Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/12/elf_czerwinski.jpg Jan Elf Czerwiński, fot. mat. prasowe NCK

Koncerty, debaty, nagrody marszałka. XV Festiwal Metropolia Jest Okey

Koncert Tomka Lipińskiego z zespołem, premiera książki „Polski punk” i musical o Bronisławie Piłsudskim. Kilka dni w przerwie między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem trójmiejskie środowisko artystyczne zaprezentuje najważniejsze dokonania z całego roku.

Metropolia jest Okey to od 2007 r.  święto dla miłośników różnych dziedzin sztuki. W ostatnie dni roku spotykają się pomorscy artyści oraz publiczność spragniona występów na żywo. Z roku na rok festiwal obejmuje coraz większy obszar Pomorza. Dlatego patronat nad imprezą objął Obszar Metropolitalny Gdańsk – Gdynia – Sopot. Festiwal trwa od 20 do 30 grudnia 2021 r. W tym roku można zobaczyć wystawę rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury.

Koncerty

W Klubie Muzycznym Parlament w ramach festiwalu odbędą się koncerty zespołów rockowych. Gwiazdą będzie Tomek Lipiński, legendarny muzyk, lider zespołów Brygada Kryzys i Tilt. Będzie to jego ostatni koncert dla trójmiejskiej publiczności – muzyk zapowiedział koniec kariery scenicznej.

W ramach stałej współpracy z Radiem Gdańsk odbędzie się koncert trójmiejskiej grupy Popsysze, która wystąpi wraz z zaproszonymi gośćmi w Studiu im. Janusza Hajduna. Miłośników muzyki klasycznej czeka koncert formacji O’Bows Quartet w składzie: Magdalena Maniewska – obój, Alisa Kopac – skrzypce, Joanna Kravchenko – altówka, Weronika Kulpa – wiolonczela. Oba koncerty transmitowane będą na antenie radia oraz w Internecie.

Dni Literatury

Metropolia jest Okey to również Dni Literatury. Oferta nawiązuje do trójmiejskiej sceny muzycznej. Odbędzie się promocja książki „Polski Punk” pod redakcją Anny Dabrowskiej-Lyons na temat zjawiska punk rocka, obecnego również w trójmiejskiej przestrzeni w latach 70.-80. XX w., a także spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej: Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim w Bibliotece Manhattan.

Dzień Teatru

W Centrum św. Jana w ramach Dnia Teatru będzie można zobaczyć musical „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”. To muzyczna opowieść o Bronisławie Piłsudskim, bracie Józefa Piłsudskiego, którego badania nad kulturą Ajnów należą do największych dokonań etnograficznych pierwszej połowy XX w. Bogaty życiorys Bronisława stał się kanwą do stworzenia muzycznej opowieści. Spektakl miał premierę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2021 r.

Spotkania i debaty

W grudniu zaplanowane jest także kolejne spotkanie w ramach nowego cyklu „Laboratorium Dialogu”. To debaty i spotkania z trójmiejskimi muzykami, przedstawicielami trójmiejskiej sceny alternatywnej wraz z dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi. Tematami przewodnimi będą m.in. kondycja artysty w czasach izolacji, trwającej pandemii, a także rola sztuki we współczesnym świecie. Cykl współtworzony jest przez parę filmowców: Beatę Staszyńską-Hansen oraz Onno Hansen-Staszyńskiego.

Nagrody marszałka dla zasłużonych artystów

Tradycyjnie, podczas festiwalu odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Marszałka Pomorskiego dla zasłużonych pomorskich artystów. W tym roku marszałek Mieczysław Struk uhonoruje twórców podczas imprezy Pomorski Jazz. Realizowany wraz ze Stowarzyszeniem Muzyków Jazzowych z Trójmiasta, Pomorski Jazz, to wyjątkowa uczta muzyczna, prezentujące najciekawszych artystów jazzowych z naszego regionu.

