Aktualności

Równonoc, zmiana czasu i święto lasu — początek wiosny w województwie pomorskim. Kiedy mróz odpuści?

21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Choć temperatury wciąż oscylują w przedziale tych zimowych, już w przyszłym tygodniu możemy się spodziewać ocieplenia. Pamiętajmy też o zbliżającej się zmianie czasu na letni.

Pomorskie wsie i zagrody rywalizują o tytuł najpiękniejszej. Został niecały miesiąc na zgłoszenia do konkursu

Zgłoszenia do plebiscytu można składać do 30 marca 2018 r. Najpiękniejsza wieś otrzyma 30 tys zł nagrody. Zwycięzców poznamy jesienią.

Które rośliny są najbardziej wartościowe? Sprawdzą to w badaniach i przygotują listę odmian zalecanych do uprawy

Badania wartości gospodarczej odmian roślin, szczególnie tych nowych, pozwalają określić, czy uprawa będzie wymagająca, opłacalna i efektywna. W województwie pomorskim takie analizy prowadzone są od 2001 roku. W tym roku dofinansowanie będzie wynosić 70 tys. zł.

Rolnicy mogą starać się o dopłaty do upraw konopi włóknistych. Będzie można je siać w większości pomorskich gmin

Podczas LXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni podjęli uchwałę określającą ogólną powierzchnię pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizację tych upraw. Przeznaczono na nią 11 tysięcy hektarów w 108 gminach. Mak natomiast uprawiany będzie tylko w dwóch gminach: Debrzno (3 ha) i Skarszewy (20 ha).

Chrońmy jego ulotne piękno. Trójmiejski Park Krajobrazowy to prawdziwa perła na Pomorzu [FILM]

Położenie parku krajobrazowego w tak bliskim sąsiedztwie dużej aglomeracji miejskiej to ewenement na skalę Europy, ale i zagrożenie dla jego naturalnego piękna i przyrody. Powstał wyjątkowy film, który ma zwrócić naszą uwagę na świadome korzystanie z jego uroków.

Trwają konsultacje społeczne Regionalnych Programów Strategicznych. Co się zmieni w zakresie turystyki i ochrony środowiska?

Realizacja nowych przedsięwzięć, korekta dotychczasowych wskaźników i szacunków finansowych, a także aktualizacja działań w niektórych priorytetach. To propozycje zmian w zapisach Regionalnych Programów Strategicznych dotyczących atrakcyjności kulturowej i turystycznej oraz ochrony środowiska i energetyki. Ich przedstawienie stanowiło cel konferencji odbywającej się w ramach konsultacji społecznych.

Nazywa się Helena i ma 220 lat. Pomóż jej wygrać. Weź udział w internetowym głosowaniu

Topola Helena z Helu, jako jedyne drzewo z Polski, startuje w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Głosowanie trwa do końca lutego 2018 r.

Jak palić w piecu, by oszczędzić? Czy na Pomorzu zatruwa nas smog? O zanieczyszczeniach powietrza na konferencji w Gdańsku

Drony monitorujące dymy z kominów, sprężony gaz ziemny (którego objętość jest zmniejszona 630 razy) i Ekopatrol z Gdyni – to kilka sposobów na czyste i zdrowe powietrze. Jak jeszcze można zadbać o zdrowie i jednocześnie oszczędzić?

Czy Pomorzu grozi afrykański pomór świń? Sanepid uspokaja: „to nie jest groźna dla ludzi choroba”

Mimo coraz bardziej rygorystycznych zasad higieny powadzonych w Polsce, wirus afrykańskiego pomoru świń jest coraz bliżej granicy naszego województwa. Dzieli nas tylko 40 km.

Ochrona środowiska i oszczędności w biznesie. Czy wiesz, czym jest ekonomia cyrkularna? Jakie korzyści może przynieść branży turystycznej?

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza przedstawicieli pomorskich hoteli, ośrodków SPA i restauracji do udziału w bezpłatnych warsztatach dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego w turystyce. Zapisy na zajęcia trwają do 16 lutego 2018 r. Są jeszcze wolne miejsca.

Będą zmiany w Regionalnych Programach Strategicznych. Konferencja w ramach konsultacji społecznych – turystyka i środowisko

Bezpieczeństwo i efektywność energetyczna, stan środowiska oraz unikatowa oferta turystyczna i kulturalna to główne cele programów, o których będzie mowa na konferencji odbywającej się w ramach konsultacji społecznych projektów zmian Regionalnych Programów Strategicznych. Spotkanie odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w środę, 14 lutego 2018 r. Rejestracja trwa, liczba miejsc ograniczona.

Sprawdź, czym oddychasz. Gniew dołączył do miast monitorujących jakość powietrza

W Gniewie rozpoczęła działanie sieć detektorów pomiarowych smogu. Mieszkańcy mogą na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu. Wszystko po to, aby czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka