Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
To jeden z najlepszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dowiedz się, jak powstała Kolekcja II

To jeden z najlepszych zbiorów sztuki współczesnej w Polsce. Dowiedz się, jak powstała Kolekcja II

Mat. prasowy Galerii Arsenał w Białymstoku

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza w czwartek, 12 września 2019 r. na spotkanie z Moniką Szewczyk – twórczynią Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku. Wydarzenie towarzyszy wystawie „NOMUS. Kolekcja w budowie", która jest obecnie prezentowana w Zielonej Bramie.

 

Stworzona przez Monikę Szewczyk Kolekcja II w Galerii Arsenał w Białymstoku nie jest zbiorem jednolitym, tak jak niejednolita jest sztuka przełomu XX i XXI w. Prezentuje najważniejsze zjawiska, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji.

 

Wyjątkowa kolekcja

Kolekcja II jest stosunkowo młoda – pierwsze zakupy dokonane przez Galerię Arsenał na rzecz tego zbioru miały miejsce w 1992 r. Od tego czasu w kolekcji zgromadzono prace artystów polskich i zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej) powstałe po 1989 r. Na ten zbiór składa się około 250 pozycji, m.in. malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie czy rysunki.

Od 2005 r. Kolekcja II była zasilana przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w ramach programu Znaki Czasu współtworzyło ten zbiór. Zakupy dzieł dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Narodowego Centrum Kultury, budżetu miasta Białystok oraz zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy bardzo nieznacznym udziale sponsorów prywatnych i sporadycznych przypadkach darów od artystów. W 2016 r. Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakończyło swoją działalność, formalnie przekazując swoje zbiory na rzecz Galerii Arsenał.

Kolekcja II znajduje się pod stałą opieka konserwatorską, została opisana i zdigitalizowana. Na jej temat ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone (Kamil Kopania „Arsenał sztuki”, Białystok 2006 oraz Izabela Kopania „Zbiór otwarty / Open Set”, Białystok 2012). Zbiory prezentowane są na licznych wystawach organizowanych w kraju i za granicą.

 

Monika Szewczyk (ur. 1961 r.) jest absolwentką historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (dyplom w 1985 r.) i członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA Polska. Od 1990 r. prowadzi Galerię Arsenał w Białymstoku, uznawaną za jedną z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Założycielka i prezeska (2004-2013) Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest kuratorką Kolekcji II – zbioru dzieł sztuki najnowszej oraz kuratorką wielu wystaw.

 

Kolekcja jako zbiór otwarty. Spotkanie z Moniką Szewczyk

  • 12 września 2019 r., czwartek, godz. 17.00-18.30
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • oddział Zielona Brama
  • Długi Targ 24
  • Gdańsk

 

Zobacz też: Jakie dzieła sztuki tworzą kolekcję NOMUS? Przekonamy się na pierwszej wystawie nowego muzeum

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.