Aktualności

Rząd wesprze samorządy w budowie placówek Senior - Wigor

Do 30 czerwca 2015 r. samorządy w całej Polsce mogą aplikować o rządowe dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior - Wigor. Do składania wniosków zachęcają w specjalnym spocie premier Ewa Kopacz i ambasadorzy programu, wśród których znaleźli się m.in. DJ Wika i podróżnik Aleksander Doba.

Śmiechoterapia, czyli joga śmiechu

Na bezpłatne zajęcia śmiechoterapii zaprasza w sobotę, 20 czerwca 2015 r., Hospicjum im. ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Zajęcia odbędą się w ogrodzie przy ul. Kopernika 6, prowadzone będą przez liderów jogi śmiechu. W razie niepogody zajęcia odbędą się w budynku hospicjum.

Jaskra nie boli – kradnie wzrok

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia dużo groźniejszą, ponieważ utrata wzroku jest nieodwracalna. W Polsce problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana.

Strefa Psyche w Gdyni – dzień z psychologią dla każdego

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Sopocie i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia zapraszają w sobotę, 13 czerwca 2015 r., do Gdyni na Strefę Psyche. To całodzienne wydarzenie z psychologią i o psychologii dla każdego – od małego do dużego! Wstęp jest wolny.

Rowerzyści dla transplantacji

Fundacja im. Bartka Kruczkowskiego „ORGANiści" organizuje od 2 do 7 czerwca 2015 r. kolejny rajd rowerowy dla transplantacji. 17 osób, w tym ludzie po przeszczepach serca i wątroby, a także na tandemach – ludzie niewidomi, przejadą ze Szczecina do Gdańska.

Księżniczki i Rycerze kontra cukrzyca

Moc atrakcji i szalona zabawa czeka na wszystkich, którzy przybędą na Misiowy Festyn Charytatywny „Księżniczki i Rycerze". Impreza dla dzieci odbędzie się w niedzielę, 31 maja 2015 r., na gdańskiej Morenie.

Dzień Dziecka z pompą!

Pokazy ratownictwa medycznego i psów ratowniczych, przyjazd harleyowców, kucyki, nauka tańca i poczęstunek – to i wiele, wiele innych atrakcji znalazło się w programie festynu rodzinnego, który organizuje Fundacja „Żyć z Pompą". Impreza odbędzie się w sobotę, 30 maja 2015 r., na dziedzińcu Szpitala Copernicus i Urzędu Miasta w Gdańsku. Honorowym patronatem objął ją Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Rozruszaj stawy!

Każdy senior, który cierpi na bóle stawów, może spotkać się z doświadczonymi fizjoterapeutami, którzy opowiedzą i pokażą, jak walczyć z bólem, a dzięki temu – pomogą im w codziennej aktywizacji. Bezpłatne spotkanie w ramach programu „Voltaren MAX. Rozruszaj Stawy™" odbędzie się w czwartek, 28 maja 2015 r., w Ateneum Szkole Wyższej w Gdańsku.

Szkolenie dla obywatelskich seniorów

Sopocki Dom Pomocy Społecznej zaprasza wszystkich sopockich seniorów w poniedziałek 25 maja 2015 r., o godz. 10.00 na wykład dotyczący aktywności obywatelskiej dla osób starszych.

Medyczny Dzień Nauki

Wyhodowanie własnego chemicznego ogrodu, wywołanie burzy w probówce i morza piany to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Medycznego Dnia Nauki. Ósma edycja akcji odbędzie się 22 maja 2015 r. w Collegium Biomedicum w Gdańsku. To największa na Pomorzu akcja popularyzująca nauki medyczne wśród dzieci i młodzieży szkolnej, która odbywa się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wstęp – bezpłatny.

Teraz Serce!

W Porcie Rumia, w CH Auchan w Rumi, 23 maja 2015 r. odbędzie się akcja medyczna w ramach ogólnopolskiej kampanii profilaktyki chorób układu krążenia Teraz Serce!. To doskonała okazja do skorzystania z bezpłatnych badań serca oraz specjalistycznych konsultacji.

Droga do samodzielności – konferencja w Łebie

Starostwo Powiatowe w Lęborku zaprasza na konferencję w ramach projektu „Droga do samodzielności", która odbędzie się we wtorek, 19 maja 2015 r. o godz. 10.00, w Hotelu Łeba przy ul. Nadmorskiej 9 b w Łebie.

Skuteczna walka z bólem

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zaprasza na wykład pt. „Wprowadzenie do terapii FDM – metody terapii manualnej bólu". Spotkanie odbędzie się we wtorek, 12 maja 2015 r.

Spływaj białaczko, czyli festyn z pompą

Przejażdżki smoczymi łodziami, kajakami i łódkami solarnymi, nauka pierwszej pomocy, pokazy ratownictwa wodnego z udziałem psów ratowniczych oraz rodzinne zawody sportowe to tylko niektóre z atrakcji Festynu z Pompą, który odbędzie się w Przystani Żabi Kruk w Gdańsku, 10 maja 2015 r.

Zapisz się na ekstremalny bieg

Jesteś odważny? Chcesz wziąć udział w sportowej rywalizacji w ekstremalnym wydaniu? Myślisz, że masz żelazną kondycję i dobiegniesz do mety za wszelką cenę? Jeśli tak, to weź udział w Men Expert Surival Race, który odbędzie się w gdyńskim Adventure Park Kolibki, 11 października 2015 r. Zapisy do ekstremalnego biegu z przeszkodami ruszyły.

