Aktualności

Pięć sposobów na przezwyciężenie przesilenia wiosennego. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia ładujemy akumulatory [WYWIAD]

Dni są coraz dłuższe, później zapada zmierzch, a mimo to czujemy się zmęczeni, przygnębieni i nie mamy na nic ochoty. Czy to subiektywne odczucie, czy obiektywna przyczyna?

Tydzień dla serca. Za darmo i bez skierowania przebadaj się i sprawdź, czy nie jesteś chory

Badania EKG, ciśnienia, poziomu cukru to tylko niektóre z propozycji, jakie za darmo oferuje pacjentom Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku w poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r.

Szpitale Pomorskie świętują rok istnienia. Uroczysta gala i wyróżnienia dla pielęgniarek i położnych z czterech szpitali

Mija równo rok od powstania „Szpitali Pomorskich". Z tej okazji 3 kwietnia 2018 roku w Wejherowskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość podsumowująca 12 miesięcy pracy w nowej strukturze.

Pacjentka ze Sławna zakażona wirusem grypy AH1N1 trafiła do szpitala w Słupsku

Kobieta była w siódmym miesiącu ciąży. Lekarze uratowali dziecko. Stan noworodka po reanimacji jest stabilny. Niewiadomo czy też jest zarażony wirusem AH1N1.

Chirurg, kardiolog, a może stomatolog. Dziś ostatni dzień głosowania na najlepszego lekarza Pomorza 2018

Korzystasz z pomocy świetnego specjalisty, uważasz, że warto go polecić? Jeszcze tylko do godziny 22 można wziąć udział w plebiscycie Hipokrates Pomorza 2018. O tym, kto otrzyma ten tytuł decydują zadowoleni pacjenci, czytelnicy „Dziennika Bałtyckiego".

Zające z drewna, koszyki wielkanocne, kolorowe wieńce i biżuteria. Niepełnosprawni artyści pokazali swoje dzieła [GALERIA]

Świąteczne ozdoby wykonane przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej mogą śmiało konkurować z pracami profesjonalistów. Co roku są prezentowane na kiermaszach charytatywnych. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na rehabilitację osób niepełnosprawnych, wakacyjne wyjazdy i wyjścia do kina.

Kosmetyczka i psycholog pomogą kobietom chorym na raka. Warsztaty w Wojewódzkim Centrum Onkologii

W trakcie chemioterapii straciłaś włosy i brwi? Chcesz znowu poczuć się kobieco? W poniedziałek, 9 kwietnia 2018 r. weź udział w warsztatach organizowanych w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Obowiązują zapisy, a udział jest bezpłatny.

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Jaka jest sytuacja na Pomorzu?

24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha prątków wywołujących tę chorobę.

Wyremontowana chirurgia, nowy sprzęt oraz winda. Będą zmiany w bytowskim szpitalu

Wartość inwestycji to 6 mln zł. W głównym budynku Szpitala Powiatu Bytowskiego za trzy miesiące zostanie m.in. zamontowana nowa winda. Połączy izbę przyjęć z oddziałem anestezjologii i intensywnej terapii.

Pomorskie szpitale symbolem jakości. „Jesteśmy w czołówce kraju” mówi Hanna Zych-Cisoń

Złoty Laur Jakości Pomorskiej Nagrody Jakości otrzymał COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., a Srebrny trafił do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Po raz pierwszy kapituła konkursu przyznała też nagrodę indywidualną, którą zdobyła Hanna Zych-Cisoń. Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa została doceniona za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w województwie pomorskim.

Mieszkańcy Pomorza będą mogli za darmo przebadać się pod kątem raka jelita grubego. Kogo dotyczy akcja?

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców województwa pomorskiego, a także kampania edukacyjna w mediach i strona internetowa. To tylko niektóre z działań promujących profilaktykę raka jelita grubego. W 2015 r. zachorowało na niego ponad 18 tys. Polaków.

Co 8 minut w Polsce ktoś ma udar. To trzecia przyczyna zgonów. Jak uchronić się przed tą chorobą? [WYWIAD]

Zaburzenia mowy i widzenia, opadanie kącika ust, zawroty i bóle głowy – to najczystsze objawy udaru. Udar, to trzecia przyczyna zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Niestety zdarza się także u dzieci.

Coraz mniej osób na Pomorzu umiera z powodu chorób układu krążenia. A ma być jeszcze lepiej [REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA]

Nowy program zdrowotny dla Pomorzan – Rehabilitacja Kardiologiczna – to koszt 36,5 mln zł. Jego celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia pacjentów i zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobami serca. To pierwszy tego typu program w Polsce.

Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź, czy nie jesteś chory

Cierpisz na bóle głowy, gorzej widzisz? Być może masz początki jaskry. Bezpłatnie możesz przebadać się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 13 marca 2018 r.

Pomorskie w dziesiątce najlepszych projektów zdrowotnych w Polsce. Wyróżniono letnie przychodnie

W konkursie organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia nagrodzona została wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce. Chodzi o akcje, w czasie których przebadano prawie 3,5 tys. osób.

Jest ich za mało, pracują w kilku miejscach. Cierpi na tym ich zdrowie i życie rodzinne. Jaka jest sytuacja pielęgniarek na Pomorzu?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 8 marca 2018 r. odbyła się konferencja dotycząca transformacji pielęgniarstwa. Chodzi o wpływ miejsca i warunków pracy. Była też niespodzianka – tort z okazji Dnia Kobiet.

Lodowa pułapka im niestraszna. Strażacy ochotnicy doskonalili swoje umiejętności ratownicze [ZDJĘCIA]

Już po raz drugi na Jeziorze Darżyńskim niedaleko Potęgowa odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Wzięli w nich udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu słupskiego.

Absolwenci Wydziału Lekarskiego GUMedu najlepiej w kraju zdali egzamin. A którą lokatę zajęli dentyści?

Lekarze, którzy ukończyli studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym więcej niż dwa lata temu zajęli pierwsze miejsce podczas wiosennej sesji egzaminacyjnej. Na ostatecznym zaliczeniu dobrze spisali się też dentyści.

Wyjątkowy prezent dla pacjentów onkologii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Darczyńca chce zachować anonimowość

Mieszkaniec Trójmiasta przekazał Szpitalowi im. PCK W Gdyni aparat Paxman. Tak zwany czepiec chłodzący powstrzymuje wypadanie włosów podczas chemioterapii. Urządzenie kosztuje ponad 100 tysięcy złotych.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W Polsce choruje ponad 1,5 mln osób. Czy depresję można wyleczyć? [WYWIAD]

Często jesteś smutny. Masz obniżony nastrój. Od dłuższego czasu nic Ciebie nie cieszy. Być może masz depresję? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest w czołówce najczęściej występujących na świecie chorób. Częściej też chorują kobiety.

Czy przedawkowanie witaminy K jest groźne? Co należy wiedzieć, żeby właściwie ją wykorzystać? [WYWIAD]

Czy trzeba brać witaminę K? Do czego służy? Dlaczego noworodki otrzymują ją wkrótce po urodzeniu? Czemu jest tak ważna, kiedy długo goją się rany czy mamy siniaki nawet po niewielkim stłuczeniu.

„Pomorskie dla Zdrowia” jednym z najlepszych programów zdrowotnych w Polsce. Czy będzie na podium? Decyzja zależy też od Ciebie

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu „Zdrowy Samorząd". Rada konkursowa spośród 160 zdrowotnych projektów wybrała 30 samorządowych inicjatyw, które skutecznie realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

Czepkowanie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. 100 absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa złożyło ślubowanie [GALERIA]

Białe czepki z czerwonym paskiem dostało 31 studentek i jeden student położnictwa. Takie z czarnym paskiem otrzymały 62 studentki i 6 studentów pielęgniarstwa. Natomiast studenci obu kierunków dostali przypinki w kształcie czepka. W czepkowaniu wzięli udział absolwenci III roku studiów stacjonarnych I stopnia.

Jak poprawić zdrowie Pomorzan, aktywizować seniorów? Konferencja w ramach konsultacji społecznych – edukacja, zdrowie, gospodarka

Wsparcie imigrantów i osób starszych na rynku pracy, ochrona zdrowia głównie w zakresie chorób cywilizacyjnych i profilaktyki, jak również profesjonalizacja przedsiębiorstw. To tylko niektóre ze zmian w Regionalnych Programach Strategicznych, jakie zaproponowano podczas konferencji odbywającej się w ramach konsultacji społecznych.

Życzenia z okazji Światowego Dnia Chorego

Światowy Dzień Chorego przypada 11 lutego. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 r., czyli w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

Wszystkiego, czego nie wiesz o ciąży, porodzie i pierwszych chwilach życia noworodka. Warsztaty o świadomym macierzyństwie

Jak przygotować się do porodu? Jak skompletować wyprawkę? Kiedy karmić dziecko? To tylko niektóre z pytań, z jakimi zmierzą się organizatorzy warsztatów dla przyszłych rodziców. Zajęcia odbędą się w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie w czwartek, 15 lutego 2018 r. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Czy Pomorzu grozi afrykański pomór świń? Sanepid uspokaja: „to nie jest groźna dla ludzi choroba”

Mimo coraz bardziej rygorystycznych zasad higieny powadzonych w Polsce, wirus afrykańskiego pomoru świń jest coraz bliżej granicy naszego województwa. Dzieli nas tylko 40 km.

Dzień otwarty w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. 6,5 proc. przebadanych wymaga dalszej diagnostyki [PODSUMOWANIE]

153 badania i porady to bilans dnia otwartych drzwi w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Dziesięciu pacjentów dowiedziało się, że mają zmiany, które wymagają dalszego diagnozowania. Akcja odbyła się w sobotę w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy namawiają do badań profilaktycznych

4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Sprawdzamy, na jakie nowotwory najczęściej chorują mieszkańcy województwa pomorskiego oraz, gdzie można się badać.

Dzień otwartych drzwi w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. W sobotę zadbaj o zdrowie

Bezpłatne badania onkologiczne i konsultacje lekarzy to tylko niektóre z porad, jakie przygotowało WCO. Będzie można z nich skorzystać w sobotę, 3 lutego 2018 r.