Do współpracy przy projekcie zaproszeni zostali aktorzy i aktorki z Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

– Nie możemy się teraz spotykać, ale możemy czytać. A książka jest zawsze spotkaniem: autora z czytelnikiem albo komentatora i z autorem, i z czytelnikami. Pomyśleliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece, by właśnie na złość kwarantannie spotykać się on-line i czytać książki. Te dla dzieci, nudzących się w domach, oraz te, które ukazały się na Pomorzu w minionym roku. A wydano ich ponad 500. Jest w czym wybierać – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Nagrania fragmentów literatury dziecięcej w ramach wideo czytelni będą publikowane we wtorki o godz. 15.00, natomiast w piątki – fragmenty książek napisanych przez lokalnych autorów lub dotyczących Gdańska i Pomorza.

 

LITERATURA DZIECIĘCA

Aktorzy przeczytają w całości lub we fragmentach tytuły: „Pazurzak” Margarity del Mazo i Pardi Charlotte, „Czerwony kapturek” Wilhelma i Jakuba Grimm, „Podróż Podwójnego-P” Fernando Lalana, „Historyjki na raz” Bernarda Friota oraz „Mama bohatera” Roberta Malo i Francisco Javiera Mateosa.

 

Książkę „Pazurzak” czyta Wioleta Karpowicz, aktorka Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku:

Margarita del Mazo, Pardi Charlotte „Pazurzak”
Wydawnictwo Tako, Toruń 2014.
Wiek: 5+

Książka pomaga oswoić strachy. Spotykamy w niej niechlujnego czarodzieja oraz bohaterkę na miarę dzisiejszych czasów – odważną małą feministkę. Autorce udało się napisać opowieść o higienie osobistej z dreszczykiem emocji oraz z – lubianą przez dzieci znajdujące się na wczesnym etapie edukacji – odrobiną obrzydliwości. Książka obrazkowa pomocna w przeprowadzaniu zabiegów higienicznych (jak obcinanie paznokci) na nieco bardziej opornych przedszkolakach.

 

„Czerwonego Kapturka” czyta Małgorzata Brajner, aktorka Teatru Wybrzeże:

Wilhelm i Jakub Grimm, Joanny Concejo „Czerwony kapturek”
Wydawnictwo Tako, Toruń 2015.

Znana historia zyskuje nowe konteksty za sprawą ilustracji Joanny Concejo. Czerwony Kapturek przypomina tu bardziej współczesnego podlotka niż postać, którą pamiętamy z kreskówek. Jest oczywiście nadal dziewczyną nieświadomą zagrożenia, a wilk oczywiście nadal jest tym złym. Ale obwieszona porożami i wypchanymi głowami zwierząt ściana w domu babci skłania raczej do myślenia o trudnym losie dzikich zwierząt. Wilk prowadzi z dziewczyną grę. Czerwony kłębek wełny łączy ich w pewną parę. Kapturek uczy się na błędach, kolejny raz nie da się zwieść z wybranej drogi.

 

Fragmenty książki „Podróż Podwójnego-P” czyta Mateusz Deskiewicz, aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni:

Fernando Lalana „Podróż Podwójnego-P”
Wydawnictwo Tako, Toruń 2017. Wiek: 8+

Nuda może popchnąć do popełnienia czynów wielkich. Podwójny-P mieszkający na asteroidzie Hicho, decyduje się na realizację największego marzenia – podróż na Ziemię, o której wie wszystko… z książek. Empiryczne doświadczenie pokazuje, jak niewiele wiedział. Książka o przyjaźni, akceptacji, inności, nieśmiałości, nauce wiary w siebie. Uwaga, książka pochodzi z czasów, gdy dzieci piły colę!