Jaja przed InfoBoksem, czyli odważni wygrywają!

Dwumetrowe jaja stanęły na trawniku w centrum Gdyni, przed InfoBoksem przy ul. Świętojańskiej 30. W ten sposób Fundacja „Gdyński Most Nadziei" pragnie zwrócić uwagę młodych mężczyzn na badania profilaktyczne raka jądra. To kolejna odsłona kampanii społecznej „Odważni wygrywają".

8 maja Światowym Dniem Świadomości Raka Jajników

Z okazji obchodzonego już po raz trzeci Światowego Dnia Świadomości Raka Jajników ludzie z całego świata są zaproszeni do przyłączenia się do globalnego ruchu, który ma na celu zwiększenie wiedzy o raku jajników. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest świętowanie naturalnych więzi między kobietami, dlatego organizatorzy proszą o przesyłanie zdjęć o tej tematyce oraz o podpisanie deklaracji świadomości na stronie internetowej www.ovariancancerday.org.

Już jest Karta stomika

Z inicjatywy organizatorów kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię" osoby ze stomią z Gdańska mogą otrzymać kartę stomika. Jest ona dostępna w punkcie konsultacyjno-szkoleniowym dla stomików, działającym przy ul. Jana Pawła II 3 d. Jej posiadanie ma ułatwić stomikom funkcjonowanie w problematycznych sytuacjach, na przykład podczas kontroli granicznych czy odpraw lotniczych.

Dzień otwarty w Wojewódzkim Centrum Onkologii

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku zaprasza na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich, w ramach którego będzie okazja do wykonania badań profilaktycznych. Wydarzenie odbędzie się 9 maja 2015 r., w godz. 9.00-13.00, w Wojewódzkim Centrum Onkologii, przy Al. Zwycięstwa 31/32 w Gdańsku.

Pomoc dla kobiet doświadczających przemocy

Punkt Interwencji Kryzysowej działający w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje grupę psychoedukacyjną dla kobiet doświadczających przemocy. Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek formy agresji, nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z psychologiem.

X Ogólnopolska Konferencja Psychologii Zdrowia

Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Sekcja Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Zakład Psychologii Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zapraszają na X Ogólnopolską Konferencję Psychologii Zdrowia „Z psychologią po zdrowie. Profilaktyka i promocja zdrowia – mit czy rzeczywistość?". Odbędzie się ona w dniach 15-17 maja 2015 r. w Gdańsku.

Nadzieja w hospicjum

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 26 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2015, akcja, której głównym celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Jej istotnym elementem jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila – symbol nadziei na odrodzenie.

III Zdrowy Pomorzanin

„Zdrowie i bezpieczeństwo w środowisku szkolnym. Wyzwanie w nowoczesnej szkole" – to tytuł konferencji organizowanej w ramach cyklu „Zdrowy Pomorzanin", której głównym celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów. Na wydarzenie, które odbyło się 15 kwietnia, zapraszał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W konferencji udział wziął wicemarszałek Krzysztof Trawicki i członek zarządu Hanna Zych-Cisoń.

MultiSport w województwie pomorskim

W województwie pomorskim II edycja programu MultiSport realizowana jest przez kluby sportowe w 42 gminach, weźmie w niej udział ok. 1500 dzieci. Sukcesem programu jest przekonanie do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych.

O chorobach cywilizacyjnych u dzieci

O roli aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 17 kwietnia 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rejestracja trwa do 15 kwietnia. Konferencję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zintegrowana opieka zdrowotna na Pomorzu

Porozumienie, ustanawiające pierwsze w Polsce Pomorskie Partnerstwo na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej, zostało uroczyście podpisane w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz członek zarządu Hanna Zych-Cisoń.

O zapobieganiu wypaleniu zawodowemu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprasza kadrę zarządzającą personelem medycznym w podmiotach leczniczych na konferencję szkoleniową pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego pracowników ochrony zdrowia – zapobieganie wypaleniu zawodowemu", która odbędzie się 8 maja 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Sopocki półmaraton

Biegając, pomagasz – tak w wielkim skrócie można określić ideę, jaka przyświeca sopockiemu półmaratonowi. Uczestnicy sportowej rywalizacji, która wystartuje 2 maja 2015 r., o godz. 9.00, będą mieli do pokonania dystans 21,0975 km. Nieodłącznym elementem półmaratonu będzie zdobycie środków na pokrycie leczenia 17-letniej Magdy z Gdańska. Zawodnicy będą rywalizować na trasie prowadzącej najpiękniejszymi ulicami Sopotu oraz po sopockim molo.

EKG Zdrowej Firmy

Ideą programu EKG Zdrowej Firmy jest zaprezentowanie zupełnie nowego podejścia do tematu zdrowia kadry zarządzającej i zespołów pracowniczych jako najważniejszej wartości dodanej dla firmy i społeczeństwa. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, 19 marca 2015 r. w ramach konferencji odbędą się wykłady, warsztaty, szkolenia, pokazy, podczas których będzie można nabrać praktycznej wiedzy, poznać nowe technologie, posmakować zdrowia, poznać różne metody profilaktyki zdrowotnej.

Badaj i lecz nerki. Ratuj życie

Największe w Polsce badania przesiewowe nerek Nefrotest, przeprowadzane z okazji Światowego Dnia Nerek, przypadającego 12 marca, potwierdziły alarmujące szacunki nefrologów. Ponad 9,3 proc. z blisko 40 tysięcy przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek. W województwie pomorskim w kampanii uczestniczyły Kwidzyn i Kościerzyna.