Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/78d76a29-bf43-4114-86ab-0290e84a9d59.jpg Na Pomorzu rośnie liczba osób objętych nadzorem sanitarnym w związku z koronawirusem.  Na szczęście nikt nie zachorował

Na Pomorzu rośnie liczba osób objętych nadzorem sanitarnym w związku z koronawirusem. Na szczęście nikt nie zachorował

Wirus pod mikroskopem

U dwóch pacjentów, którzy byli na obserwacji w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku zakażenie koronawirusem zostało wykluczone. Nadzorem epidemiologicznym na Pomorzu objęto do tej pory 426 osób. Na razie w Polsce nie potwierdzono żadnego przypadku wirusa nCoV.

 

Na świecie zarażonych koronawirusem jest ponad 24,5 tys. Zmarły 493 osoby, w tym dwie poza Chinami. Zakażeni nowym wirusem są też m.in. w USA, Japonii, Tajlandii, Singapurze, Tajwanie, Wietnamie, Francji, Niemczech, Rosji i Belgii.

 

Ponad 400 osób pod nadzorem sanitarnym

Wszystkie osoby wracające z Chin do Trójmiasta, które wypełniły karty lokalizacji pasażera, zostały objęte nadzorem sanitarnym. Jeśli zgłaszały niepokojące objawy np. podwyższoną temperaturę czy duszności, trafiły na konsultacje do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Właśnie do tej placówki 28 stycznia trafiło dwóch mężczyzn, którzy pracowali w Chinach. – Zakażenie koronawirusem zostało wykluczone na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i testów dodatkowych. Nie było konieczności potwierdzania tego innymi badaniami – mówi Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak. Podkreśla też, że kwestie dotyczące leczenia pozostają w gestii lekarzy, a nie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. – Na Pomorzu objęto nadzorem epidemiologicznym 426 osób (stan na 5 lutego, godz. 11.00), ale ta liczba ciągle rośnie, ponieważ lądują kolejne samoloty, z osobami, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Chinach. Tylko w ciągu ostatniej doby nastąpił wzrost o 249 osób – wyjaśnia zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska. Głównie to m.in. osoby, które pracowały w Chinach i wracają na Pomorze.

Pracownicy WSSE podkreślają, że pasażerowie w trakcie trwania podróży z Chin przechodzili weryfikację i pomiary temperatury ciała w pośrednich portach lotniczych, wypełniali też karty lokalizacji. –  Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy powinny zgłaszać się i być przyjmowane osoby, które spełniają definicję przypadku, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, komunikatem konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych oraz stanowiskiem ministra zdrowia – zaznacza Augustyniak.

 

Czym jest nadzór epidemiologiczny?

Nadzór epidemiologiczny sprawują Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni. Procedura polega na skontaktowaniu się z każdą osobą, która wypełniła kartę lokalizacji pasażera oraz poinformowaniu jej o tym, aby obserwowała swój stan zdrowia. Pracownicy sanepidu pytają też o aktualny stan zdrowia i ustalają, czy dana osoba była w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach. – Nadzór, w zależności od sytuacji, może polegać na ścisłym, codziennym kontakcie pracowników PSSE z osobą objętą nadzorem albo na rzadszym przekazywaniu informacji, instrukcji i zaleceń – informuje Obuchowska.

 

W Polsce nie ma zakażonych

Do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku zarażenia wirusem nCoV. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej poinformował, że w żadnej z próbek pobranych od osób, które w niedzielę, 2 lutego zostały ewakuowane z chińskiego Wuhan, nie stwierdzono koronawirusa. Pomimo to nadal pozostaną w szpitalu wojskowym we  Wrocławiu, a pod koniec tygodnia przejdą ponowne badania, aby wykluczyć wirusa. – To drugie badanie jest konieczne ze względu na okres inkubacji wirusa, który wynosi 14 dni – wyjaśnił Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. – Drugie pobranie próbki materiału klinicznego w odstępie co najmniej 48 godzin jest obecnie międzynarodowym standardem. Dbamy o to, by mieć 100-procentową pewność bieżącego stanu zdrowia sprowadzonych do Polski osób – dodał Juszczyk.

W Polsce badania molekularne w kierunku nowego koronawirusa wykonywane są w dwóch laboratoriach w Warszawie. Od ubiegłego tygodnia Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przebadał 42 próbki od pacjentów, u których istniało podejrzenie zakażenia nowym koronawirusem. W żadnej z przebadanych próbek nie wykryto obecności koronawirusa 2019-nCoV.

 

Jakie objawy mogą niepokoić?

U osób zarażonych wirusem 2019-nCoV występują: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, ból gardła, kaszel, uczucie wyczerpania, duszności, problemy z oddychaniem. Wirus atakuje płuca i objawia się naciekami na nich. Na zarażenie szczególnie narażone są osoby, które niedawno przebywały w Chinach lub wróciły z nich w ciągu 14 dni oraz te, które miały z nimi kontakt. – Według zaleceń krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych oraz stanowiska ministra zdrowia każdy, kto ma jednocześnie wymienione objawy choroby powinien zgłosić się do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych – tłumaczy Tomasz Augustyniak.

Ponadto, warto zapoznać się do zaleceniami opracowanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.