 

Kilka opowiadań ze zbioru „Historyjki na raz” czyta Aleksy Perski, aktor Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni:

Bernard Friot, Adam Wójcicki „Historyjki na raz”
Wydawnictwo Format, Wrocław 2014. Wiek: 8+

Niezwykły zbiór krótkich opowiadań, na które zawsze znajdziecie chwilę. Historyjki łączy snujący rozważania młody bohater. Rzeczywistość widziana jego oczami zmieszana jest z fikcją i wyobrażeniami. Absurd, brak morału, przeskakiwanie z tematu na temat, ciekawość, wrażliwość dorastającej osoby na nadmiar informacji, nieprzebranych, bez podziału na ważne/nieważne. Jest w „Historyjkach” i poszukiwanie własnej tożsamości, i trudność podejmowania decyzji, i walka o własną podmiotowość przeciw obrazowi, który na temat narratora stworzyli sobie inni. Są strachy, lęki, ale i radości, nadzieje, pytania i zdziwienia. Bohaterami równorzędnymi są przedmioty użytku codziennego. Popartowe ilustracje i bezinteresowna zabawa tekstem.

 

Książkę „Mama bohatera” czyta Andrzej Żak, aktor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku:

Robert Malo, Francisco Javier Mateos, Marjorie Pourchet „Mama bohatera”
Wydawnictwo Tako, Toruń 2012. Wiek: 5+

Zabawna książka obrazkowa otwierająca oczy na zagadnienie wolności osobistej dziecka. Historia o nadopiekuńczej, acz uroczej mamie wielkiego bohatera. Temat podejmowany nieczęsto, a przecież za każdym bohaterem stoi jego mama. Choć historia wydarza się w bajkowych czasach, w odległym od naszego świecie, z bohaterami baśniowymi (rycerz, ogr), problem (negocjacja rozłożenia długu na raty) oraz mama – są z naszej rzeczywistości. Współcześni rodzice odnajdą w książce siebie. Walczące o niezależności dzieci – również.

 

LITERATURA GDAŃSKA I POMORSKA

Wśród czytanej literatury gdańskiej i pomorskiej znajdą się książki autorstwa Salci Hałas, Krzysztofa Lipowskiego, Pawła Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza, Jana Daniluka, Przemysława Guldy, Jarosława Mykowskiego, Barbary Piórkowskiej, Martyny Bundy oraz Emmy Popik.

 

Fragmenty książki „Potop” czyta Salcia Hałas (autorka), natomiast we wstępie o twórczości pisarki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Salcia Hałas – urodziła się w Przemyślu, na stałe mieszka w Gdyni. Jej debiutancka książka „Pieczeń dla Amfy” – opowieść o życiu mieszkańców gdańskiego falowca – uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2017) oraz nominacją do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2017). „Potop” wydany nakładem Wydawnictwa W.A.B. to druga książka pisarki.

 

Jedno z opowiadań ze zbioru „Last train” autorstwa Krzysztofa Lipowskiego czyta Grzegorz Gzyl, aktor Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Krzysztof Lipowski – doktor nauk humanistycznych. Pracuje jako nauczyciel w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krokowej. W latach 1988-1990 przebywał na stypendium Fundacji Otto Beneckego w Berlinie Zachodnim. Po powrocie do Polski współredagował gdańskie pismo literacko-artystyczne „Przedproża”. W 1993 r. studiował literaturę na uniwersytecie w Tybindze. Wydał zbiór opowiadań „Miód i wosk” (2008), w których opisał złożone relacje polsko-niemieckie na Pomorzu. Jest także autorem artykułów naukowych publikowanych w tomach pokonferencyjnych i na łamach takich pism jak: „Ogród. Kwartalnik”, „Tytuł”, „Topos”, „Orbis Linguarum”, „Wyspa. Kwartalnik Literacki”, „Biuletyn Historii Sztuki”, „Panoptikum” czy „Schulz/Forum”. Współpracuje z Kwartalnikiem Artystycznym „Bliza”, zamieszczając eseje i opowiadania. Wspólnie z gimnazjalistami redaguje również stronę internetową: www.bigos.pl. W 2019 r. wydana została jego książka „Last train. Opowiadania i eseje”.

 

Fragmenty książki „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce” czyta Paweł Sitkiewicz (autor), natomiast we wstępie o tytule opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Paweł Sitkiewicz – filmoznawca i medioznawca, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się historią kina animowanego w Polsce i na świecie, kulturą filmową dwudziestolecia międzywojennego oraz prehistorią komiksu. Autor książek: „Małe wielkie kino” (2009), „Polska szkoła animacji” (2011) oraz „Miki i myszy. Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce” (2012). Publikował m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Dialogu”, „Ekranach”, „Panoptikum”, „Kulturze Popularnej”, „Images”, „Zeszytach  Komiksowych” i tomach zbiorowych. Współautor trzech książek dla dzieci. W 2019 r. ukazała się jego książka pt. „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”.

