W Grodzisku Owidz, miejscu z niezwykłą historią i skrywającym wiele tajemnic, 18, 19 i 25 sierpnia 2021 r. będzie można poczuć się jak prawdziwy archeolog. Podczas 60-minutowych zajęć uczestnicy zapoznają się z prawdziwymi zabytkami i poczują przeszłość.
Zajęcia archeologiczne przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, dla młodzieży i ich rodziców. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z zawodem archeologa i nauczą się odkrywać przeszłość.
Rodzinne warsztaty
Interesującą propozycję wspólnych zajęć dla najmłodszych, starszych i dorosłych przygotowało Grodzisko Owidz. Warsztaty to niepowtarzalna okazja do poznania i wykorzystania narzędzi archeologicznych. Uczestnicy będą kopać, czyli zgodnie z fachową nomenklaturą – eksplorować (w kontrolowanym środowisku pod nadzorem archeologa) nawarstwienia w poszukiwaniu śladów przeszłości za pomocą sprzętu archeologicznego. Odkryte zabytki zmierzą, narysują je i skatalogują tak, jak robią to muzea. Znaleziska – po oczyszczeniu – spróbują ponownie złożyć podobnie jak puzzle 3D. Może uda się odtworzyć jakieś naczynie, takie jak miska, czy dzbanek lub kubek. Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymają Dyplom Małego Archeologa.
Grodzisko Owidz
Zrekonstruowany w 2011 r. gród w Owidzu posadowiony jest na morenowym wzgórzu, na którym we wczesnym średniowieczu funkcjonował jeden z ważniejszych na Kociewiu grodów obronnych. Zbudowany został prawdopodobnie na początku XI w., chociaż mógł już istnieć w IX lub X w. Podczas najazdu Szwedów w latach 1655-1660 na owidzkim wzgórzu najeźdźcy rozbili swój obóz, dlatego też w świadomości mieszkańców miejsce to do czasów współczesnych funkcjonuje pod nazwą Szwedzka Górka.
Gród został założony na szczycie wzgórza morenowego, które stanowiło część cypla polodowcowego w zakolu rzeki Wierzycy, na zachodnim jej brzegu. Rzeka okalała wówczas grodzisko od strony północnej, wschodniej i południowej (obecnie jedynie od strony północnej i wschodniej). Wysoki status grodu wiązał się z tym, że w jego pobliżu przebiega trakt via mercatorum, czyli droga kupców. W joannickich przywilejach lokacyjnych z XIV w. występuje już jako „via domini Grimislai”, czyli droga pana Grzymisława. Zlokalizowanie grodziska na wzniesieniu, przy łatwej dostępności wody stwarzało z jednej strony duże możliwości obronne, z drugiej – umożliwiało uprawę rolną.
Rodzinne Warsztaty Archeologiczne
- 18 sierpnia (środa), 19 sierpnia (czwartek), 25 sierpnia (środa) 2021 r., godz. 13–14
- Grodzisko Owidz, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu
- ul. Rycerska 1
- Owidz, gm. Starogard Gdański
- udział bezpłatny