Samorząd
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/IMG_3563-scaled.jpg Tłumy na Targu Węglowym. Tak Pomorze świętowało 20. rocznicę wstąpienia do UE [ZDJĘCIA]

Tłumy na Targu Węglowym. Tak Pomorze świętowało 20. rocznicę wstąpienia do UE [ZDJĘCIA]

Fot. Jacek Sowa
01.05.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.05.2024

Niebieskie flagi z unijnymi gwiazdkami, tłumy ludzi, wszędzie śmiech, gwar i muzyka, a także zapachy różnych potraw. Tak można było bawić się podczas pikniku z okazji rocznicy 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wydarzenie odbyło się na Targu Węglowym w Gdańsku 1 maja 2024 r. Wzięli w nim udział m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Towarzyszyły im tłumy gdańszczan i turystów.

Organizatorami wydarzenia byli Fundacja Gdańska i Regionalne Centrum Wolontariatu.

Pogoda sprzyjała świętowaniu

Tegoroczna majówka zaczęła się piękną, słoneczną, wręcz upalną pogodą. Na Targu Węglowym w Gdańsku jeszcze przed południem pojawiły się tłumy mieszkańców i turystów, którzy chętnie korzystali z aktywności podczas pikniku Zjednoczeni w różnorodności. Część oficjalna wydarzenia się rozpoczęła o godz. 12.00 od wspólnego odśpiewania hymnów Polski („Mazurek Dąbrowskiego”) i UE („Oda do radości”). Następnie ze sceny głos zabrali marszałek województwa podmorskiego Mieczysław Struk, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, który mówili o tym, co m.in. zyskaliśmy dzięki unijnym środkom.

– Przypomnę, że od przystąpienia do Unii Europejskiej województwo pomorskie pozyskało ponad 59 mld zł, dzięki którym zrealizowano ponad 40 tys. projektów – powiedział marszałek Struk. – Wśród nich warto wymienić m.in. Pomorską Kolej Metropolitalną, która do tej pory przewiozła 30 mln pasażerów.

Co jeszcze dała nam UE? Swobodny przepływ ludzi, programy edukacyjne, czyli wiele tysięcy studentów, którzy studiują poza granicami Polski, ale też inwestycje m.in. w szpitale, instytucje kultury czy infrastrukturę drogową i kolej. Zrealizowano też wiele programów społecznych i edukacyjnych np. opiekę wytchnieniową i wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W ramach pikniku przygotowano wiele atrakcji dla starszych i nieco młodszych. Targ Węglowy zamienił się w prawdziwie europejski plac z rozwiniętą gigantycznymi flagami unijną i polską.

A jak było?

Było kolorowo i radośnie. Można było usłyszeć różne unijne języki. Wszyscy się do siebie uśmiechali i chętnie korzystali z zaplanowanych atrakcji. A było ich naprawdę mnóstwo i każdy mógł wybrać taką, jaka mu odpowiadała. Jednym z elementów promujących europejską wspólnotę były Targi krajów członkowskich. W ich trakcie zaprezentowano kulturę, zwyczaje i potrawy z różnych państw unijnych. Na przykład na greckim stoisku można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z Zeusem lub Ateną, a na hiszpańskim z byczkiem Fernando. Reprezentujący różne kraje tancerze uczyli podstawowych kroków tańców znanych w ich krajach. Poza zdobyciem ciekawych informacji, można też było udać się w kulinarną podróż po starym kontynencie. W specjalnie zaparkowanych foodtruckach smakosze mogli rozkoszować się potrawami z różnych europejskich krajów. Wśród serwowanych dań nie mogło zabraknąć m.in. polskich pierogów, belgijskiej czekolady czy greckich paluchów.

Z kolei amatorzy wiedzy mogli sprawdzić znajomość historii, kultury i osiągnięć Polski w UE podczas turnieju pod hasłem Europa w centrum, który rozpoczął się tuż po godz. 13.00. Do wspólnej zabawy na scenie zapraszali chętnych uczestnicy kulturowego teleturnieju „Europa da się lubić”. Wśród nich byli m.in. Elizabeth Duda, Kevin Aiston i Vito Casetti. Poza turniejem były też rozmowy z zaproszonymi gwiazdami. Dla żądnych wrażeń przygotowano fotobudkę 360°, w której, dzięki specjalnej makiecie, mogli odbyć wirtualną podróż po państwach członkowskich i zrobić pamiątkowe zdjęcia na tle znanych europejskich budowli. Nie zapomniano też o najmłodszych. Z myślą o dzieciach były m.in. kreatywne warsztaty, gry i zabawy zespołowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się też strefa edukacji. Na stoisku można było m.in. dowiedzieć, jak fundusze europejskie zmieniły Gdańsk i województwo pomorskie przez ostatnie dwie dekady. Piknik zakończył się ok. godz. 17.00.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.