Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/12/sylwester_on-line_teatr_muzyczny1.jpg Koncert Sylwestrowy w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Fot. mat. prasowe teatru

Sylwester na Pomorzu. Jak Pomorzanie powitają Nowy Rok?

Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Fot. mat. prasowe Teatru

Koncertowo czy tanecznie? A może aktywnie? W jaki sposób pożegnamy stary i powitamy nowy rok? Sprawdź propozycje sylwestrowo-noworoczne.

Rok 2020 jest nietypowy. Pandemia, obawa o zdrowie swoje i bliskich, przejście wielu firm i instytucji na system pracy zdalnej, zamknięcie szkół, galerii handlowych i placówek kulturalnych. Wszystko to spowodowało rozwój obszaru wydarzeń i integracji społecznych w sieci internetowej. Tegorocznego sylwestra większość z nas, przyjmując odpowiedzialność społeczną, spędzi w domu.

 

Taneczny Koncert Sylwestrowy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

A może zaplanować prawdziwie operowe wejście w rok 2021? Przetańczyć sylwestrową noc? Tak, to jest możliwe. Opera Bałtycka zaprasza na koncert pod znakiem walca, ale nie zabraknie też najpiękniejszych polonezów czy mazurów, a na scenie zobaczymy balet, chór i orkiestrę Opery Bałtyckiej. Do tańca zaprasza dyrygent José Maria Florêncio oraz wspaniali śpiewacy: Alexandra Nowakowski, Rafał Bartmiński, Sławomir Kowalewski i Szymon Mechliński. Artyści zaśpiewają m.in. arie i duety z oper takich, jak „Carmen” Bizeta, „Werther” Masseneta, „Romeo i Julia” Gounoda, „Turandot” Pucciniego, „Cyrulik sewilski” Rossiniego, „Eugeniusz Oniegin” Czajkowskiego, „Don Pasquale” Donizettiego.

Transmisja rozpocznie się o godz. 19.00, ale można go będzie oglądać i słuchać przez całą dobę. Bilety kosztują 30 zł.

Taneczny Koncert Sylwestrowy on-line – link do transmisji

Taneczny Koncert Sylwestrowy, plakat. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej

Taneczny Koncert Sylwestrowy, plakat. Fot. mat. prasowe Opery Bałtyckiej

Program

 1. Strauss, uwertura do operetki „Zemsta nietoperza”
 2. Czajkowski, walc z opery „Eugeniusz Oniegin”
 3. Bizet, aria Torreadora z „Carmen”
 4. Massenet, aria „Pourquoi me reveiler” z opery „Werter”
 5. Prokofiev, suita nr 1 z baletu „Kopciuszek” (VII Walc Kopciuszka, VIII Północ)
 6. Moniuszko, oracje Pana Marcina z opery Verbum Nobile z recytatywem
 7. Ch. Gounod, aria Julii „Jeux veux vivrfe” z opery „Romeo i Julia”
 8. Ch. Gounod, walc z opery „Faust”
 9. Strauss, „Odgłosy wiosny”
 10. Czajkowski, „Jezioro łabędzie”, akt II, nr 13, cz. VI

Przerwa

 1. Statkowski, polonez z I aktu opery „Maria” – „Niech nam żyje wojewoda”
 2. Prokofiev, adagio z baletu „Kopciuszek”
 3. Puccini, „Nessun dorma” z opery „Turandot”
 4. Rossini, aria Figara „Largo al factotum” z opery „Cyrulik sewilski”
 5. Czajkowski, „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”
 6. Czajkowski, aria Oniegina „Vy mnie pisali” z opery „Eugeniusz Oniegin”
 7. Dionizetti, duet Adiny i Nemorino „Caro elisir” z opery „Napój miłosny”
 8. Kilar, walc z filmu „Trędowata”
 9. Dionizetti, duet Malatesty i Don Pasquale z opery „Don Pasquale”

 

Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 

Nic nie zastąpi prawdziwych teatralnych wrażeń, spotkań aktora z widzem, ale koronawirus wpłynął na nasze życie, zmienił nasze przyzwyczajenia i zwyczaje. Teatr Muzyczny w Gdyni przygotował specjalny koncert na potrzeby emisji on-line, po raz pierwszy w historii teatru. Największe musicalowe tytuły, niepowtarzalne wykonania oraz materiały zza kulis dla wszystkich spragnionych teatralnych wrażeń. możliwość obejrzenia całego materiału kończy się przed północą. Koncert trwa 1 godz. 15 minut i można go odtwarzać wielokrotnie w podanym limicie czasowym.

Transmisja będzie dostępna od 31 grudnia 2020 r. od godziny 17.00 do godziny 23.59 (sprzedaż biletów kończy się o godz. 19.59.

Kup bilet na Koncert Sylwestrowy Teatru Muzycznego w cenie 40 zł

 

Koncert Noworoczny Cappelli Gedanensis

Piosenek musicalowych i najsłynniejszych arii operowych będzie można posłuchać w piątek, pierwszy dzień nowego 2021 r. W muzyczną podróż można się wybrać dzięki transmisji na żywo on-line na YouTubie i Facebooku Cappelli Gedanensis oraz na portalu Gdansk.pl.

Cappella Gedanensis. Fot. mat. prasowe Cappelli

Cappella Gedanensis. Fot. mat. prasowe Cappelli

Cappelli Gedenensis towarzyszyć będzie dwoje solistów – sopranistka Agnieszka Tomaszewska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zdobywczyni licznych nagród w Polsce i za granicą i pianista, aranżer, kompozytor i producent muzyczny Mateusz Lipiński.

Podczas koncertu chór Cappelli Gedanensis wykona m.in.:

 • utwory króla jazzu Georga Gershwina, amerykańskiego kompozytora i pianisty pochodzenia żydowskiego – „The Man I Love” i „Summertime” z opery „Porgy & Bess”, piosenkę świąteczną „White Christmas” Irvinga Berlina z musicalu „Gospoda świąteczna” (film zdobył Oscara w kategorii Najlepsza piosenka;
 • „Memory” (ang. „Pamięć” / „Wspomnienie”) Andrew Lloyda Webbera z musicalu „Cats”
 • balladę „Somewhere Over The Rainbow”, którą Harold Arlen & E.Y. Harburg napisali do kultowego filmu „Czarnoksiężnik z Oz” (1939).

Gdańscy śpiewacy wykonają też znane i uwielbiane na całym świecie utwory: „What a Wonderful World” (Bob Thiele & George David Weiss), „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego” (Henry Mancini & Johnny Mercer), „Dream a Little Dream of Me” (Fabian Andre & Wilbur Schwandt), „Fly me to the moon” (Bart Howard), „Besame mucho” (Consuelo Velazquez), „I Can’t Help Fallling in Love” (Hugo Pretti, Luigi Creatore & G. D. Weiss) oraz „Winter Wonderland” (Feliks Bernard).

Początek Koncertu Noworocznego zaplanowano o godz. 20.00 w piątek, 1 stycznia 2021 r.  Transmisję na żywo można bezpłatnie zobaczyć na kanale YouTube i Facebooku Cappelli Gedanensis oraz na portalu gdansk.pl

źródło: portal gdansk.pl

Mapping 3D na Zieleniaku w Gdańsku w sylwestra i Nowy Rok 

Podczas wieczoru sylwestrowego i w Nowy Rok na gdańskim Zieleniaku przy ul. Wały Piastowskie 1 będzie można zobaczyć multimedialny pokaz z wykorzystaniem mappingu 3D. Widokówki z gdańskimi motywami będą wyświetlane na powierzchni 3,1 tysiąca metrów kwadratowych we czwartek, 31 grudnia 2020 r. w godz. 16.30–19 i w piątek, 1 stycznia 2021 r. w godz. 16.30–23.59.

Mapping 3D na Zieleniaku” w sylwestra i Nowy Rok. Fot. mat. prasowy gdansk.plMapping 3D na Zieleniaku w sylwestra i Nowy Rok. Fot. mat. prasowy portalu Gdansk.pl

Wideomapping został wpasowany w strukturę architektoniczną budynku, a będą to animowane widokówki z charakterystycznymi miejscami grodu nad Motławą oraz ciekawe animacje i przekształcenia bryły budynku w 3D. Kolorowe animacje będą poruszały się płynnie po fasadzie, a dzięki sugestywnej grze świateł i cieni, budynek zostanie podzielony na przesuwające się względem siebie wirtualne segmenty. Od przygotowania maski i bryły 3D obiektu, prace trwały ponad 40 dni. Do wyświetleń potrzebne są dwa potężne wideoprojektory, każdy o mocy 31 tys. ANSI lumenów w rozdzielczości 4K. Wyświetlany obraz będzie miał wymiary ok. 47 m na 66 m.

źródło: portal Gdańsk.pl

 

Aktywne zakończenia roku – słupski bieg sylwestrowo-noworoczny (wirtualny)

W tym roku inaczej niż zwykle, bo wirtualnie, ale nadal w sportowym duchu słupszczanie zakończą stary rok i powitają nowy. Aktywność fizyczna wzmacnia odporność, obniża stres i poprawia humor. W tym roku, ze względu na epidemię, możliwy jest tylko udział wirtualny.

Każdy uczestnik sam wyznacza sobie dystans i czas oraz trasę w granicach miasta, którą należy pokonać od 31 grudnia 2020 r. do 1 stycznia 2021 r. do godziny 23.59. Określoną drogę należy pokonać biegiem lub marszem. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, niezależnie od wieku. Uczestnicy muszą pokonać 31 grudnia 2020 r. lub 1 stycznia 2021 r. dystans nie krótszy niż 5 km oraz udokumentować swoją aktywność sportową dowolnym urządzeniem wyposażonym w GPS, przesyłając swój wynik w postaci screena (zrzutu ekranu) oraz maksymalnie dwa zdjęcia w formacie JPG przy iluminacjach świetlnych lub miejskich ozdobach świąteczno-noworocznych w Słupsku w trakcie aktywności sportowej (bieg lub marsz) – na adres promocja@sosir.slupsk.pl. 4. Na zrzucie ekranu powinny być widoczne: data, dystans, rodzaj aktywności sportowej (bieg lub marsz) oraz imię i nazwisko lub nick uczestnika biegu wirtualnego. Potwierdzenie aktywności należy przesłać najpóźniej do 1 stycznia do godziny 23.59. Na uczestników czekają nagrody.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.