Receptę on-linę rozpocznie niespełna dwudziestominutowy film „Spacerek staromiejski” Andrzeja Munka, jednego z najważniejszych twórców Polskiej Szkoły Filmowej. To fabularyzowany dokument z 1958 roku o uczennicy szkoły muzycznej, która po lekcjach postanawia pospacerować po świeżo odbudowanym Stary Mieście w Warszawie. Film został zrealizowany w oparciu o pomysł kompozytora Andrzeja Markowskiego. Muzykę w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia zrealizowali Eugeniusz Rudnik i Krzysztof Szlifirski.

 

„Spacerek staromiejski”
Reżyseria, scenariusz: Andrzej Munk na podstawie pomysłu Andrzeja Markowskiego
Zdjęcia: Kurt Weber
Scenografia: Krzysztof Domaradzki
Muzyka: Andrzej Markowski
Dźwięk: Zbigniew Wolski
Montaż: Jadwiga Zajicek
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych
Czas: 18 min. 15 sek.

Link: https://ninateka.pl/film/spacerek-staromiejski-andrzej-munk

 

 

Jako drugi film Teatr Wybrzeże poleca „Nie tylko o modzie” w reżyserii Marii Kwiatkowskiej z 1965 roku, będący nieco ironicznym komentarzem kronik z lat 40., 50. i początku 60. To opowieść o próbie powrotu do przedwojennej normalności i kreowaniu nowego stylu życia w Polsce Ludowej. To obraz, dzięki któremu możemy prześledzić, jak w pierwszym dwudziestoleciu powojennym odbudowywało się życie społeczne w Warszawie – od ruin, po pierwsze linie tramwajowe, przez pokazy mody, konkursy fryzjerskie aż po trendy docierający do Polski z Europy Zachodniej. Choć film jest mocno zakorzeniony w Warszawie, podobnie jak „Spacerek staromiejski” stanowi uniwersalną opowieść o mieście, które powoli przebudza się z letargu i zaczyna tętnić życiem.

 

„Nie tylko o modzie”
Reżyseria: Maria Kwiatkowski
Muzyka: Zbigniew Rudziński
Dźwięk: Marta Broczkowska
Montaż: Krystyna Rutkowska
Kierownictwo produkcji: Ryszard Żerański
Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych
Czas: 16 min. 33 sek,

Link: https://ninateka.pl/film/nie-tylko-o-modzie-maria-kwiatkowska

 

 

Trzecią filmową propozycją jest „Ciężko samemu…” z 1980 roku. Zanim przyszły czasy Tindera miłości można było szukać, publikując w gazetach anonse towarzyskie. O ile zapewne łatwiej przychodziło znalezienie miłości w dużym mieście, o tyle młodzi mężczyźni ze wsi mierzyli się z o wiele większymi problemami, a na ich wybranki nieraz czekała ciężka praca na roli. Bohaterami filmu Marii Kwiatkowskiej są właśnie tacy samotnicy, którzy pragną założenia rodziny i szczerze, bez zahamowań opowiadają o swoich poszukiwaniach i dylematach. „Albo się ożenić trzeba, albo rzucić tę gospodarkę”, „Co jednemu na gospodarce zrobić?” – mówią bohaterowie. Wieś to nie było miejsce stworzone do życia w pojedynkę. Czterdzieści lat później w pojedynkę nie da się już żyć chyba tylko w sieci.

 

„Ciężko samemu…”
Reżyseria: Maria Kwiatkowska
Zdjęcia: Krzysztof Pakulski
Dźwięk: Wiesława Dembińska
Montaż dźwięku: Krystyna Tunicka-Palluth
Montaż: Barbara Kosidowska
Kierownictwo produkcji: Włada Dąbrowska, Zbigniew Domagalski
Produkcja: WFD w Warszawie
Czas trwania: 18 min. 28 sek.

Link: https://ninateka.pl/film/ciezko-samemu-maria-kwiatkowska