Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Ponad 4,5 mln pasażerów. Gdańskie lotnisko na trzecim miejscu w Polsce. Czy w 2018 pobijemy Kraków?

Ponad 4,5 mln pasażerów. Gdańskie lotnisko na trzecim miejscu w Polsce. Czy w 2018 pobijemy Kraków?

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Wzrost liczby pasażerów oraz ładunków cargo. Nowe kierunki lotów i ważne inwestycje. Tak w 2017 roku było w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

Na konferencji prasowej 18 stycznia 2018 r. port lotniczy przedstawił podsumowanie minionego roku. Gdańskie lotnisko umocniło się na trzeciej lokacie w kraju. Na pierwszym miejscu jest niezmiennie lotnisko Chopina w Warszawie, a na drugim Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

 

Rekordowa liczba pasażerów

– To jest bardzo dobry wynik. Przyznam się, że nie spodziewałem się tak imponującej liczby. Poprawiliśmy zeszłoroczny wynik aż o 15 proc. – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Zarządu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. W 2017 roku lotnisko obsłużyło 4 611 714 pasażerów. Najlepszymi miesiącami były tradycyjnie lipiec i sierpień. – Średnie zapełnienie samolotów na gdańskim lotnisku to około 81 proc. Tak wysoka wartość, najwyższa w historii spółki, jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – zaznaczył Kloskowski. Więcej również było pasażerów lotów czarterowych i nieregularnych. W 2017 roku było ich prawie 280 tys. Najwięcej osób poleciało do Grecji oraz Hiszpanii, ale widać również że turyści wracają do Egiptu czy Turcji.

 

Dokąd latamy najchętniej?

Praktycznie wszyscy operujący z Gdańska przewoźnicy mogą pochwalić się dobrymi wynikami. – Tradycyjnie już najwięcej podróżnych skorzystało z lotów do Warszawy i Londynu. Tylko na tych dwóch kierunkach obsłużyliśmy milion podróżnych. Bardzo popularne są również kierunki skandynawskie jak: Oslo, Sztokholm czy Kopenhaga – opowiada Tomasz Kloskowski.  Jedynie 15 proc. pasażerów to osoby podróżujące po Polsce –  do Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Reszta to pasażerowie lotów międzynarodowych.

 

Cargo małe, ale się rozwija

– W Polsce lotniczy rynek cargo istnieje praktycznie tylko na lotniskach w Warszawie i Katowicach. W pozostałych portach lotniczych przewozy towarowe są podobnej wielkości jak w Gdańsku. Nie oznacza to jednak, że zaniedbujemy ten segment rynku – informuje prezes Kloskowski. W 2017 roku przez gdańskie lotnisko przeszło  5549 ton ładunków. Obecnie lotnicze cargo to w znaczniej mierze drobnicowe przesyłki kurierskie. – Pomagamy naszym partnerom. Za około miesiąc będziemy otwierać nowy terminal cargo dla naszego głównego partnera, jakim jest firma kurierska DHL – dodaje prezes lotniska.   

 

W finansach również bardzo dobrze

Kondycja finansowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy również jest bardzo dobra. Zysk netto portu lotniczego wyniósł ponad 24 mln zł. – W Polsce jest pięć rentownych lotnisk. My jesteśmy jednym z nich. Co ważne, inwestycje finansujemy sami i nie musimy wnioskować do naszych udziałowców o pomoc – zaznacza prezes gdańskiego lotniska. Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 18 mln zł. To mniej niż w poprzednim roku z uwagi na kwestie związane z koniecznością przyśpieszenia amortyzacji budynków terminala T1.

 

Co się działo na lotnisku w 2017 roku?

Niewątpliwie najbardziej widocznymi zmianami, jakie zachodzą na lotnisku jest uruchamianie nowych połączeń. – Taką perełką w 2017 roku było wejście do Gdańska holenderskich linii KLM i połączenie z Amsterdamem. W związku z dużym zainteresowaniem pasażerów od jesieni przewoźnik zwiększył liczbę lotów na tej trasie do 14 tygodniowo. Bardzo oczekiwane były również tak zwane ciepłe kierunki, jak: Tel Awiw i Eljat oraz Lizbona. Samoloty latają tam praktycznie pełne – informuje Kloskowski. Węgierski przewoźnik Wizz Air rozwija swoją bazę w Gdańsku, gdzie pojawił się szósty samolot. Do obsługi najbardziej popularnych kierunków skierował również większe maszyny A321. W listopadzie została otwarta przebudowana strefa komercyjna lotniska. Aelia Duty Free jest obecnie największym sklepem typu walk-through na polskich lotniskach. Od lata działa również nowa lotniskowa infolinia oparta na technologii sztucznej inteligencji. Rozbudowane zostały również parkingi.

 

Co nas czeka w bieżącym roku?

– Naszym najważniejszym celem jest przekroczenie liczby 5 milionów pasażerów. Chcielibyśmy również ściągnąć do Gdańska kolejnych przewoźników. Najbardziej zależy nam na British Airways oraz easyJet – zapowiada prezes portu lotniczego. Podjęta również zostanie decyzja o budowie nowego pirsu, dzięki któremu będzie można obsłużyć więcej operacji lotniczych. Prowadzone będą również prace nad zainstalowaniem systemu ILS kat. IIIb, który ułatwi lądowanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jeszcze na wiosnę zakończona ma zostać budowa terminalu cargo dla firmy DHL.  

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.