Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Niecodzienni przewodnicy po Pomorzu. NCK zaprasza na spacery śladami pisarzy związanych z regionem

Niecodzienni przewodnicy po Pomorzu. NCK zaprasza na spacery śladami pisarzy związanych z regionem

Literackie spacery po Pomorzu

Znani pisarze, osoby ze świata kultury i sztuki ukochali sobie Pomorze. Dlatego Nadbałtyckie Centrum Kultury zorganizowało specjalne literackie spacery po województwie pomorskim. Artyści będą oprowadzali po miejscach, w których m.in. toczy się akcja powieści. Pierwszy spacer już 8 lipca 2017 r.

 

Opowieści przewodników będą dotyczyły miejsc i wydarzeń, inspirujących dla literatury. Towarzyszy im odczytywanie fragmentów książek, związanych z daną lokalizacją – wyjaśnia Bartosz Filip, współredaktor książki „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1″. – Dzięki wycieczce literackiej można poznać oryginalne miejsca i ciekawe teksty literackie – dodaje.

 

Czytanie Pomorza – literacka wizja lokalna

Pierwszy ze spacerów poprowadzi Dorota Karaś, dziennikarka „Gazety Wyborczej” oraz pisarka, która w swoich książkach porusza tematy związane z mieszkańcami Pomorza, m.in. Zbigniewem Cybulskim czy obcokrajowcami. Jej spacer obejmuje trasę: Chmielno – Matarnia – Stocznia Gdańska – Wrzeszcz – Strzyża – Sopot, a skupi się na związkach literatury faktu z naszym regionem. Wycieczka zainteresuje szczególnie miłośników literatury samej autorki oraz najbardziej znanych współczesnych reportażystów i pisarzy: Guntera Grassa, Jacka Kaczmarskiego, Hanny Krall, Jacka Hugo-Badera i Magdaleny Grzebałkowskiej.

Opowieści przewodników dotyczą bądź to autora powieści, bądź to konkretnej książki, jej wydarzeń lub bohaterów. Często towarzyszy im odczytywanie fragmentów książek inspirowanych tym miejscem. Dzięki wycieczce literackiej można zasmakować miejsca, spojrzeć na nie z innej perspektywy i jednocześnie zainspirować się nim oraz poznać ciekawe teksty literackie.

Drugi spacer przewidziano 22 lipca 2017 r. Tym razem fanów literatury oprowadzi Hanna Cygler, autorka 15 powieści obyczajowych, jednych z najbardziej poczytnych na Pomorzu wg danych Biblioteki Wojewódzkiej. Będzie to podróż sentymentalna po miejscach związanych z jej twórczością oraz inspiracjami.

Już teraz można odbierać bilety na spacer z Dorotą Karaś w księgarni PWN w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) – koszt to 15 zł, a 7 lipca 2017 r. rozpocznie się sprzedaż biletów na spacer z Hanną Cygler.

 

Literacki przewodnik po Pomorzu

W ramach literackich wizji lokalnych wydana została również książka „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1″, w której o swoich miejscach w województwie pomorskim mówią znani pisarze, na co dzień mieszkający i pracujący na Pomorzu. – Przewodnik jest propozycją odkrywania Pomorza z innej perspektywy, ale nie chodzi tylko o literaturę i przybliżanie tekstów. Chcemy pokazać różnorodność regionu, jego topografii i historii – mówi Bartosz Filip.

W publikacji znajdziemy 4 ciekawe propozycje stosunkowo krótkich wycieczek po regionie śladami wspomnień, inspiracji i korzeni wybitnych twórców związanych z Pomorzem. Krystyna Chwin opowiada o Gdańsku i Oliwie, Daniel Odija zaprasza do Słupska i okolic, Magdalena Grzebałkowska oprowadzi nas po Trójmieście, a Andrzej Kasperek zachwyca się Żuławami. Ciekawym dodatkiem jest dołączona do każdej z wycieczek lista lektur związanych z danym miejscem.

Książka „Czytanie Pomorza” za niewątpliwe walory wydawnicze została nominowana do nagrody „Najpiękniejsze książki 2016 roku” przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. W tej chwili przygotowywana jest druga część publikacji, która ukaże się jesienią 2017 r. – Zaproponujemy w nim cztery kolejne spacery: śladami pomorskiej literatury dla dzieci i młodzieży, literatury tworzonej przez kobiety, spacer po Gdyni literackiej oraz wyprawę po Kaszubach śladami Remusa, podróżnika z opowieści Aleksandra Majkowskiego – zapowiada Bartosz Filip.

 

Czytanie Pomorza

  • 8 lipca 2017 r., sobota godz. 10.00
  • 22 lipca 2017 r., sobota godz. 10.00
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury
  • Ratusz Staromiejski
  • ul. Korzenna 33/35
  • bilet – 15 zł

Pobierz: „Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1″

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.