Aktualności

Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Ile śmieci produkuje mieszkaniec Pomorza? Co jeszcze liczby mówią o ekologii? [INFOGRAFIKA]

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę. Z danych wynika, że w województwie pomorskim wytwarzamy coraz więcej odpadów, ale też więcej z nich segregujemy. Co ważne dla środowiska – zmniejszyła się emisja zanieczyszczeń do powietrza, a zwiększyły nakłady na ochronę środowiska i gospodarki wodnej.

Przekop mierzei cały czas bez decyzji środowiskowej. GDOŚ już po raz siódmy informuje, że potrzebuje jeszcze więcej czasu

Mija półtora roku od chwili, gdy pomorscy samorządowcy złożyli odwołanie od decyzji środowiskowej, dotyczącej przekopu Mierzei Wiślanej wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Tymczasem Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska po raz kolejny, siódmy już, odroczył termin rozpatrzenia tego odwołania. Teraz do 17 lipca 2020 roku.

Spotkania i debaty dla młodych z regionu Morza Bałtyckiego. Oczywiście online! [ZAPISY]

Sieć współpracy subregionalnej obszaru Morza Bałtyckiego, której obecnie przewodzi Pomorskie, organizuje spotkanie BSSSC Spring Youth Event. To konferencja dla młodych w wieku 16-26 lat, którzy interesują się klimatem, edukacją, demokracją i ich zmianami, podyktowanymi pandemią koronawirusa. Wykłady, spotkania i debaty odbędą się w formie wirtualnych sesji 2-5 czerwca. Zapisy już trwają.

Zmiany w Konkursie Piękna Wieś Pomorska! Będzie więcej czasu na zgłaszanie kandydatur

Nowe terminy obowiązują we wszystkich etapach konkursu. Nie będzie też wizyt wojewódzkiej komisji konkursowej w nominowanych wsiach. Wszystko w związku z epidemią Covid-19. Zwycięska wieś dostanie 30 tys. zł, a najładniejsza zagroda 5 tys. zł.

Niezwykły przewodnik po lasach. Z nową „Niemapą” poznasz lasy Pomorza Gdańskiego

Na kartach nowej odsłony popularnego przewodnika dla dzieci znalazły się propozycje tras spacerowych, rowerowych, spływów kajakowych i biwaków. Wszystkie w granicach lasów Pomorza Gdańskiego. Nowa „Niemapa" pełna jest kolorowych ilustracji i kreatywnych pomysłów na poznanie przyrody. Plus bonus – w lesie nie trzeba nosić maseczek!

Tak działa Fundusz Solidarności UE. Za prawie 800 tys. zł została odbudowana infrastruktura turystyczna zniszczona w nawałnicy

Tragiczne skutki nawałnicy, która przeszła przez Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy w sierpniu 2017 r., długo były widoczne. Zniszczoną infrastrukturę turystyczną trzeba było odbudowywać praktycznie od podstaw. Dzięki prawie 800 tys. zł wsparcia z Unii Europejskiej, prace w dwóch parkach już się zakończyły.

Nowe przystanie kajakowe czekają na kajakarzy i koniec epidemii [ZDJĘCIA]

Mimo panującej epidemii, od początku roku trwają prace na Pomorskich Szlakach Kajakowych. Dzięki nim, w ciągu kilku ostatnich miesięcy udostępniono kajakarzom ponad 10 nowych, wygodnych przystani, kilka pomostów pływających oraz dwie przenoski. Będzie można z nich korzystać, gdy tylko skończy się epidemia i zostaną zniesione zakazy dotyczące turystyki.

Foka zauważona w Motławie w Gdańsku. Kierownik Stacji Morskiej w Helu: „Foka w rzece to coś zupełnie normalnego”

Foka przepływała rzeką w czwartek, 23 kwietnia około godz. 7.00 rano na wysokości Wyspy Spichrzów. – Była bardzo duża. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie – mówi pani Jolanta, mieszkanka Gdańska, która zauważyła zwierzę. – To niespotykane. Woda była w tym czasie bardzo spokojna, nie było żadnych kaczek ani hałasów. Piękna chwila – opowiada.

Do Wielkiej Soboty nie możemy wchodzić do państwowych lasów. Zakaz może zostać jednak przedłużony

Od piątku, 3 kwietnia obowiązuje w Polsce całkowity zakaz wstępu do państwowych lasów i parków narodowych. Na tereny leśne nie można wchodzić do soboty, 11 kwietnia, jednak dyrektor generalny Lasów Państwowych nie wyklucza przedłużenia zakazu.

Stężenie pyłu PM10. Informacja dla powiatu kościerskiego i miasta Gdańska

Zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Gdańsku informuje o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.

