Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Pomorskie wśród 20 najszybciej rozwijających się regionów UE. „Mamy same zielone wskaźniki”

Pomorskie wśród 20 najszybciej rozwijających się regionów UE. „Mamy same zielone wskaźniki”

VI Pomorskie Forum Terytorialne

Pomorskie Forum Terytorialne o sytuacji w regionie. Tak mało bezrobotnych w województwie pomorskim jeszcze nie było. Podwoiły się wydatki na badania i rozwój. Wzrosła liczba pasażerów podróżujących koleją. Połowa wyprodukowanej energii w naszym regionie pochodzi z OZE. Co trzeci Polak jako miejsce wypoczynku wybrał Pomorze.

 

VI Pomorskie Forum Terytorialne w całości poświęcone zostało ocenie realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Uczestniczyli w nim samorządowcy, biznesmeni, naukowcy i działacze społeczni z całego regionu. Spotkanie odbyło się 3 lipca 2017 r. w siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a jego gospodarzem był marszałek Mieczysław Struk.

 

Osiągnięcia ostatnich lat

– Jesteśmy w pierwszej 20 najszybciej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej – podkreślił Radomir Matczak, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – W sferze gospodarczej mamy same zielone wskaźniki. Podwoiły się wydatki na badania i rozwój. Wartość inwestycji zagranicznych zwiększyła się o 11,6 proc. Zanotowaliśmy także 40 proc. wzrost przeładunków w portach. Jeśli chodzi o eksport, to mamy pierwsze miejsce w Polsce. Żaden inny region nie eksportuje więcej niż Pomorskie.

Dyrektor Matczak zaznaczył, że w ciągu ostatnich lat w naszym województwie powstało 230 tysięcy miejsc pracy. – Tak mało osób bezrobotnych w naszym województwie jeszcze nie było. W tej chwili jest ich mniej niż 60 tysięcy – dodaje.

Umacnia się również pozycja Pomorza jako destynacji turystycznej dla gości z Polski i zagranicy (zobacz: raport PROT). Natomiast pod względem transportu, jako jeden z trzech regionów w kraju, mamy przyrost liczby pasażerów podróżujących koleją.

 

Prezentacja z posiedzenia VI Pomorskiego Forum Terytorialnego:

Ocena Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020

 

Pomorskie Forum Terytorialne jest niezależnym organem opiniodawczo-konsultacyjnym zarządu województwa w kwestiach dotyczących realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. W jego skład wchodzą reprezentanci największych miast regionu, przedstawiciele sfery gospodarczej, organizacji pozarządowych oraz pomorskich uczelni wyższych.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.