Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/1-2-scaled-e1603550358149.jpg Zamiast imprezy tanecznej wystawa o tańcu. NCK zaprasza miłośników folku i nie tylko

Zamiast imprezy tanecznej wystawa o tańcu. NCK zaprasza miłośników folku i nie tylko

fot. archiwum NCK

Jesienią Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku rozbrzmiewa dźwiękami oberka, rheinländera i polki. W galerii NCK możemy podziwiać wystawę „Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”.

Wystawa o tańcu ludowym potrwa do 10 listopada 2020 r. i można ją podziwiać w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej w Gdańsku (w siedzibie NCK).

Folklor krajowy i regionalny

Wystawa „Raz na ludowo…” to historia rozwoju folkloru w Polsce. Ekspozycja przeprowadzi widza od początków ruchu folklorystycznego aż do współczesności. Dwutorowa narracja wystawy umożliwi spojrzenie na temat z różnych perspektyw – szeroko, ogólnokrajowo (pomogą w tym makiety przedstawiające tańce o funkcji obrzędowej, filmy, liczne nagrania audio i zdjęcia), ale i węziej, regionalnie. Na wystawie zaprezentowane zostaną stroje wykorzystywane przez zespoły folklorystyczne z terenu Pomorza (kaszubski, kociewski, powiślański i borowiacki), a także instrumenty ludowe z prawie niespotykanym już w użyciu rzępielem na czele.
Zdaniem twórców, wystawa pozwala wskazać kierunki, w jakich podążało na przestrzeni lat zjawisko tańca wykonywanego przez mieszkańców polskich wsi, ale przede wszystkim skłania do refleksji nad rolą tańca tradycyjnego we współczesnym świecie.

baner wystawy

„Raz na ludowo. Od folkloru tanecznego do folku”

Wystawie towarzyszy atrakcyjna publikacja, którą można kupić w internetowej księgarni NCK.
Osoby, którym nie uda dotrzeć się na wystawę, już dzisiaj mogą obejrzeć osiem filmowych reportaży na temat folkloru tanecznego na YouTube  lub na Facebooku. Powstała również specjalna strona internetowa dedykowana wystawie.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.