Aktualności

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Dzięki prawie 15 mln zł w szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

W słupskim szpitalu działa już punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV. Badania są bezpłatne i nie potrzeba skierowania

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku od 8 lipca 2020 r. czynny jest punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Krew na obecność wirusa HIV będzie można zbadać w środy w godz. 15.30-18.30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godz. 9.00-15.00. Punkt będzie czynny do 10 grudnia.

To oni bezinteresownie pomagają starszym ludziom. Znamy laureatów konkursu Pomorskie dla Seniora

Wyróżniono 11 osób w kategorii Zwyczajny –Niezwyczajny Senior, trzech pracodawców w kategorii Pracodawca Przyjazny Seniorom. Przyznano również nagrody w kategorii Przyjaciel Seniora, którymi wyróżniono 10 osób i organizacji. Ta ostatnia kategoria to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Dwa przypadki koronawirusa w szpitalu w Słupsku. Oddział położniczo-ginekologiczny czasowo zamknięty [AKTUALIZACJA]

W środę, 1 lipca 2020 roku wykryto dwa przypadki zakażenia koronawirusem u personelu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Są to pracownicy oddziału ginekologiczno-położniczego.

Ile osób może zarazić koronawirusem jeden nosiciel? Co współczynnik R mówi o epidemii na Pomorzu i w Polsce?

Współczynnik reprodukcji wirusa - R oznacza, ile osób może zarazić jeden nosiciel. Według tego w tej chwili najgorzej jest w Łódzkiem, a najlepiej na Warmii i Mazurach. Aby stwierdzić, że epidemia pomału wygasa współczynnik ten musiałby być przez dłuższy czas zdecydowanie poniżej jednego. Taka sytuacja w Polsce jest tylko w 5 województwach, co nie znaczy, że tam nie mogą wybuchać nowe ogniska zakaźne. Czy to oznacza, że epidemia nie wygasa?

Co ma wspólnego modelowanie matematyczne z koronawirusem? Wrocławscy naukowcy pokazali wpływ kontaktów społecznych na rozwój epidemii

Kiedy skończy się pandemia w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie poszukują naukowcy na całym świecie. Według wrocławskich uczonych z zespołu MOCOS, aby przyspieszyć koniec koronawirusa potrzebne są trzy działania: należy ograniczyć kontakty międzyludzkie, zweryfikować kontakty osób zakażonych oraz zwiększyć testowanie pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19. Do jakich jeszcze wniosków doszli?

U dziecka z rakiem wątroby usunięto przerzuty do płuc. Zabieg nowatorską metodą, po raz pierwszy w Polsce, przeprowadzono w klinice GUMed

Zespół operacyjny, pod kierunkiem prof. Piotra Czauderny z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, zabieg u dziecka przeprowadził 15 czerwca 2020 r.

Wotum zaufania dla Zarządu za Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku

Na XXII Sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 22 czerwca 2020 r., przyjęto Raport o stanie województwa pomorskiego w 2019 roku. Z tytułu rozpatrzenia raportu Zarząd Województwa otrzymał wotum zaufania. Za głosowało 19, a przeciw było 12 radnych.

W wejherowskim szpitalu po raz pierwszy bezoperacyjnie wymieniono zastawkę. Nie trzeba było otwierać klatki piersiowej, a serce cały czas pracowało

W Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie 17 czerwca 2020 r. przeprowadzono po raz pierwszy zabieg przezskórnego wszczepienia zastawki do serca. Mowa jest o TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation. To metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, implantować protezę w miejscu chorej zastawki.

Wolontariat Szpitalny laureatem konkursu Zdrowy Samorząd. To dla Pomorza ogromne wyróżnienie

W plebiscycie organizowanym po raz trzeci przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn Rynek Zdrowia wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i podmiotów medycznych została dostrzeżona i wyróżniona. Znaleźliśmy się w dziesiątce najlepszych projektów w Polsce.

Nie wyrzucaj, nie kalecz, nie zarażaj! Zużyte igły wrzuć do specjalnego pojemnika. W Słupsku dostaniesz go za darmo

Wiele osób zastanawia się, co zrobić ze zużytymi igłami od strzykawek i przeterminowanymi lekami? Oba produkty są odpadami medycznymi, dlatego nie mogą trafiać do kosza na śmieci, lecz do specjalnego pojemnika. Takie pojemniki będą bezpłatnie rozdawane w środę, 17 czerwca przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku.

