Aktualności

Światowy Dzień Chorego. Napisz list z życzeniami do pacjenta

Z okazji Światowego Dnia Chorego w tzw. szpitalach marszałkowskich przygotowano szereg atrakcji. Pacjentów odwiedzą m.in. wolontariusze z Fundacji „Dr Clown" i przekażą listy z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. W ubiegłym roku napisano prawie pięć tysięcy takich listów. Ty też możesz wesprzeć akcję i napisać list. Korespondencja zostanie przekazana pacjentom szpitali i hospicjów.

Rodzice uwaga na dopalacze. Sprzedawcy w czasie ferii są bardziej aktywni – ostrzega GIS i policja

W specjalnym liście skierowanym do rodziców Główny Inspektor Sanitarny oraz Komendant Główny Policji przestrzegają przed niebezpieczeństwem zażywania substancji psychoaktywnych. Chodzi przede wszystkim o dopalacze, zwłaszcza o pochodne opioidów i syntetycznych konopi indyjskich.

Wyjęli elektrody z serca bez otwierania klatki piersiowej. To pierwszy tego typu zabieg w Wejherowie

W Pracowni elektroterapii i elektrofizjologii serca oddziału kardiologii i angiologii interwencyjnej wejherowskiego szpitala wykonano pierwsze zabiegi przezskórnego usunięcia układu stymulującego (rozrusznik, kardiowerter-defibrylator) razem z wewnątrzsercowymi elektrodami.

Na co Pomorzanie chorowali najczęściej w 2018 r., a które choroby występują coraz rzadziej? [RAPORT WSSE]

W województwie pomorskim w 2018 r. wzrosła liczba zachorowań na grypę, ospę wietrzną, nieżyty żołądkowo-jelitowe, czerwonkę, odrę i legionellozę. Za to mniej było przypadków żółtaczki, krztuśca i boreliozy.

Cała interna w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni jak nowa. Remont kosztował ponad 6 mln zł

Osiem sal chorych z 25 łóżkami, nowe instalacje oraz sprzęt medyczny m.in. kardiomonitory, aparaty EKG i USG, defibrylatory. Tak po przebudowie wygląda oddział chorób wewnętrznych w Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni. Drugi etap remontu kosztował prawie 3,8 mln zł.

Ponad 17 mln zł na sprzęt medyczny i rehabilitację kardiologiczną w Kościerzynie i Chojnicach

Dzięki unijnemu dofinansowaniu Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie kupi między innymi tomograf komputerowy. Powstanie też nowa sala zabiegowa. Z kolei w gminie Chojnice powstanie ośrodek rehabilitacji kardiologicznej.

Pomorskie Forum Samorządowe jedną z najlepszych inicjatyw zdrowotnych w Polsce. Jeśli chcesz, żeby wygrało, zagłosuj już teraz

Województwo pomorskie znalazło się w finale konkursu organizowanego po raz drugi przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia. Spośród 179 zgłoszeń z gmin, powiatów i województw z 82 samorządów wybrano 30 najlepszych, które realizują zadania promocji zdrowia, edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

Konsultacje lekarskie oraz bezpłatne badania diagnostyczne. W Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku w sobotę dzień otwarty

Bez kolejki i zupełnie za darmo będzie można skorzystać z badań specjalistycznych. Mammografia, USG piersi, cytologia, a także porady onkologa czekają na wszystkich, którzy w sobotę, 2 lutego 2019 r. przyjdą do Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Będzie też nauka samobadania piersi. Obowiązują zapisy.

Konsultacje onkologiczne, psychologiczne i wykłady. Drzwi otwarte w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK

2 lutego 2019 r. obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Klinice Onkologii i Radioterapii UCK odbędą się bezpłatne wykłady oraz konsultacje onkologiczne, dietetyczne i psychologiczne.

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Poznaj prawdziwą historię dawcy szpiku [WYWIAD]

Po zaledwie czterech miesiącach od zarejestrowania w bazie dawców Fundacji DKMS dostała telefon z informacją, że może uratować komuś życie. Po trzech latach poznała genetycznego bliźniaka. W Ogólnopolskim Dniu Transplantacji poznaj historię Katarzyny z Gdańska.

Pierwsza taka operacja kręgosłupa na świecie. Lekarz z Copernicusa wykorzystał sztuczną inteligencję [FILM]

Chodzi o nowoczesny system inteligentnej nawigacji, która pozwala wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryte przez skórę i mięśnie. System podpowiada w trakcie operacji możliwe rozwiązania i minimalizuje ryzyko powikłań. Pierwszą na świecie operację kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI™ wykonano w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

Zapełnijmy ostatnią puszkę Prezydenta Gdańska. Wiemy, na co fundacja WOŚP przeznaczy prawie 16 mln zł [AKTUALIZACJA]

Taką kwotę udało się zebrać w ciągu tygodnia w czasie spontanicznej akcji zorganizowanej w mediach społecznościowych przez jedną osobę. Internauci zareagowali natychmiast. Jurek Owsiak podczas specjalnej konferencji prasowej poinformował, że pieniądze zebrane w akcji „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP" zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnej karetki dla niemowląt, która trafi do Gdańska. Zbiórka w ciągu ostatniej doby podwoiła się. Już teraz na koncie zbiórki jest 5 635 035 zł.