Transgraniczne Trakty
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/IMG_5048.jpg Letni obóz dla ponad 300 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zwiedzą nasz region oraz Warmię i Mazury

Letni obóz dla ponad 300 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Zwiedzą nasz region oraz Warmię i Mazury

Fot. Chorągiew Gdańska ZHP
25.04.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
25.04.2023

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego radni jednogłośnie podjęli uchwałę, dzięki której 300 dzieci i młodzieży ukraińskiej przebywających w naszym województwie pojedzie na letni integracyjny obóz na terenie Pomorza, a także Warmii i Mazur. Kwota przyznanego dofinansowania to prawie 750 tys. zł.

Pieniądze, które decyzją radnych przeznaczone będą na letni wypoczynek zostały zaoszczędzone w ramach programu Transgraniczne Trakty.

Dzieci potrzebują pomocy

Inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego jest wsparciem dla tych mieszkańców Ukrainy, których wojna pozbawiła dzieciństwa i możliwości spędzania beztroskiego czasu z rówieśnikami.

– Potrzeba organizacji wakacji dla najmłodszych, straumatyzowanych wojną Ukraińców to jedna z ważniejszych i pilniejszych spraw wyraźnie komunikowana przez naszych sąsiadów podczas Międzynarodowego Szczytu Miast i Regionów w Kijowie w którym uczestniczyła delegacja SWP – podkreśla marszałek Mieczysław Struk.

Letni obóz będzie miał charakter integracyjno-sportowy, dzieci i młodzież będą też uczyły się języka polskiego.

„Tak wygląda przyjazne wsparcie, tak buduje się przyszłość tych dwóch krajów” napisał na swoim koncie na Facebooku konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi.

.

Środki finansowe przeznaczone na letni wyjazd  wysokości 750 tys. zł., zabezpieczone zostały w budżecie Województwa Pomorskiego na rok 2023. Po tym jak  Rosja zaatakowała Ukrainę, Pomorze zerwało współpracę z administracją obwodu kaliningradzkiego. Wcześniej wspólnie realizowano projekt Transgraniczne Trakty, który związany był z drogami. W 2021 r. wszystkie inwestycje zostały ukończone, planowana była konferencja i festyn. W związku z zawieszeniem współpracy promocja projektu stała się niezasadna a środki finansowe, które zostały w puli decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego przeznaczone zostały na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.