Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/11/gd_targi_ksiazek_paszlinski.jpg Gdańskie Targi Książki. Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Najlepsze wydawnictwa i najciekawsi autorzy. Gdańskie Targi Książki 2021

Fot. Dominik Paszliński/Gdansk.pl

Prawie 70 wystawców, 50 spotkań z czołowymi polskimi pisarzami, warsztaty literackie i panele dyskusyjne, rozmowy i debaty. Co godzinę darmowy autobus z Gdańska Głównego i z Wrzeszcza PKP będzie dowoził i odwoził targowych uczestników.

Targi odbędą się w dniach 19-21 listopada 2021 r. po raz pierwszy w hali AmberExpo przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku. W sobotę, 20 listopada również w hali AmberExpo, rozpocznie się także 20. edycja Trójmiejskich Spotkań z Grami Planszowymi. Targi Gry i Zabawy to cykliczne wydarzenie zyskało miano pomorskiego święta miłośników gier i biorą w nim udział dorośli, dzieci, młodzież.

Gdańskie Targi Książki

Targi to największe tego typu wydarzenie literackie na Pomorzu. Pierwsza edycja Gdańskich Targów Książki odbyła się w 2019 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina na gdańskiej wyspie Ołowianka i wywołała duże zainteresowanie zarówno wydawców, jak i czytelników. W tym samym miejscu odbyła się 2. edycja targów w marcu 2020 r. Wzięło w niej udział 68 wystawców, frekwencja w ciągu trzech dni sięgnęła 16 tys. osób, gdy rok wcześniej targi odwiedziło 12 tys. osób. Szczególnie widoczna była literatura Islandii. W ubiegłym roku targi, poświęcone literaturze Bałkanów, nie odbyły się z powodu pandemii. W tym roku po raz kolejny w Gdańsku będą promowane literatura i rozmowy o niej z zaproszonymi gośćmi – uznanymi autorami i twórcami bestsellerów, jak i debiutantami. Zaplanowano tyle różnych spotkań, dyskusji, rozmów, warsztatów, że każdy znajdzie coś miłego i ciekawego dla siebie.

Love story znad Bałtyku

Na spotkanie autorskie z Lucyną Leśniowską można wybrać się w piątek, 19 listopada 2021 r., o godz. 13. Autorka opowie o swojej książce „Niebieska łódka” – prawdziwym love story znad Bałtyku. Lucyna Leśniowska (ur. 1982) jest absolwentką Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. Mieszkanka Śląska, zauroczona polskim Wybrzeżem. Publikuje opowiadania w miesięczniku społeczno-kulturalnym „Śląsk”. Zdolności literackie doskonaliła na kursach kreatywnego pisania. Lubi podróże i sztukę, co znalazło odzwierciedlenie w jej powieściowym debiucie „Niebieska łódka”. Spotkanie poprowadzi: Przemysław Staroń.

Laureat Nagrody Nike

W programie 50 spotkań autorskich zaplanowano rozmowę z laureatem jednej z ważniejszych nagród literackich w Polsce – Zbigniewem Rokitą. Za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” autor otrzymał tegoroczną Nagrodę Nike. Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich: „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” oraz „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. Autor sztuki teatralnej „Nikaj”, wystawionej przez Teatr Zagłębia. Pochodzi z Gliwic. Z pisarzem będzie można porozmawiać w sobotę, 20 listopada 2021 r. o godz. 17 w sali nr 1, spotkanie poprowadzi Natalia Soszyńska.

Literatura i kulinaria

Na spotkanie z książką „Czytanie Pomorza. Smacznie napisane”, która łączy kulinaria z literaturą, można wybrać się w sobotę 20 listopada 2021 r. (sala nr ). Do podzielenia się z czytelnikami rodzinnymi przepisami kulinarnymi i ich historiami zaproszeni zostali m.in. ludzie pióra z Pomorza: Wojciech Boros, Martyna Bunda, Krystyna Chwin, Tadeusz Dąbrowski, Jacek Dehnel, Jarosław Ellwart, Anna Janko, Adam Kamiński, Dorota Karaś, Andrzej Kasperek, Monika Milewska, Daniel Odija, Barbara Piórkowska, Michał Pruszak, Bożena Ptak, a także Mieczysław Struk i Lawrence Ugwu. Spotkanie poprowadzi Magdalena Grzebałkowska. W prezentacji tomu podczas Gdańskich Targów Książki udział wezmą:
Dorota Karaś – dziennikarka, reporterka, pisarka, autorka książek „Cybulski. Podwójne salto” oraz „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Podzieliła się rodzinną recepturą na pierogi.
Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor pisma „Topos”, członek rady programowej festiwalu Europejski Poeta Wolności. Zdradzi rodzinny sekret piernika z miętą.

Spotkanie z kontrowersyjnym autorem

W niedzielę, 21 listopada 2021 r. o godz. 16.00 będzie okazja, by spotkać się z Jakubem Żulczykiem (ur. 1983), urodzonym w Szczytnie, trochę krakusem, a trochę warszawiakiem. To jeden z najpopularniejszych i najbardziej kontrowersyjnych polskich pisarzy młodego pokolenia. Bywa nazywany polskim Stephenem Kingiem albo mentalnym wnukiem Leopolda Tyrmanda. W Krakowie studiował dziennikarstwo oraz amerykanistykę i debiutował jako pisarz. W Warszawie dalej pisze powieści i udziela się jako felietonista. Występuje również jako publicysta telewizyjny.

Co wiemy o Kaszubach?

W programie znalazły się również wydarzenia promujące literaturę związaną z Gdańskiem i Kaszubami. W piątek, 19 listopada 2021 r. o godz. 13 w sali nr 3 o współczesnej literaturze kaszubskiej będą rozmawiać: Roman Drzeżdżon, dr Tomasz Fopke, prof. Adela Kuik-Kalinowska oraz prof. Daniel Kalinowski. Spotkanie poprowadzi dr Dariusz Majkowski. O godz. 16.00 o historii, języku, literaturze, kulturze kaszubskiej dyskutować będą dr Tomasz Fopke, Łukasz Grzędzicki, prof. Kalinowska, prof. Daniel Kalinowski, dr Dariusz Majkowski, prof. Dušan-Vladislav Paždjerski. W sobotę, 20 listopada 2021 r. o godz. 11.00 – Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury – spotkanie z autorami haseł. O książce będą mówić prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prof. Witosława Frankowska, dr Justyna Pomierska, a nad rozmową czuwać będzie prof. Danuta Stanulewicz. W sali nr 1A o godz. 15.30 rozpocznie się natomiast spotkanie z Mirosławem Tryczykiem, autorem książki „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć” oraz Tomaszem Słomczyńskim, autorem reportażu „Kaszëbë”, które poprowadzi Michał Piotrowski.

Ale to nie wszystko. Bogaty program oferuje taką różnorodność wydarzeń i aktywności, że trzeba dobrze pomyśleć, co wybrać.

Program i więcej informacji znajdują się na stronie Gdańskich Targów Książki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.