Dwa szpitale oraz laboratorium sanepidu otrzymają prawie 9 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa

Dodatkowe pieniądze, w ramach projektu Centrum Geriatrii w Gdańsku, na walkę z pandemią dostaną: Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, 7. Szpital Marynarki Wojennej SPZOZ im. kontradmirała profesora Wiesława Łasińskiego w Gdańsku oraz Laboratorium Diagnostyki Medycznej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. Aneks do umowy zwiększający dofinansowanie związane z COVID-19 został podpisany 9 czerwca 2020 r.

Epidemia na Pomorzu wygasa? Czy dalej musimy przestrzegać obostrzeń? Co na to specjaliści?

Jednego dnia słyszymy, że rośnie liczba zakażonych na Śląsku górników i ich rodzin, pracowników fabryki mebli w Wielkopolsce, zakładów mięsnych w Świętokrzyskiem czy mrożonek w Łódzkiem, a już następnego, że ogniska są opanowane. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że spada liczba nowych chorych na COVID-19, a rośnie liczba ozdrowieńców. Coraz mniej ludzi jest hospitalizowanych i znacznie mniej podłączonych do respiratorów. A jak jest na Pomorzu? Czy możemy czuć się bezpiecznie? Czy wirus wyginął, a może tylko się przyczaił?

Grant dla ośrodka wspierającego osoby chore i wykluczone. Pierwsza umowa w programie Pomorskie SOS podpisana

Środki w wysokości 84 tys. zł otrzymał Ośrodek Readaptacji w Wandzinie. Grant ze specjalnego programu Pomorskie SOS przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej, dezynfekcyjnych, sprzętu medycznego, a także na wyposażanie izolatek. Umowę podpisali w poniedziałek, 8 czerwca marszałkowie Mieczysław Struk i Agnieszka Kapała-Sokalska oraz przewodniczący zarządu stowarzyszenia Donat Kuczewski i sekretarz Paweł Woźniakowski. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Kociewskie Centrum Zdrowia otrzyma 2 mln zł na środki ochrony osobistej. Aneks do umowy na dodatkową kwotę podpisany

W Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim 2 czerwca w obecności członka Zarządu Województwa Pomorskiego Józefa Sarnowskiego został podpisany aneks do umowy. Dzięki niemu kociewska spółka będzie mogła kupić środki ochrony osobistej dla personelu i preparaty dezynfekcyjne.

Jak w wakacje będą wyglądały letnie kolonie i obozy? Specjalne warunki dla uczniów i dla organizatorów

Uczeń nie wyjedzie na zorganizowany wypoczynek w wakacje, jeśli miał kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie lub podejrzewaną o zachorowanie na COVID-19. Jeśli dziecko rozchoruje się na kolonii czy obozie w ciągu 12 godzin musi być odebrane przez rodziców. W czasie pobytu w jednym pomieszczeniu mogą nocować najwyżej cztery osoby. Jakie jeszcze warunki muszą być spełnione?

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy budynek wejherowskiego szpitala. To inwestycja za ponad 130 mln zł

Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy w Wejherowie powiększy się o nowy budynek. W obiekcie będą m.in. Kaszubskie Centrum Chorób Serca i Naczyń z Oddziałem Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej i Oddziałem Kardiochirurgii oraz Blok Operacyjny. Rozbudowa potrwa do drugiego kwartału 2022 r.

Otolaryngologia w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku po remoncie i w nowym miejscu. Koszt inwestycji to prawie 6,5 mln zł

W ramach modernizacji Oddział Otolaryngologiczny został przeniesiony ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika do znajdującego się nieopodal budynku przy ul. Powstańców Warszawskich. Inwestycja była realizowana w latach 2018-2020. Oddział został wyposażony w nowy sprzęt m.in. w: zestaw do operacji endoskopowych nosa i zatok, skaner żył oraz nowe meble.

Od soboty w niektórych miejscach możemy zdjąć maseczki. Ruszą też kina, teatry czy siłownie

Ogłoszony został kolejny etap odmrażania gospodarki. Już od najbliższego weekendu nie będzie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zasłaniania nosa i ust pozostanie jednak w komunikacji publicznej, sklepach czy urzędach. Tydzień później, 6 czerwca działalność będą mogły wznowić kina, teatry oraz siłownie czy parki rozrywki.

Czy w Gdańsku powstanie szczepionka przeciwko koronawirusowi? Prace już trwają

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego opracowują szczepionkę przeciwko SARS CoV-2. Zmierzają zmodyfikować białka strukturalne S wirusa, aby uzyskać skuteczny i bezpieczny antygen szczepionkowy. Na ten cel z Narodowego Centrum Nauki dostali grant w wysokości prawie 1 mln zł.

Ilu jest chorych na COVID-19 w Polsce? Ponad 21 tys. czy milion osób? Dlaczego te dane tak się różnią?