 

Wybrane felietony ze zbioru „Droga do nieśmiertelności” autorstwa Jana Niżnikiewicza czyta Piotr Witkowski, aktor Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o książce i jej tematyce opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Jan Niżnikiewicz – doktor medycyny, specjalista neurolog, pracownik naukowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Laureat nagród literackich m.in. Pomorskiej Nagrody Artystycznej Gryf Pomorski w 2017 r., najważniejszego wyróżnienia w województwie dla twórców kultury, oraz Medalu Prezydenta Miasta Gdańska. Do tej pory wydał osiem książek, w tym cztery powieści: „Krzyż Nilu” (1997), „Kod Lucyfera” (2004), „Zakazana historia bogów i ludzi” (2013) oraz „Oczy bestii” (2018). W 2019 r. pojawił się zbiór felietonów medycznych jego autorstwa „Droga do nieśmiertelności”.

 

Fragmenty z książki pt. „Mia­sta sko­sza­ro­wane. Gdańsk i Sopot jako gar­ni­zon Wehrmachtu w latach 1939-1945″, której autorem jest Jan Daniluk, czyta Jarosław Tyrański, aktor Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o tematyce książki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński: 

Jan Daniluk – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej, w tym jeńców wojennych w niewoli niemieckiej, oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.

 

Fragment książki pt. „Kortyzol” autorstwa Przemysława Guldy czyta Piotr Chys, aktor Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o tematyce ksiażki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Przemysław Gulda – dziennikarz od kultury. Od lat publikuje w „Gazecie Wyborczej” i innych mediach. Wydał m.in. powieść, zbiór opowiadań, przewodnik i reportaż historyczny. Długo mieszkał w Gdańsku, ale od dawna mieszka w Warszawie. Codziennie recenzuje nowości kulturalne na profilu instagramowym: @guldapoleca.

 

Fragmenty albumu „Smaki Pomorza” autorstwa Jarosława Mykowskiego czyta Justyna Bartoszewicz, aktorka Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o tematyce ksiązki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Jarosław Mykowski – dziennikarz i wydawca. W latach 90. stworzył innowacyjne wydawnictwo Oficyna Pomorska. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji, m.in. oficjalnej Księgi Tysiąclecia Gdańska, albumów o Sopocie, Gdyni, Kaszubach, Pomorzu (np. „Krzyżackie Tajemnice”, „Kodeks Tczewski z Lubeki”), leksykonów (np. „Kto jest kim w województwie pomorskim”), monumentalnego „Skarbca Polski” z esejami luminarzy polskiej nauki: specjalne eseje napisali Ryszard Kapuściński, prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Janusz Tazbir, Franciszek Starowieyski oraz prof. Andrzej Rottermund. Zainicjował i skompletował zespół redakcyjny, a następnie doprowadził do druku „Encyklopedię Gdańska”, nad którą pracowało około 200 autorów haseł. Według „Dziennika Bałtyckiego” encyklopedia była Produktem Roku Pomorza 2012.

 

Fragmenty książki „Kraboszki” czyta Barbara Piórkowska (autorka), natomiast we wstępie o tematyce książki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Barbara Piórkowska – pisarka, poetka, krytyczka literacka i performerka. Autorka powieści „Szklanka na pająki” (2010/2018) i prozy „Utkanki” (2014), czterech tomów poetyckich, w tym ostatniego pt. „Syberia” (2016), audiobooka poetyckiego, a także tekstów do piosenek (płyta „Piórko” Natalii Grzebały). Współtwórczyni spektakli poetyckich, spacerów literackich i spacerów z twórczym pisaniem. Prowadziła pracownię kreacji literackich i blogów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku oraz warsztaty twórczego pisania m.in. na ogólnopolskim festiwalu rozwojowym dla kobiet Progressteron. Ukończyła warsztaty pisania prozą, organizowane przez Wydawnictwo Czarne. Nominowana do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za rok 2010. Laureatka Nagrody Gdańskich Bibliotekarzy „Pro Libro Legendo” za rok 2010. Wielokrotna stypendystka Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

W marcu 2020 r. ukazała się jej kolejna powieść „Kraboszki” o pacjentach/pacjentkach i lekarkach/lekarzach w polskim szpitalnictwie.

