Aktualności

Pomoc dla kobiet doświadczających przemocy

Punkt Interwencji Kryzysowej działający w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie organizuje grupę psychoedukacyjną dla kobiet doświadczających przemocy. Jeśli doświadczasz jakiejkolwiek formy agresji, nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z psychologiem.

X Ogólnopolska Konferencja Psychologii Zdrowia

Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, Sekcja Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Zakład Psychologii Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zapraszają na X Ogólnopolską Konferencję Psychologii Zdrowia „Z psychologią po zdrowie. Profilaktyka i promocja zdrowia – mit czy rzeczywistość?". Odbędzie się ona w dniach 15-17 maja 2015 r. w Gdańsku.

Nadzieja w hospicjum

W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 26 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2015, akcja, której głównym celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Jej istotnym elementem jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze na rzecz podopiecznych hospicjów, wręczając w zamian kwiat żonkila – symbol nadziei na odrodzenie.

III Zdrowy Pomorzanin

„Zdrowie i bezpieczeństwo w środowisku szkolnym. Wyzwanie w nowoczesnej szkole" – to tytuł konferencji organizowanej w ramach cyklu „Zdrowy Pomorzanin", której głównym celem jest poprawa stanu zdrowia uczniów. Na wydarzenie, które odbyło się 15 kwietnia, zapraszał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. W konferencji udział wziął wicemarszałek Krzysztof Trawicki i członek zarządu Hanna Zych-Cisoń.

MultiSport w województwie pomorskim

W województwie pomorskim II edycja programu MultiSport realizowana jest przez kluby sportowe w 42 gminach, weźmie w niej udział ok. 1500 dzieci. Sukcesem programu jest przekonanie do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych.

O chorobach cywilizacyjnych u dzieci

O roli aktywności fizycznej w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym u dzieci rozmawiać będą uczestnicy konferencji, która odbędzie się 17 kwietnia 2015 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rejestracja trwa do 15 kwietnia. Konferencję patronatem honorowym objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zintegrowana opieka zdrowotna na Pomorzu

Porozumienie, ustanawiające pierwsze w Polsce Pomorskie Partnerstwo na rzecz Zintegrowanej Opieki Zdrowotnej, zostało uroczyście podpisane w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz członek zarządu Hanna Zych-Cisoń.

O zapobieganiu wypaleniu zawodowemu

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zaprasza kadrę zarządzającą personelem medycznym w podmiotach leczniczych na konferencję szkoleniową pt. „Profilaktyka zdrowia psychicznego pracowników ochrony zdrowia – zapobieganie wypaleniu zawodowemu", która odbędzie się 8 maja 2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Sopocki półmaraton

Biegając, pomagasz – tak w wielkim skrócie można określić ideę, jaka przyświeca sopockiemu półmaratonowi. Uczestnicy sportowej rywalizacji, która wystartuje 2 maja 2015 r., o godz. 9.00, będą mieli do pokonania dystans 21,0975 km. Nieodłącznym elementem półmaratonu będzie zdobycie środków na pokrycie leczenia 17-letniej Magdy z Gdańska. Zawodnicy będą rywalizować na trasie prowadzącej najpiękniejszymi ulicami Sopotu oraz po sopockim molo.

EKG Zdrowej Firmy

Ideą programu EKG Zdrowej Firmy jest zaprezentowanie zupełnie nowego podejścia do tematu zdrowia kadry zarządzającej i zespołów pracowniczych jako najważniejszej wartości dodanej dla firmy i społeczeństwa. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, 19 marca 2015 r. w ramach konferencji odbędą się wykłady, warsztaty, szkolenia, pokazy, podczas których będzie można nabrać praktycznej wiedzy, poznać nowe technologie, posmakować zdrowia, poznać różne metody profilaktyki zdrowotnej.

Badaj i lecz nerki. Ratuj życie

Największe w Polsce badania przesiewowe nerek Nefrotest, przeprowadzane z okazji Światowego Dnia Nerek, przypadającego 12 marca, potwierdziły alarmujące szacunki nefrologów. Ponad 9,3 proc. z blisko 40 tysięcy przebadanych ma wyniki wskazujące na przewlekłą chorobę nerek. W województwie pomorskim w kampanii uczestniczyły Kwidzyn i Kościerzyna.

Bałtycki Klaster Turystyki Zdrowotnej

W Gdyni rodzi się nowa inicjatywa dużej grupy podmiotów powiązanych wspólną ideą wykreowania województwa pomorskiego jako atrakcyjnego miejsca dla rozwoju turystyki zdrowotnej, turystyki medycznej oraz SPA – zrzeszająca się w postaci Bałtyckiego Klastra Turystyki Zdrowotnej. Uroczysta inauguracja działalności odbędzie się 11 marca 2015 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Wydarzenie patronatem honorowym objął marszałek województwa pomorskiego.

O szczepieniach dla podróżujących w tropiki

Specjalnie dla podróżujących do krajów tropikalnych został uruchomiony oficjalny mikroblog strony Szczepienia dla podróżujących na platformie społecznościowej Tumblr. Nowy kanał będzie stanowił rozszerzenie witryny oraz oficjalnego fanpage'a o anglojęzyczne treści dotyczące chorób tropikalnych i ciekawostek ze świata medycyny podróży.

Targi Mother & Baby w Gdańsku

W AmberExpo w Gdańsku, w dniach 7-8 marca 2015 r. odbędą się Targi Mother & Baby. Bezpłatne porady i konsultacje medyczne, badania USG i KTG dla kobiet w ciąży, warsztaty, spotkania ze specjalistami czekają na odwiedzających. Odbywają się od 9 lat w takich miastach, jak Warszawa, Wrocław, Kraków, a w Gdańsku obecne będą po raz drugi.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W roku 2000 w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W tym roku tydzień pomocy odbywa się od 23 do 28 lutego 2015 r. W Kwidzynie i Sztumie z potrzebującymi porady spotkają się prawnicy i psychologowie.

Strefa Zdrowia – ciało, dusza, umysł, emocje

Co tak naprawdę wpływa na nasz dobrostan? Od czego zależy motywacja do zmiany nawyków? I co to właściwie jest joga śmiechu? Odpowiedzi na te i inne pytania wszyscy chętni znajdą podczas cyklu eventów w ramach projektu Strefa Zdrowia. Pierwsze spotkanie we wtorek, 24 lutego 2015 r., w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wstęp jest wolny.

Babski weekend w Ostrzycach

Być kobietą, być kobietą… Z okazji święta kobiet, w weekend 6-8 marca 2015 r. można wybrać się do Ostrzyc, by zrelaksować się i wypocząć. Czekają: zumba, poznawanie tajników zabiegów kosmetycznych i stylizacji na zajęciach z kosmetyczką oraz relaks w strefie spa.

Biała niedziela w sopockim pogotowiu

Bez skierowań i kolejek można przyjść w niedzielę, 22 lutego 2015 r., do siedziby Miejskiej Stacji Pogotowia w Sopocie, by zasięgnąć porady specjalisty. Lekarze będą do dyspozycji mieszkańców w godzinach 10.00-14.00.

Muzyczna recepta na zdrowie

Fundacja Bomalihu zachęca i zaprasza rodziców niepełnosprawnych dzieci z Gdyni do wzięcia udziału cyklu zajęć z zakresu muzykoterapii, arteterapii i zabaw ruchowych. Spotkania są bezpłatne, trzeba się wcześniej zarejestrować.

Rekrutacja do projektu w zakresie opieki geriatrycznej

Ministerstwo Zdrowia zaprasza pomorskich lekarzy do udziału w ogólnopolskim progranie szkoleniowym „Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej".

Pacjenci zadowoleni z efektów remontu

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni (Szpitale Wojewódzkie w Gdyni sp. z o.o.), marszałkowie Mieczysław Struk, Wiesław Byczkowski i Hanna Zych-Cisoń uroczyście otworzyli wyremontowane: Poradnię Onkologiczną oraz Oddział Chirurgii Dziecięcej. Władze województwa pomorskiego przekazały na ten cel 1,75 mln zł, zaś szpital z własnych środków wyasygnował 75 tysięcy zł.

Bezpłatne badania onkologiczne w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku

W Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku Sp. z o.o. w sobotę, 7 lutego 2015 r. odbędzie się „Dzień Drzwi Otwartych", w ramach którego będzie można bezpłatnie wykonać badania, takie jak mammografia i cytologia. Chętnych zapraszamy w godzinach od 9.00 do 13.00, do budynku „B" przy Al. Zwycięstwa 31/32 w Gdańsku.

Dzień aktywnego seniora w Gdyni

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Gdyńskie Centrum Sportu przygotował specjalną ofertę, której celem jest aktywizacja osób starszych. Fitness, zumba, pilates i tai chi, to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają wszystkich seniorów, którzy 23 stycznia 2015 r. odwiedzą halę lekkoatletyczną.

XXIII finał WOŚP w Lęborku

Po raz kolejny 11 stycznia 2015 r. w Lęborku odbędzie się XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponad 160 wolontariuszy w godz. 9.00-16.00 kwestować będzie na głównych ulicach miasta oraz przy kościołach. W auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku przy ul. Marcinkowskiego 1 od godz. 12.00 w rozpocznie się impreza integracyjna, podczas której wystąpią dzieci i młodzież z lęborskich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz placówek kulturalnych. Zagrają także miejscowe zespoły rockowe.

Pogotowie Migowe

Bardzo ważną, bezpłatną usługę dla osób niesłyszących oferuje Stowarzyszenie Rozwoju Pitagoras. Pogotowie Migowe, czyli dostęp do tłumacza języka migowego on-line, umożliwia komunikowanie się w czasie rzeczywistym osoby głuchej oraz pracownika jakiegoś urzędu czy instytucji i załatwienie zgłaszanej sprawy.

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sopocie

Zbliża się ogólnopolski szał dobroczynności. Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę roku, w całym kraju rusza Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – a na mapie jej „występów" nie zabraknie też Sopotu. W niedzielę, 11 stycznia 2015 r., WOŚP ruszy z piskiem opon – dosłownie!

XXIII finał WOŚP w Słupsku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku zbiera na sprzęt dla podtrzymywania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Słupsk, 11 stycznia 2015 r. o godz. 13.00 rozpoczyna orkiestrowe granie.

Gdańsk dla Wielkiej Orkiestry

Już po raz 23. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, 11 stycznia 2015 r. zagra dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Na terenie Gdańska będzie działać 7 sztabów, a Regionalne Centrum Wolontariatu zostało ponownie największym gdańskim sztabem. Kwestować będzie aż 1200 wolontariuszy.

Gdynia gra w orkiestrze

Z początkiem stycznia, jak co roku, Gdynia gra w orkiestrze. W Wielkiej Orkiestrze. W niedzielę, 11 stycznia 2015 r., będzie bardzo gorąco – dziesiątki imprez, setki licytowanych gadżetów i tysiące serduszek. W programie mnóstwo atrakcji od rana do wieczora. W Gdyni zagrają 3 sztaby: przy Teatrze Miejskim (ul. Bema 26), In gremio (ul. Strażacka 15) i YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26).

23. Finał WOŚP – no to gramy!

Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów – oto hasło, które przyświeca 23. Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Cała Polska, a więc i Pomorze, bawić się i pomagać będzie w niedzielę, 11 stycznia 2015 r.