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia publikowanych na Twitterze w Polsce zakażonych koronawirusem jest ponad 21 tys. osób. Jednak wielu ekspertów uważa, że te liczby są mocno zaniżone. Szacunki lekarzy wahają się od 100-150 tys. do nawet miliona Polaków zmagających się z COVID-19. Ilu naprawdę choruje?

Nowe urządzenie diagnostyczne w słupskim szpitalu. Dzięki niemu wykonają więcej badań wykrywających koronawirusa

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku będzie mógł wykonywać więcej testów w kierunku SARS CoV-2. To zasługa nowego i wydajniejszego urządzenia do badań laboratoryjnych. Środki na zakup aparatury w wysokości prawie 290 tys. zł przekazał samorząd województwa pomorskiego. Ponadto, szpital zakończył badania pracowników na obecność koronawirusa. Co ważne, nikt nie jest zakażony.

Powstaje system do superczułego badania koronawirusa. Pracują nad nim specjaliści z Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z PG tworzą elektroniczną platformę analityczną do badania SARS CoV-2. Dzięki niej dowiemy się więcej o wirusie i o tym, jak go unieszkodliwić. Do badania posłużą m.in. kawałki diamentów. Prace trwają od miesiąca. Pierwsza wersja platformy ma być gotowa pod koniec roku.

Pomorze jest na szóstym miejscu pod względem liczby testów na koronawirusa. Co to oznacza?

Ministerstwo Zdrowia 18 maja na Twitterze zamieściło infografikę, z której wynika, że w Polsce przeprowadzono do tej pory ponad 636 tys. testów w kierunku SARS CoV-2. Najwięcej, bo ponad 177 tys. wykonano na Mazowszu, najmniej – tylko 5,5 tys. na Opolszczyźnie. W województwie pomorskim zbadano prawie 43 tys. próbek.

Znasz kogoś, kto pomaga seniorom w czasie epidemii i nie tylko? Zgłoś przyjaciela seniora do konkursu

Do 17 czerwca można zgłaszać kandydatów do wyróżnień marszałka województwa pomorskiego dla osób, które wspierają seniorów z Pomorza. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Zwyczajny–Niezwyczajny Senior, Pracodawca Przyjazny Seniorom i Przyjaciel Seniora. Ostatnia z kategorii to okazja, by uhonorować osoby niosące bezinteresowną pomoc w czasie izolacji społecznej ostatnich miesięcy.

Przedszkola i żłobki wznawiają działalność. Jak przygotować dziecko do nowej sytuacji?

Z powodu koronawirusa w połowie marca wszystkie przedszkola i żłobki wstrzymały działalność. Od 18 maja 2020 r. decyzją rządu RP placówki te mogą ponownie sprawować opiekę nad dziećmi. Wprowadzone zostały jednak niezbędne obostrzenia, które mogą wywoływać stres i niepokój u dzieci oraz ich opiekunów.

Pacjenci mogą się cieszyć. Od połowy czerwca będą mogli leczyć się w uzdrowiskach

Po poniedziałkowej informacji o zmniejszeniu liczby jednoimiennych szpitali zakaźnych, 19 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział uruchamianie od połowy czerwca uzdrowisk, a w niedalekiej przyszłości innych sektorów służby zdrowia.

Zmiany w działalności szpitali jednoimiennych. Zostanie po jednym w regionie, ale nie każdym

W województwach, w których będzie najniższa liczba nowych zakażeń, szpitale jednoimienne sukcesywnie będą powracały do normalnej pracy. W każdym regionie zostanie jeden taki szpital. Nie oznacza to jednak końca pandemii koronawirusa.

Ogromna laurka w kształcie serca. Dzieci z Pomorza podziękowały walczącym z epidemią [ZDJĘCIA]

W kwietniu Pedagogiczne Biblioteki Wojewódzkie w Gdańsku i Słupsku zorganizowały szereg konkursów dla najmłodszych na czas epidemii pod hasłem „Siostro, bracie, zostań w chacie!". Jednym z nich było przygotowanie laurek dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, policji, strażaków i wszystkich tych, którzy pomagają innym w tym trudnym czasie. Dzieci nadesłały ponad 80 laurek, z których powstał plakat z sercem. Plakat trafi m.in. do pomorskich szpitali.

Pierwszy w Polsce punkt walk-thru będzie w Gdańsku. Od poniedziałku rozpocznie pobieranie wymazów wykrywających koronawirusa

Na terenie Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego w poniedziałek, 18 maja rozpocznie pobieranie wymazów w kierunku koronawirusa nowe mobilne centrum testowe. Będzie działać w formule walk-thru. Oznacza to, że na wykonanie testu dotrzemy pieszo, rowerem, hulajnogą lub innym niż samochód środkiem transportu.

Aktualności