Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/10/280647656_1159249674927141_2033239304742742131_n.jpg Srebrzysko. Powstał oddział dzienny, który pomoże dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Srebrzysko. Powstał oddział dzienny, który pomoże dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym

Fot. materiał prasowy archiwum UMWP
02.10.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
02.10.2023

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku 1 października uruchomiono oddział dzienny dla dzieci i młodzieży. To trzecie takie miejsce w naszym regionie. Pomocą młodym pacjentom służą też ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej, a także szpitalne oddziały całodobowe.

Od kilku miesięcy działa też specjalna platforma pomorskiedlaciebie.pl.

Kolejny miejsce na Pomorzu

W szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku 2 października ruszył dzienny oddział psychiatryczny rehabilitacyjny  dla dzieci i młodzieży. To trzecie takie miejsce w regionie. Oddział zapewni pomoc 15 młodym pacjentom. To mało, ale w 2024 r. planowana jest rozbudowa szpitala o kolejny pawilon, w którym właśnie mają być udzielane świadczenia dla nieletnich zmagających się z problemami psychicznymi. Warto dodać, że oddział zapewnia opiekę w ramach II poziomu referencyjnego. Umówienie się na poradę kwalifikacyjną nr tel. 58 52 47 530, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-11.00 i 13.00.14.00. Na poradę kwalifikacyjną należy zgłaszać się ze skierowaniem.

Skąd problemy?

Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z problemami psychicznymi. Trwający kryzys pogłębiła jeszcze pandemia i wynikające z niej lockdowny oraz wojna w Ukrainie. Dlatego, jak wyjaśnia odpowiedzialna za opiekę zdrowotną członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska,  samorządy, podmioty lecznicze i różne organizacje wychodząc naprzeciw potrzebom najmłodszych mieszkańców naszego regionu, w celu zniwelowania m.in. negatywnych skutków wspomnianych wydarzeń, oferujące wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego.

Z jakiej pomocy mogą skorzystać młodzi pacjenci?

Trwa reforma opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Nowy jej model zakłada stworzenie systemu opartego o trzy tzw. poziomy referencyjności. Pierwszy to ośrodki psychoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży. W każdym powiecie/mieście na prawach powiatu na Pomorzu działa co najmniej jedna taka placówka. Obecnie funkcjonują 34 ośrodki, które oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne. Co ważne, udzielają pomocy bez skierowania. Drugi poziom to środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. W naszym regionie powstało siedem takich centrów, z czego trzy, obok poradni zdrowia, dysponują także oddziałem pobytu dziennego. Znajdują się w Gdańsku (cztery placówki), w Starogardzie Gdańskim, Żukowie i Tczewie (po jednej placówce). Trzeci poziom to ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. W województwie pomorskim są dwa takie  oddziały stacjonarne – jeden w Gdańsku (Srebrzysko), a drugi w Starogradzie Gdańskim (Kocborowo). Co istotne, nie ma rejonizacji, więc młodzi pacjenci mogą  korzystać z pomocy, w ramach każdego poziomu referencyjnego, również w innym powiecie niż tym, w którym mieszkają.

Platforma pomocowa

Przypomnijmy, że wiosną ruszyła platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca pomorskiedlaciebie.pl. Portal jest skierowany do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Ułatwia rozpoznanie depresji i innych zaburzeń u ludzi młodych. Zawiera też materiały edukacyjne. Składa się z trzech kafelków: dla siebie, dla kogoś oraz pilna pomoc. Moduł dla siebie jest skierowany do osób między 12. a 25. r.ż., które poszukują pomocy, z takimi problemami jak m.in.: lęki, depresja, samookaleczenia, myśli/próby samobójcze, stres czy hejt. Jest w nim mapa z wyszukiwarką, w której można znaleźć najbliższą placówkę udzielającą pomocy. W module dla kogoś informacji mogą poszukiwać rodzice lub opiekunowie, a także nauczyciele, jeśli u swoich dzieci czy podopiecznych zauważą np. niepokojące zachowanie czy stan emocjonalny. Ostatni moduł to pilnie potrzebuję pomocy, w którym podane są numery telefonów. Na przykład nr alarmowy 112, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 oraz telefon zaufania dla dorosłych 116 123. Co ważne, w ramach portalu istnieje możliwość czatu z psychologiem.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.