupsku

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, w poniedziałek, 30 maja 2016 r. wszyscy chętni będą mogli zarejestrować się do prowadzonej przez fundację DKMS Polska bazy potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Wydarzenie wpisuje się w obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, który przypada 28 maja. Akcja dobędzie się w godz. 10.00-16.00 w sali przy szpitalnej stołówce.


Zadbajmy o zdrowie na pikniku

Bezpłatne badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi, nauka samobadania piersi, porady jak rzucić palenie, nauka zasad udzielania pierwszej pomocy, przeglądy stomatologiczne, USG tarczycy, konkursy rysunkowe dla dzieci to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez Gdański Uniwersytet Medyczny na tegoroczny Piknik na Zdrowie. Impreza odbędzie się 11 czerwca 2016 r. w Zielonym Parku przy al. Zwycięstwa w Gdańsku.


Wielospecjalistyczny Oddział Zabiegowy w Gdańsku

W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, należącym do spółki Copernicus Pl, zakończyła się budowa Wielospecjalistycznego Oddziału Zabiegowego. Uroczyste otwarcie z udziałem marszałków województwa pomorskiego Mieczysława Struka i Hanny Zych-Cisoń odbyło się w poniedziałek, 23 maja 2016 r.


2. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Seniorów – eliminacje regionalne

Gdyńskie Centrum Sportu zaprasza wszystkich zainteresowanych seniorów 55+ do udziału w olimpijskich eliminacjach 2. Ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Seniorów – You win. Zwycięzcy poszczególnych dyscyplin, wyłonieni w eliminacjach regionalnych, mają zapewniony udział w finale, który odbędzie się w Krakowie, 25 czerwca 2016 r.


Charytatywny benefis Bogusława Kaczmarka

Bogusław Kaczmarek, były piłkarz i trener Lechii Gdańsk, po raz kolejny organizuje benefis, z którego dochód przeznaczony będzie na rzecz podopiecznych Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza oraz Fundacji Pomorze Dzieciom. Na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku w sobotę, 21 maja 2016 r. zmierzą się drużyny byłych podopiecznych Kaczmarka oraz Leo Beenhakkera. Wydarzenie patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Konkurs na energetyczny duet

Rusza druga odsłona ogólnopolskiej akcji „Energia od pokoleń", której celem jest poszukiwanie niezwykłych relacji, wspólnych przeżyć i pasji, jakie łączą mamy i córki, a także babcie i wnuczki. Autorki najciekawszych historii otrzymają zaproszenia na warsztaty z Katarzyną Miller oraz sesję zdjęciową wykonaną przez wybitnego, polskiego fotografa Jacka Porembę. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 maja 2016 r., do godz. 23.59.


Po VII konferencji pielęgniarstwa ratunkowego

„Bezpiecznie do celu. Ewakuacja i transport w ratownictwie", jako temat przewodni konferencji, która odbyła się w dniach 5-7 kwietnia 2016 r. w Dolinie Charlotty, obejmował spektrum zagadnień z zakresu ewakuacji i transportu pacjentów. Omawiane aspekty transportowania poszkodowanych dotyczyły działań w standardowych warunkach i sytuacjach szczególnych.


Gdyński SOR ze wsparciem psychologicznym

Szpitalny Oddział Ratunkowy to miejsce, w którym pobyt często rodzi stres. Aby to złagodzić, w szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni zaangażowano osobę otaczającą pacjentów opieką psychologiczną. Jej działania już przynoszą bardzo pozytywne efekty i są doceniane przez pacjentów i personel.


II Regaty Podróże bez Granic

Fundacja Podróże bez Granic zaprasza osoby z niepełnosprawnością na drugi w tym roku wyjazd. Tym razem uczestnicy wyprawy będą poznawać tajniki żeglarstwa. II Regaty Podróży bez Granic odbędą się od 2 do 5 czerwca 2016 r. Podróż rozpocznie się w Gdyni.


Głodni wiedzy, czyli Medyczny Dzień Nauki pełen atrakcji

Czy można wydrukować nerkę? Czym jest jajkożerna butelka? Co się dzieje w organizmie po jedzeniu? To niektóre tematy, jakie zostaną poruszone podczas IX Medycznego Dnia Nauki. Akcja popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców Pomorza odbędzie się w piątek, 20 maja 2016 r., na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wstęp wolny.


Finał Pól Nadziei na Pomorzu

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 24 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2016. Istotnym elementem akcji jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze i wręczają w zamian żonkila – symbol nadziei na odrodzenie. Finał honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.


Książki zawędrowały do szpitala

Zbiórki książek, które będą służyć pacjentom Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni przyniosła pierwsze rezultaty. W placówce pojawiły się juz regały wypełnione tytułami pochodzącymi od tych, którzy zechcieli przyłączyć się do akcji „Wędrujące książki".


Akcja „Becik dla bobasa”

Sto kolorowych, mięciutkich becików i czterdzieści prześcieradeł trafiło na oddziały położnicze w szpitalach im. M. Kopernika i św. Wojciecha. 12 kwietnia 2016 r. placówkom przekazały je Ewa Deja oraz Marta Drzał, zaangażowane w akcję „Becik dla bobasa".


II Targi Opieki i Zdrowia Niezależni 65+

W Gdańsku, 16 i 17 kwietnia 2016 r. będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie dla seniorów, opiekunów, pielęgniarek i lekarzy. Podczas dwóch dni odwiedzający będą mieli okazję wziąć udział w interesujących pokazach, warsztatach i prezentacjach. Przygotowana została również możliwość bezpłatnych badań, w tym: pomiaru cukru we krwi ciśnienia, gęstości kości, pamięci, BMI. Udział w targach i we wszystkich przygotowanych atrakcjach jest bezpłatny.


Senior na fali

Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerstwa Polskiego w Gdyni zachęca wszystkich seniorów 55 + do aktywności fizycznej oraz pokazania, że żeglarstwo to nie tylko sport dla młodych. Żeglować można w każdym wieku. Przekonać do tego oraz zachęcić seniorów ma program „Senior na fali". Pierwsze zajęcia odbędą się we wtorek, 19 kwietnia 2016 r.


Każdy może zostać wolontariuszem

Szpitale marszałkowskie: Szpital im. M. Kopernika w Gdańsku oraz Szpital Morski im. PCK w Gdyni, zorganizowały akcję promującą wolontariat opiekuńczy, która odbyła się 14 kwietnia 2016 r. Przypomnijmy, że w październiku 2015 r. pomorskie szpitale podpisały porozumienie dot. wolontariatu szpitalnego i zadeklarowały chęć przyjęcia do swoich placówek 140 wolontariuszy.