Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/02.-Henryk-Lula.jpg Henryk Lula, Muszla biała i muszla czarna. Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

Największa prywatna kolekcja współczesnej ceramiki w Pałacu Opatów. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej

Henryk Lula, Muszla biała i muszla czarna. Fot. mat. prasowe Muzeum Narodowego w Gdańsku

W oliwskim Pałacu Opatów, 11 grudnia 2021 r. o godz. 12.00 odbędzie się promocja katalogu wystawy „Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej”. Ekspozycja prezentuje największą w Polsce prywatną kolekcję współczesnej ceramiki. Wydarzeniu towarzyszy oprowadzanie kuratorskie przez właścicielkę kolekcji Iwonę Siewierską.

Kolekcjonerka od ponad 30 lat gromadzi prace, które są przykładami rozmaitych stylów i form powstałych w tworzywie ceramicznym w ostatnim 60-leciu. Wśród nich są zarówno formy wywodzące się od tradycyjnych naczyń, drobne figurki, kafle, jak również rzeźby, płaskorzeźby czy obrazy. Podziw i zdumienie wzbudzają inwencja twórców, która wydaje się niewyczerpana, a także ich kunszt i biegłość techniczna. Udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstępu. Cena katalogu podczas promocji to 35 zł.

Wystawa

Wcześniejsze prezentacje zbiorów Iwony Siewierskiej odbywały się pod tytułami: „Kolekcja, czyli emocje” oraz „Kolekcja, czyli pasja”. Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Gdańsku nosi tytuł „Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej”. Tworzenie kolekcji dzieł sztuki wiąże się z podejmowaniem rozmaitych wyborów na wielu etapach. W naturalny sposób słowo „wybór” stało się kolejnym z pojęć charakteryzujących tę kolekcję w momencie nadawania tytułu wystawy. Również podczas pracy nad wystawą konieczne było dokonywanie mnóstwa wyborów – przede wszystkim dzieł pod kątem prezentacji we wnętrzach Pałacu Opatów w Oliwie czy fotografii prac do katalogu wystawy. Kluczowy był dobór prac na gdańską ekspozycję zgodnie z intencją pokazu, która zakłada przedstawienie przekroju kolekcji, a zarazem ujawnienie różnorodności kreacji w tworzywie ceramicznym – wielości form, technik, materiałów i barw ceramicznych dzieł. Kuratorka wystawy wybrała prace 80 twórców różnych pokoleń. Wśród nich najliczniej są reprezentowani twórcy z Wrocławia – najważniejszego ośrodka ceramiki artystycznej w Polsce. Nie brakuje prac ceramików gdańskich oraz artystów z całego świata.

Kolekcjonerskie prace znakomicie odzwierciedlają rozwój ceramiki jako dyscypliny artystycznej w ciągu 60 lat. Jej uniwersalność widoczna jest choćby w rozmaitości ceramicznych prac, gdzie obok form wywodzących się od tradycyjnych naczyń, kafli, drobnych figurek, pojawiają się obiekty o czysto artystycznym rodowodzie – ceramiczne rzeźby i obrazy. Pokaz kolekcji dopełnia prezentacja malarstwa i rysunku niektórych spośród artystów ceramików, stanowiąca tło dla ich ceramicznych rzeźb.

Ceramiczna kolekcja

Gromadzony od 1987 r. zbiór liczy ponad 600 obiektów, który tworzą prace 150 artystów polskich i zagranicznych. W kolekcji znajdują się dzieła najważniejszych dla polskiej ceramiki unikatowej twórców, m.in. prace Krystyny Cybińskiej, Bronisława Wolanina, Henryka Luli, Janiny Karczewskiej-Koniecznej, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Władysława Garnika, Mirosława Kocińskiego, Grażyny Płocicy, a także uznanej rzeźbiarki Elżbiety Grosseovej czy hiszpańskiego artysty Ivana Prieto. Kolekcja tworzona jest z wielką świadomością, znawstwem tajników technologicznych i odwagą prezentowania własnego gustu. Organizacja wystaw rzeźby ceramicznej jest okazją do promocji i popularyzacji tej najbardziej niszowej dziedziny sztuki. Iwona Siewierska swoje zbiory prezentowała na trzech wystawach w Polsce: w Galeriach BWA we Wrocławiu i Jeleniej Górze oraz na Zamku Książ (2012), a także na dwóch wystawach zagranicznych w Instytucie Polskim w Pradze i w Bratysławie (2013–2014). Wystawom towarzyszyły katalogi.

Iwona Siewierska

Absolwentka Akademii Medycznej we Wrocławiu, zawodowo związana z branżą farmaceutyczną, jest członkinią Rady Programowej Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Stowarzyszenia WL4 Mleczny Piotr Przestrzeń Sztuki w Gdańsku. Kolekcjonuje współczesną ceramikę artystyczną. W 2011 r. założyła Fundację Unikat, działającą na rzecz popularyzacji ceramiki unikatowej, m.in. poprzez inicjatywy edukacyjne i wystawiennicze. Autorka trzech książek poświęconych kolekcjonerskiej pasji: „W duecie ze sztuką” (2017), „O emocjach tworzenia” (2019), trzecia książka z tej serii „Do trzech razy sztuka” ukaże się niebawem. Za drugą z nich otrzymała wiele prestiżowych nagród (srebro w konkursie Indigo Design Awards w kategorii Book design w Holandii, brąz w konkursie European Design Awards w Grecji oraz nagrodę specjalną w konkursie Polish Graphic Design Awards).

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji Unikat

Kolekcja, czyli wybór. Unikaty ze zbiorów Iwony Siewierskiej

  • 11 grudnia 2021 r. o godz. 12.00 – promocja katalogu wystawy
  • ekspozycję można oglądać do 16 stycznia 2022 r.
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku – Oddział Sztuki Nowoczesnej w Pałacu Opatów
  • ul. Cystersów 18
  • 80-330 Gdańsk-Oliwa
  • udział w wydarzeniu jest w cenie biletu wstęp
  • promocyjna cena katalogu – 35 zł
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.