Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
V Światowy Zjazd Gdańszczan: wielkie święto obchodzone raz na cztery lata. Dziesiątki atrakcji i wspólne zdjęcie

V Światowy Zjazd Gdańszczan: wielkie święto obchodzone raz na cztery lata. Dziesiątki atrakcji i wspólne zdjęcie

III Światowy Zjazd Gdańszczan. Fot. Maciej Kosycarz / KFP

Światowy Zjazd Gdańszczan odbywa się od 6 do 8 lipca 2018 r. Nie zabraknie spotkań z pisarzami, naukowcami, muzykami i filmowcami. Będą też regaty i zlot żaglowców oraz inscenizacja bitwy morskiej.

 

Pierwszy Światowy Zjazd Gdańszczan odbył się w 2002 roku. Od tego czasu wydarzenie jest orgaznizowane co cztery lata.

 

Święto wszystkich, których łączy Gdańsk

Pierwszy dzień Zjazdu Gdańszczan 2018 obfitować będzie w ciekawe spotkania z twórcami i naukowcami z Gdańska. Wykład inauguracyjny „Gdańszczanie XXI wieku – tożsamość w zmieniającej się Polsce i Europie” poprowadzi prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Odbędzie się debata z udziałem prof. Ewy Rewers, prof. Małgorzaty Dymnickiej, prof. Edmunda Kizika, prof. Roberta Traby i prof. Stefana Chwina. O 15.00 w Muzeum Gdańska – Ratuszu Głównego Miasta będzie miał miejsce wernisaż wystawy „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII w.”.

Ważnym wydarzeniem będzie również otwarcie Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk, koncert plenerowy chóru Zawisza Czarny oraz Muzyczna Parada Żeglarzy i Rekonstruktorów. Pierwszego dnia zjazdu odbędą się także ciekawe warsztaty w Centrum Kulturalno-Informacyjnym Zielony Most poświęcone tworzeniu komiksów, fotografowaniu czy pisaniu. Wieczorem Biblioteka pod Żółwiem zaprasza na spotkanie z Jackiem Dehnelem – pochodzącym z Gdańska poetą i prozaikiem. Autorem m.in. tomiku poezji „Żywoty równoległe” (2004) czy nominowanej do Nagrody Literackiej Nike prozy „Balzakiany” (2008).

 

Zjazd – dzień drugi i trzeci

Drugiego dnia, w sobotę 7 lipca 2018 r., obchody Światowego Dnia Gdańszczan rozpoczną się o 12.00 Rodzinnym Zdjęciem Gdańszczan przy Zielonej Bramie. O 14.00 odbędzie się inscenizacja bitwy morskiej „Wisłoujście 1628″. Natomiast o 21.10 na Ołowiance podjęta zostanie próba pobicia rekordu Polski w plenerowym wykonaniu utworu „Morskie opowieści”. Tego wieczoru organizatorzy zapraszają również na sens filmowy na wodzie oraz do kina plenerowego na ulicy Rycerskiej.

Na zakończenie tegorocznego Zjazdu Gdańszczan, w niedzielę 8 lipca, oprócz spotkań z twórcami i autorami, na Motławie odbędzie się parada żaglowców. A o 17.00 na skwerze przy pomniku Heweliusza wystąpi zespół Zagan Acoustic w towarzystwie mobilnego carillonu.

 

Więcej informacji na temat Światowego Zjazdu Gdańszczan znajduje się na portalu Gdańska.

Zobacz: szczegółowy program obchodów Zjazdu Gdańszczan 2018.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.