Zrealizowałeś ciekawy projekt za unijne fundusze? Zgłoś go do międzynarodowej nagrody Regio Stars 2020

Regio Stars to wyróżnienia przyznawane przez Komisję Europejską dla innowacyjnych projektów, które zmieniają życie mieszkańców regionu i rozwijają lokalne społeczności. Poszukiwane są pomysły w pięciu kategoriach. To m.in. edukacja, gospodarka, transformacja przemysłowa i aktywność obywatelska. Projekty można zgłaszać do 9 maja 2020 roku. Wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Brukseli.

Międzynarodowy Dzień Lasów Państwowych. Co liczby mówią o lasach na Pomorzu? [INFOGRAFIKA]

Najwięcej drewna w Polsce pochodzi z pomorskich lasów. W województwie pomorskim lasy zajmują prawie 670 tys. hektarów. Najbardziej zalesiony jest powiat bytowski, a najmniej malborski. Czego jeszcze dowiemy się o pomorskich lasach? Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował dane dotyczące województwa pomorskiego za 2018 r.

Gaik, równonoc i Jare Święto. Jak kiedyś czczono pierwszy dzień wiosny i które obrzędy przetrwały do dzisiaj?

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca 2020 r., ale to dzień wcześniej możemy zaobserwować równonoc wiosenną, czyli moment kiedy dzień tak wydłuży się po zimie, że będzie trwać dokładnie tyle samo co noc. Mitologie Słowian i podania sprzed wieków pełne są opisów obrzędów i wierzeń związanych właśnie z wiosennym przesileniem.

Bądź eko. Sprawdzone sposoby na to, jak nie marnować jedzenia [ROZMOWA]

Co zrobić z wodą po gotowaniu fasoli, a co ze usychającym serem i wędlinami? O tym, jak wykorzystać wszystko, co mamy w lodówce, by nie marnować jedzenia i oszczędzać pieniądze rozmawiamy z Olgą Borkowską, kucharką i propagatorką zdrowego odżywania.

Znasz się na kuchni regionalnej? Weź udział w konkursie o Bursztynowy Laur – czekają atrakcyjne nagrody

W konkursie o prestiżowy tytuł mogą wziąć udział restauratorzy, koła gospodyń wiejskich oraz gospodarstwa rolne z Pomorza. Uczestnicy zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery konkurencje. Uczestnictwo można zgłosić do środy, 20 maja 2020 r.

Wały przeciwpowodziowe zamiast plaż, Wenecja w Sopocie. Jak ocieplenie klimatu zmieni Pomorze? [ROZMOWA]

Do końca stulecia Dolne Miasto, Nowy Port i Sopot mogą zmienić się w pływające miasta. Żuławy zostaną zalane, a Półwysep Helski stanie się wyspą. O prognozach klimatycznych, o tym, jak szybko rosnąca temperatura podnosi poziom morza i czym to grozi opowiada prof. Jacek Piskozub z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

Ekologia, ochrona środowiska, redukcja odpadów. Konferencja o odpowiedzialnym hotelarstwie w urzędzie marszałkowskim [SPOTKANIE ODWOŁANE]

Czy można pić wodę z kranu? Jak produkty chemiczne używane w branży hotelarskiej wpływają na zdrowie i środowisko? Jak maksymalnie wykorzystać dary ziemi w restauracji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będą szukać uczestnicy konferencji.

Bariery przeciw ASF w województwie pomorskim. Rolnicy i myśliwi cały czas muszą być czujni

W czwartek, 27 lutego 2020 roku w Starym Dzierzgoniu odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich Sejmiku Województwa Pomorskiego. Komisja w terenie sprawdzała skuteczność barier przeciw ASF, czyli 8 km płotu w pasie drogowym i bariery biologicznej o długości ok. 17 km, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń.

O segregacji odpadów, recyklingu i zasadzie zero waste w Instytucie Kultury Miejskiej

Do jakiej frakcji zaliczyć poszczególne odpady? Jaki plastik nie nadaje się do recyklingu? Jak ograniczyć produkcję śmieci i wprowadzić zasady zero waste? To tylko niektóre z pytań, na jakie poszukają odpowiedzi uczestnicy dyskusji, która odbędzie się w Gdańsku w sobotę, 29 lutego 2020 r.

Rolniku, sprawdź jakie odmiany roślin są zalecane do uprawy w 2020 r. Lista obowiązuje na Pomorzu

Na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) wybrano listę odmian zalecanych do uprawy w województwie pomorskim. Spis powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Badań Roślin Uprawnych. Lista dotyczy upraw w 2020 roku.

Wybory miss spośród pomorskich wsi i zagród. Która otrzyma tytuł tej najpiękniejszej w 2020 roku? [REGULAMIN]

Kolejna edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska rozpoczyna się już 3 marca 2020 r. Podobnie jak w ubiegłym roku konkurs będzie przebiegać na trzech szczeblach: gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach — wieś i zagroda.

Pakuj do swojego worka i ogranicz plastik. Jak na zakupach nie zużyć ani jednej jednorazowej torebki?

Śmieciowym problemem świata numer jeden jest plastik. W samej Unii Europejskiej wytwarza się około 25 mln ton plastikowych odpadów rocznie, a tylko mały odsetek trafia do recyklingu. Gdańszczanka Alicja Żarkiewicz znalazła sposób na to, by ograniczyć plastik – na zakupy chodzi nie tylko z bawełnianą torbą, ale i słoikami oraz woreczkami, które sama szyje.

Dokarmianie ptaków chlebem jest dla nich groźne. W Sopocie ruszyła akcja #nieschlebiajmi

Dokarmianie łabędzi i kaczek chlebem może doprowadzić do ich kalectwa, a w konsekwencji nawet do śmierci. Mimo tego na trójmiejskich plażach codziennie widać mieszkańców i turystów karmiących ptaki pieczywem. W Sopocie rozpoczęła się akcja edukacyjna, która ma informować o szkodliwości tego zwyczaju.

Strategia województwa, uchwały antysmogowe i remonty zabytków. Dziewiętnasta sesja sejmiku

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku odbyła się XIX sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego. Radni podjęli uchwałę antysmogową, która będzie obowiązywać w Sopocie, a także wsparli kwotą ponad 1,7 mln zł konserwacje i remonty zabytków w regionie. Debatowali także o projekcie strategii województwa na rok 2030.

W Sopocie nie będzie smogu i będzie ciszej. Uchwała antysmogowa dla miasta

Od 1996 roku Sopot realizuje program likwidacji niskiej emisji. Do końca 2019 roku wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Sejmik Województwa Pomorskiego 24 lutego 2020 roku przyjął uchwałę zachęcającą mieszkańców Sopotu do zmiany systemów ogrzewania, które wytwarzają dużo zanieczyszczeń.

O co chodzi z klimatem? Ekspert: „Jesteśmy blisko punktów krytycznych, masowego wymierania życia” [ROZMOWA]

Specjaliści coraz częściej mówią o tym, że klimat niebezpiecznie się zmienia i rysują katastroficzne scenariusze przyszłości planety. Temperatura szybko rośnie, a ostatnia dekada była prawdopodobnie najcieplejsza od co najmniej 100 tys. lat. Jeśli nic się nie zmieni, w ciągu kilku pokoleń Afryka i reszta tropików nie będą nadawały się do zamieszkania. Zapanuje głód, chaos społeczny i gospodarczy. O tym, czym jest zmiana klimatu, skąd się bierze i czy jeszcze możemy coś zrobić mówi Marcin Popkiewicz.

Ogromne serce stanęło przed urzędem marszałkowskim. Wrzuć do niego plastikowe zakrętki i pomóż chorym dzieciom

Czerwony kosz w kształcie serca jest wykonany z metalu, ma ponad 1,5 metra wysokości i pomieści aż 150 kg surowca. Zbiornik stoi przed głównym wejściem do UMWP w Gdańsku, każdy może wrzucić do środka plastikowe zakrętki, z których dochód będzie przeznaczony na pomoc niepełnosprawnym dzieciom.

Chcesz pomagać ptakom zimą? Tylko nie karm ich chlebem, możesz bardzo zaszkodzić

Dokarmianie łabędzi i kaczek chlebem może skończyć się dla nich tragicznie. Pieczywo bogate w węglowodany powoduje groźną dla ptaków chorobę, tzw. anielskie skrzydło, przez które tracą możliwość latania. Niestety, jest to proces nieodwracalny.

Będą pierogi, hot dogi i burgery w wersji bezmięsnej. Wege Festiwal w Gdańsku z kuchnią z całego świata

Targi kuchni wegańskiej i wegetariańskiej po raz trzeci zagoszczą w Gdańsku. Ten festiwal roślinnych przysmaków przyciąga rzesze fanów kuchni bezmięsnej potrawami z całego świata.

Problemy z BDO nie zniknęły z początkiem roku. Kłopot mają i przedsiębiorcy, i samorządowcy

W wyniku źle przygotowanych technicznie i chaotycznych prawnie działań Ministerstwa Klimatu (dawnego Ministerstwa Środowiska) przedsiębiorcy oraz urzędy marszałkowskie w całej Polsce zostały postawione w ekstremalnie trudnej sytuacji, która zagraża nie tylko działalności gospodarczej, ale nawet życiu i zdrowiu ludzi.

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka