Aktualności

Poczuj dreszczyk emocji będąc w samym środku bitwy. Widowisko historyczne w twierdzy Wisłoujście

Rekonstruktorzy w twierdzy Wisłoujście
Rekonstruktorzy w twierdzy Wisłoujście. Mat. prasowy Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska zaprasza na festiwal historyczny „Wisłoujście 1628". Najważniejszym punktem programu będzie inscenizacja starcia wojsk szwedzkich z załogą twierdzy oraz okrętami polskiej floty. Widowisko odbędzie się w sobotę, 7 lipca 2018 r.

 

„Wisłoujście 1628" to kontynuacja festiwalu historycznego Twierdzy Wisłoujście, dzięki któremu będzie można przenieść się do realiów XVII-wiecznego Gdańska. W tegorocznej edycji Polacy stawią opór oddziałom szwedzkim, które będą próbowały nie tylko opanować Szaniec Wschodni. Tym razem celem będą również okręty polskiej floty.

Inscenizowane starcia wojsk przy twierdzy nawiązywać będą do wydarzeń z nocy z 5 na 6 lipca 1628 r., kiedy polskie okręty na Wiśle zostały zaatakowane przez szwedzkie wojska. W wyniku ataku zatopione zostały pinka Żółty Lew i galeon Święty Jerzy.

 

Widownia w środku bitwy

Bitwę morską obserwować będzie można na Szańcu Wschodnim przy przystanku tramwaju wodnego Twierdza Wisłoujście, gdzie polskie okręty rozpoczną ostrzał stanowisk szwedzkich. Po jego zakończeniu widzowie przeniosą się przed Fort Carré, gdzie znajdą się w samym środku potyczki pomiędzy wojskami koronnymi i szwedzkimi. Bitwę odtworzą rekonstruktorzy z Finlandii, Czech, Ukrainy oraz Polski.

– Umiejscowienie widowni po środku pola bitewnego na pewno pozwoli każdemu odczuć emocje. Choć wszystkie elementy programu są dokładnie przemyślane prosimy, aby osoby z nadwrażliwym słuchem, małe dzieci czy też posiadacze zwierząt nie uczestniczyli w drugiej części widowiska – informuje Maciej Flis, kierownik Oddziału Twierdza Wisłoujście.

 

Dawne rzemiosła i muzyka

Poza widowiskiem warto odwiedzić także sam Fort Carré. Zwiedzający znajdą tu rzemieślników z minionych epok historycznych, którzy opowiedzą o swoich zawodach, np. alchemika czy płatnerza. Na dziedzińcu zagości dawna karczma z tradycyjnym jadłem, a także zespół muzyczny z repertuarem dawnych utworów.

– Przez cały dzień towarzyszyć nam będzie muzyka Tubicinatores Gedanenses. Zespół propaguje powracającą modę na wykonywanie muzyki dawnej na instrumentach historycznych, a także składa hołd niezwykle kiedyś popularnemu i wirtuozowskiemu instrumentowi, jakim była trąbka naturalna – dodaje Maciej Flis.

Udział w atrakcjach wewnątrz fortu jest płatny i obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem. Narracja będzie dotyczyć przemian w sztuce obronnej na przełomie XVI i XVII w., wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, bitwie pod Oliwą w 1627 r. i szwedzkim kontrataku na polską flotę przy twierdzy z 1628 r.

 

Wisłoujście 1628. Bitwa o flotę!

 • 7 lipca 2018 r., sobota, godz. 10.00-18.00
 • Twierdza Wisłoujście
 • oddział Muzeum Gdańska
 • ul. Stara Twierdza 1
 • Gdańsk

 

Udział w rekonstrukcji bitwy jest bezpłatny, natomiast wejście do fortu jest biletowane (cennik na stronie internetowej Muzeum Gdańska).

 

Program:

 • godz. 10.00 – otwarcie bram twierdzy
 • godz. 10.15-10.25 – koncert Tubicinatores Gedanenses, gdańskich trębaczy barokowych (dziedziniec Fortu Carré)
 • godz. 10.30-11.00 – opowieść o Wisłoujściu 1627-1628 i XVII-wiecznym Gdańsku (Fort Carré)
 • godz. 10.30-13.00 – otwarte stanowiska rzemieślników (dziedziniec i kamieniczki Fortu Carré)
 • godz. 11.00-12.30 – musztry i manewry oddziałów (bastiony Fortu Carré oraz Szaniec Wschodni)
 • godz. 12.15-12.25 – koncert Tubicinatores Gedanenses, gdańskich trębaczy barokowych (dziedziniec Fortu Carré)
 • godz. 13.00-13.30 – wyjście oddziałów na pozycje
 • godz. 14.00-14.40 – inscenizacja bitwy: szwedzkiego ataku na polską flotę 1628 roku (Szaniec Wschodni)
 • godz. 15.00-17.30 – otwarte stanowiska rzemieślników (dziedziniec i kamieniczki Fortu Carré)
 • godz. 16.15-16.25 – koncert Tubicinatores Gedanenses, gdańskich trębaczy barokowych (dziedziniec Fortu Carré)
 • godz. 18.00 – zamknięcie bram twierdzy

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Mapka inscenizacji Wisłoujście 1628

 

*  *  *

 

Parada rekonstruktorów w centrum Gdańska

Dzień przed wydarzeniami w Wisłoujściu rekonstruktorów będzie można zobaczyć na paradzie rozpoczynającej tegoroczną edycję Baltic Sail. Przemarsz sprzed Dworu Artusa przez Długi Targ na wyspę Ołowiankę odbędzie się w piątek, 6 lipca 2018 r.

 

Program:

 • godz. 16.00-17.00 – inauguracja Baltic Sail na przedprożu Dworu Artusa: przekazanie kluczy i koncert plenerowy męskiego chóru szantowego Zawisza Czarny
 • godz. 17.00-17.30 – muzyczna parada żeglarzy i rekonstruktorów spod Dworu Artusa na wyspę Ołowiankę
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności