Gospodarka
Morska energetyka wiatrowa to szansa na rozwój i zieloną rewolucję. Ale nadal brakuje przepisów

Morska energetyka wiatrowa to szansa na rozwój i zieloną rewolucję. Ale nadal brakuje przepisów

Waldemar Brandt / unsplash.com
27.11.2020
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
AUTOR
Aleksandra  Chalińska
Aleksandra
Chalińska
27.11.2020

Polska może stać się liderem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku w zakresie wytwarzania, produkcji i montażu farm wiatrowych. Potrzebne są jednak odpowiednie przepisy. O możliwościach rozwoju ekologicznej energii podczas specjalnego spotkania rozmawiali m.in. wicemarszałek Leszek Bonna, przedstawiciel ministerstwa klimatu Ireneusz Zyska i członkowie Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

W wydarzeniu online udział wzięło 150 osób, w tym m.in. przedstawiciele świata nauki, biznesu i administracji publicznej

 

Pomorskie stawia na energetykę wiatrową

Rozwój morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Region pomorski może odegrać kluczową rolę w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, tym samym wziąć udział w zielonej rewolucji krajowej energetyki. Zapisy związane z inwestycjami w branże znajdują się m.in. w Strategii Województwa Pomorskiego

– Na rodzącą się branżę spoglądamy oczywiście przede wszystkim z perspektywy regionalnej – mówił podczas otwarcia spotkania online Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Chodzi o to, by rozwój morskich farm wiatrowych odbywał się ze wsparciem i udziałem regionalnych i lokalnych podmiotów. Chcemy, żeby pomorskie podmioty uczestniczyły w łańcuchu dostaw i by w naszym regionie powstawały atrakcyjne miejsca pracy związane z tym sektorem. Skala planowanych inwestycji to wielka szansa na rozwój gospodarczy Pomorza, a co dla nas istotne: rozwój w innowacyjnym sektorze odnawialnych źródeł energii – podkreślił Bonna.

 

Jakie są plany?

Z uznaniem ministerstwa klimatu spotkała się inicjatywa powołania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. – Ta inicjatywa ma wymiar gospodarczy, ale także społeczno-polityczny – powiedział Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Minister zapowiedział, że do 2030 roku w rozwój polskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku zostanie przeznaczonych 130 mld zł, a pierwszy polski offshore zacznie działać na przełomie lat 2024/2025. Plan zakłada, że polskie porty w Szczecinie, Świnoujściu, Władysławowie, Gdyni i Gdańsku powinny obsługiwać nie tylko polskie farmy wiatrowe, ale także te tworzone przez inne kraje.

 

Potrzebne prawo

Uczestnicy spotkania wskazali, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest uzależniony od obowiązującego prawa i ustaw, których brakuje. – Konieczne są przejrzyste przepisy prawa – mówił Leszek Bonna. – Dlatego chcielibyśmy zwrócić uwagę na potrzebę przyspieszenia prac legislacyjnych. Występujące obecnie opóźnienia źle rzutują na proces przygotowawczy, a także bardzo utrudniają budowanie relacji z międzynarodowymi inwestorami. Powinniśmy być gotowi i stworzyć warunki dla rozwoju rynku pracy oraz rozwoju przedsiębiorców w obszarze morskich farm wiatrowych, także w sferze legislacyjnej – zaznaczył Bonna.

Brak odpowiedniego prawa może doprowadzić do sytuacji, w której Polska zostanie pominięta w międzynarodowych inwestycjach i procesie budowy farm na Bałtyku. – Działania legislacyjne polskich władz są niezbędne – mówi Karolina Lipińska, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. – Dochodzą do nas sygnały, że w opinii wielu potencjalnych generalnych wykonawców realizacja tej inwestycji na Bałtyku może się odbyć bez lub przy bardzo mocno ograniczonym udziale polskich firm, wykorzystując transport morski z pominięciem polskich portów. Bez udziału polskich portów w wieloletnim procesie budowy farm wiatrowych na Bałtyku, stracimy realną szansą na rozwój wielu przedsiębiorstw krajowych – tłumaczy Lipińska.

Marszałek województwa pomorskiego został przez ministra zaproszony do współpracy w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Leszek Bonna zdeklarował chęć pomocy w wielu obszarach związanych z branżą, w tym m.in. działaniach szkoleniowych dla przedsiębiorców, zaangażowaniu w tworzenie grup roboczych, działaniach rozwojowych oraz informacyjnych czy promocyjnych.

Kolejna konferencja dotycząca morskiej energetyki wiatrowej odbędzie się w przyszłym roku. Jej organizatorem będzie Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.