Na żywo i on-line

Część festiwalowych wydarzeń odbędzie się w formie hybrydowej, na żywo oraz z transmisjami on-line, w mediach społecznościowych. Podczas wszystkich wydarzeń obowiązywać będzie rygor sanitarny.

Partnerami Metropolii jest Okey 2021 są: Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim,  Tczewskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

Metropolia jest Okey, plakat. Fot. mat. prasowe NCK

Metropolia Jest Okey, plakat. Fot. mat. prasowe NCK

 

Program

20-23 oraz 26-30 grudnia 2021 r.
Wystawa / Gdańsk / Pomorski Inkubator Kultury/ godziny zwiedzania. 14.00-18.00, wstęp – wolny
Wystawa plastyczna rezydentów Pomorskiego Inkubatora Kultury.

26 grudnia 2021 / niedziela
Koncerty / Gdańsk / Klub Parlament / godz. 18.00
Rushed Hope
M3TROPOLiS
The Dames
2021 XMAS SPECIAL TOMEK LIPIŃSKI z ostatnim składem BRYGADY KRYZYS
Stamir
Bilety, w cenie 5 zł, do nabycia przy wejściu przed koncertem. Do klubu wstęp mają jedynie osoby, które okażą ważny Unijny Certyfikat Covid-19 lub podpiszą oświadczenie przy wejściu (zobacz regulamin Klubu).

27 grudnia 2021 / poniedziałek
Literatura / Gdańsk / Biblioteka Manhattan, aleja Grunwaldzka 82 ,GCH Manhattan, godz. 17.00, wstęp – wolny
Spotkanie z laureatami Pomorskiej Nagrody Literackiej – Antonim Pawlakiem, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gregorczykiem i Januszem Jabłońskim
Koncerty / Nowy Dwór Gdański / Żuławski Ośrodek Kultury / godz. 18.00, wstęp – wolny
Peron 18
Kwiaty
Teatr / Gdańsk / Centrum św. Jana / godz. 19.00, wstęp – wolny
Dzień Teatru. „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”

28 grudnia 2021 / wtorek
Literatura / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / godz. 18.00, wstęp – wolny
Dzień Literatury. promocja książki „Polski Punk”
streaming NCK. MJO
Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / godz. 19.00
Koncert muzyki klasycznej. Wystąpi zespół O’Bows Quartet w składzie. Magdalena Maniewska – obój, Alisa Kopac – skrzypce, Joanna Kravchenko – altówka, Weronika Kulpa – wiolonczela
Koncert bez udziału publiczności / streaming RG, NCK, MJO
Koncerty / Tczew / Centrum Kultury i Sztuki / godz. 20.00, wstęp – wolny
Wojciech Staroniewicz „A’freAK-aN Project”

29 grudnia 2021 / środa
Spotkania i koncerty / Gdańsk / Centrum św. Jana/godz. 18.00
Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego oraz koncerty z cyklu Pomorski Jazz
Bilety – 10 i 20 zł do nabycia na Interticket oraz przed koncertem
Koncerty / Pruszcz Gdański / Centrum Kultury i Sportu / godz. 19.00
Jan Elf Czerwiński
Wstęp wolny (bezpłatne bilety będą dostępne w kasie kina)
Koncerty / Żukowo / Centrum Kultury Spichlerz / godz. 20.00
Klint
Dance Like Dynamite
Bezpłatne wejściówki do odbioru w OKiS w Żukowie / Streaming OKiS, NCK, MJO

30 grudnia 2021 / czwartek
Koncerty / Wejherowo / Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki / godz. 18.00, wstęp – wolny
Koncert fortepianowy XueEr Sun (Chiny)
Debata / Gdańsk / Ratusz Staromiejski / godz. 18.00, wstęp – wolny
Laboratorium Dialogu
streaming NCK, MJO
Koncerty / transmisja / Radio Gdańsk / godz. 20.05
Popsysze
Bez udziału publiczności / streaming RG, NCK, MJO

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.