 

Fragmenty najnowszej powieści Martyny Bundy „Kot niebieski” czyta Małgorzata Oracz, aktorka Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o tematyce książki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Martyna Bunda  reporterka prasowa od 18. roku życia, co z perspektywy czasu okazało się dla niej najważniejszą szkołą. Oznaczało setki odwiedzonych domów, godziny rozmów prowadzonych z ludźmi (nierzadko w krańcowych, szczególnych sytuacjach).

W latach 2012-2018 kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Praca redaktorska przyniosła kres autorskiemu pisaniu i otworzyła przestrzeń do zajęcia się książką. Niezrealizowana gitarzystka po szkole muzycznej. Matka dwóch córek. Ukończyła politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Urodzona w dzień kobiet, w światowym roku kobiet (według ONZ), za osiem ósma. Wychowana na Kaszubach.

Powieść „Nieczułość” to jej debiut literacki, za który otrzymała Nagrodę Literacką „Gryfia”, jak również nominację do Nagrody Literackiej Nike 2018 oraz do Nagrody Literackiej Gdynia 2018 w kategorii: proza. Dwukrotnie nominowana do nagrody Grand Press za teksty reporterskie. Laureatka I edycji Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” w kategorii „Literacka Książka Roku” za powieść pt. „Nieczułość”.

 

Fragmenty powieści „Królowa Salwatora” autorstwa Emmy Popik czyta Ewa Jendrzejewska, aktorka Teatru Wybrzeże, natomiast we wstępie o tematyce książki opowiada dyrektor WiMBP Jarosław Zalesiński:

Emma Popik – gdańska pisarka ma w swoim dorobku dwanaście tytułów: opowiadań i powieści. Swobodnie porusza się po różnych gatunkach. Największe sukcesy odniosła w dziedzinie utworów science fiction. Tom opowiadań „Tylko Ziemia” został uznany za najlepszą książkę tego gatunku roku 1986. Kolejne utwory sf to: „Bramy strachu” (1996), „Genetyka bogów” (1999) oraz „Plan” (2009). Drukowała również opowiadania sf w różnych czasopismach, jak „Fantastyka” i „Topos”.

Jej opowiadania sf tłumaczono na japoński, czeski i esperanto. „Nadejście Fortynbrasa” zamieszczono w japońskim czasopiśmie „Deux” w roku 1990 (nr 8), „Krzak ciernisty” w „Grafication” 1990 (nr 52), oba w tłumaczeniu Michiko Tsukady. Opowiadanie „Dziedzina” ukazało się w czasopiśmie „Sferoj” w roku 1994, pod tytułem „Heredejo”. Opowiadania „Nadejście Fortynbrasa” i „Szaman” ukazały się w czeskim czasopiśmie „Laser”.

Z przyjemnością pisze utwory sensacyjne, jak „Raport” (1988), powieść oparta na wydarzeniu z okolic Gdańska, czy „Zbrodnia w wyższych sferach” (2019), powieść promująca działania prospołeczne. Wydała dwie książki dla dzieci: „Tajemnice Emilki” (2014), książka zachęcająca do opieki nad zwierzętami, oraz „Wejście do baśni” (2004), przetłumaczone na japoński przez Krystynę Hirayama. Baśni poświęcono wystawę na Uniwersytecie Miyagi w Sendai. „Złota ćma” (2014) i „Królowa Salwatora” (2019) to książki związane z Gdańskiem, mówiące o godności miasta i kształtowaniu się postaw obywatelskich.

Wydała tomik poezji „Wrzące powietrze” (1994). Zajmowała się dziennikarstwem. Przetłumaczyła sześć książek z języka angielskiego. W przygotowaniu ma dwie następne książki.