Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/7fa98905-573d-4c80-a2a0-b49012103fe0.jpg Rower z kwadratowymi kołami i infobudka. Jak zachęcić do korzystania z badań profilaktycznych?

Rower z kwadratowymi kołami i infobudka. Jak zachęcić do korzystania z badań profilaktycznych?

Rower

Bezkolejkowa rejestracja, quiz, film, a może rysunek satyryczny – nieszablonowe sposoby podejścia do cytologii. „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię" to hasło kampanii informacyjnej realizowanej przez Copernicus mającej zachęcić do korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

 

Nietypowa akcja promocyjna ma zachęcić do korzystania z darmowych badań cytologicznych. Te niestandardowe działania to element trzyletniej kampanii zorganizowanej w ramach projektu Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet prowadzonej przez Copernicus Podmiot Leczniczy.

 

Zaskakujący pomysł

Rower z kwadratowymi kołami oraz infobudkę można zobaczyć w Szpitalu im św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Specjalna budka jest też w Wojewódzkim Centrum Onkologii.

– Szukaliśmy pomysłu na akcję wykorzystującą nieszablonowe działania. O problemie niedostatecznej świadomości i profilaktyki raka szyjki macicy mówi się dość dużo, jednak nadal zgłaszalność na badania jest niska. Dlatego szukamy nowych sposobów, by zwracać uwagę na ten temat w naszej codziennej przestrzeni. W ciągu najbliższych trzech lat trwania naszej akcji planujemy wielokrotnie zmieniać lokalizację roweru i infobudki – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes Copernicus PL.

Niestety ludzie nie są chętni do korzystania z badań przesiewowych. Czasem wolą nie wiedzieć, że są chorzy, niż przebadać się i podjąć leczenie.

 

Budka jak rejestracja

Infobudka

Infobudka. Fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

Na darmowe badania cytologiczne można zapisać się korzystając z multimedialnej infobudki, która stanęła w głównym holu szpitala na Zaspie i na pierwszym piętrze budynku A WCO.  Dzieki multimedialnej infobudce można też sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą badań profilaktycznych, wypełniając quiz lub oglądając film oraz dowiedzieć się więcej o samym projekcie. Można również obejrzeć wielkoformatowe rysunki satyryczne autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak.

Natomiast rower o kwadratowych kołach, stojący przed głównym wejściem do szpitala, ma wzbudzić zainteresowanie przechodniów i pacjentów szpitala.

 

 

 

O kampanii

W ramach kampanii są prowadzone działania edukacyjne w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badania cytologiczne dla Pomorzanek. Z badań będzie mogło skorzystać 7056  kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Akcja jest skierowana do pań z miejscowości poniżej 20 tys. mieszkańców, obszarów wiejskich, a także z terenów tzw. białych plam (powiaty: lęborski, sztumski, słupski, bytowski, gdański, tczewski i Gdynia, w których najmniej kobiet wykonuje cytologię. Z badań profilaktycznych korzysta tam od 10 do 24 proc. kobiet) oraz osób niepełnosprawnych.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub po nr tel. 58 727 01 30.

Więcej o kampanii promocyjno-informacyjnej.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.