Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Przed nami XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Po dwóch dekadach impreza powraca do Chojnic

Przed nami XXI Światowy Zjazd Kaszubów. Po dwóch dekadach impreza powraca do Chojnic

Mat. prasowy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Zjazd Kaszubów to największą impreza plenerowa, która promuje regionalną kulturę, a przede wszystkim stanowi okazję do spotkania się Kaszubów z całego świata. Tym razem zorganizowana zostanie w sobotę, 6 lipca 2019 r. w Chojnicach. Tradycyjnie będzie można posłuchać kaszubskiej muzyki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, a najlepsi karciarze rozegrają turniej baśki.

 

W tym roku XXI Światowy Zjazd Kaszubów odbędzie się w Chojnicach. Jak zawsze imprezę zaplanowano na pierwszą sobotę lipca. Wezmą w niej udział nie tylko Kaszubi zamieszkujący województwo pomorskie, ale także ci rozsiani po całym świecie, m.in. reprezentacja Kaszubów z Kanady. Miasto przygotowuje się na przyjęcie od 10 do 12 tysięcy gości.

 

Jakie atrakcje w tym roku?

Tradycyjnie na Zjazd Kaszubów będzie można dotrzeć Transcassubią, czyli specjalnym pociągiem, który około godz. 10 przyjedzie do Chojnic. Na dworcu wszystkich przywita burmistrz Aresniusz Finster Potem nastąpi przemarsz do bazyliki pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 11.15 odprawiona zostanie msza.

 

Po uroczystym otwarciu zjazdu o godz. 13.00 na jego uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W Parku 1000-lecia zorganizowany zostanie jarmark kaszubski. Wśród wystawców spotkać będzie można: twórców ludowych, rzemieślników, artystów, wytwórców produktów regionalnych oraz panie z kół gospodyń wiejskich. Podczas kaszubskiej biesiady każdy będzie mógł posmakować specjałów regionalnej kuchni,
a najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki. Dla najmłodszych przygotowana zostanie strefa gier
i zabaw.

Ważnym punktem programu będą koncerty zespołów kaszubskich. Na tegorocznej scenie wystąpią m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Karsina, Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane” z Brus, zespół Wädzëbôczi Brusy, a także zespół szantowy Ciągle na fali. Gwiazdą imprezy będzie zespół Bubliczki.

 

 

Plakat Zjazdu Kaszubów 2019

 

Światowe Zjazdy Kaszubów organizowane są od 1999 r. przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie na pamiątkę zjednoczenia ziem kaszubskich w granicach jednego województwa. Pierwszy odbył się w Chojnicach, a w następnych latach inne miejscowości na Kaszubach zabiegały o możliwość przejęcia roli gospodarza tej imprezy. I tak kolejne zjazdy odbyły się w Helu, Wejherowie, Kartuzach, Słupsku, Kościerzynie, Łebie, Gdyni, Brusach, Gdańsku, Bytowie, Pucku, Lęborku, Sopocie, Władysławowie, Pruszczu Gdańskim, Redzie, Wdzydzach, Rumi oraz Luzinie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.