Aktualności

Pomorskie szpitale symbolem jakości. „Jesteśmy w czołówce kraju” mówi Hanna Zych-Cisoń

Złoty Laur Jakości Pomorskiej Nagrody Jakości otrzymał COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., a Srebrny trafił do Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Po raz pierwszy kapituła konkursu przyznała też nagrodę indywidualną, którą zdobyła Hanna Zych-Cisoń. Wiceprzewodnicząca sejmiku województwa została doceniona za działalność na rzecz upowszechniania koncepcji zarządzania projakościowego w województwie pomorskim.

Mieszkańcy Pomorza będą mogli za darmo przebadać się pod kątem raka jelita grubego. Kogo dotyczy akcja?

Bezpłatna kolonoskopia dla mieszkańców województwa pomorskiego, a także kampania edukacyjna w mediach i strona internetowa. To tylko niektóre z działań promujących profilaktykę raka jelita grubego. W 2015 r. zachorowało na niego ponad 18 tys. Polaków.

Co 8 minut w Polsce ktoś ma udar. To trzecia przyczyna zgonów. Jak uchronić się przed tą chorobą? [WYWIAD]

Zaburzenia mowy i widzenia, opadanie kącika ust, zawroty i bóle głowy – to najczystsze objawy udaru. Udar, to trzecia przyczyna zgonów oraz najczęstszy powód trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Niestety zdarza się także u dzieci.

Coraz mniej osób na Pomorzu umiera z powodu chorób układu krążenia. A ma być jeszcze lepiej [REHABILITACJA KARDIOLOGICZNA]

Nowy program zdrowotny dla Pomorzan – Rehabilitacja Kardiologiczna – to koszt 36,5 mln zł. Jego celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia pacjentów i zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobami serca. To pierwszy tego typu program w Polsce.

Światowy Tydzień Jaskry. Za darmo i bez skierowania przebadaj wzrok i sprawdź, czy nie jesteś chory

Cierpisz na bóle głowy, gorzej widzisz? Być może masz początki jaskry. Bezpłatnie możesz przebadać się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 13 marca 2018 r.

Pomorskie w dziesiątce najlepszych projektów zdrowotnych w Polsce. Wyróżniono letnie przychodnie

W konkursie organizowanym przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia nagrodzona została wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce. Chodzi o akcje, w czasie których przebadano prawie 3,5 tys. osób.

Jest ich za mało, pracują w kilku miejscach. Cierpi na tym ich zdrowie i życie rodzinne. Jaka jest sytuacja pielęgniarek na Pomorzu?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 8 marca 2018 r. odbyła się konferencja dotycząca transformacji pielęgniarstwa. Chodzi o wpływ miejsca i warunków pracy. Była też niespodzianka – tort z okazji Dnia Kobiet.

Lodowa pułapka im niestraszna. Strażacy ochotnicy doskonalili swoje umiejętności ratownicze [ZDJĘCIA]

Już po raz drugi na Jeziorze Darżyńskim niedaleko Potęgowa odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. Wzięli w nich udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu słupskiego.

Absolwenci Wydziału Lekarskiego GUMedu najlepiej w kraju zdali egzamin. A którą lokatę zajęli dentyści?

Lekarze, którzy ukończyli studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym więcej niż dwa lata temu zajęli pierwsze miejsce podczas wiosennej sesji egzaminacyjnej. Na ostatecznym zaliczeniu dobrze spisali się też dentyści.

Wyjątkowy prezent dla pacjentów onkologii Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni. Darczyńca chce zachować anonimowość

Mieszkaniec Trójmiasta przekazał Szpitalowi im. PCK W Gdyni aparat Paxman. Tak zwany czepiec chłodzący powstrzymuje wypadanie włosów podczas chemioterapii. Urządzenie kosztuje ponad 100 tysięcy złotych.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W Polsce choruje ponad 1,5 mln osób. Czy depresję można wyleczyć? [WYWIAD]

Często jesteś smutny. Masz obniżony nastrój. Od dłuższego czasu nic Ciebie nie cieszy. Być może masz depresję? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest w czołówce najczęściej występujących na świecie chorób. Częściej też chorują kobiety.

Czy przedawkowanie witaminy K jest groźne? Co należy wiedzieć, żeby właściwie ją wykorzystać? [WYWIAD]

Czy trzeba brać witaminę K? Do czego służy? Dlaczego noworodki otrzymują ją wkrótce po urodzeniu? Czemu jest tak ważna, kiedy długo goją się rany czy mamy siniaki nawet po niewielkim stłuczeniu.